• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Konutlar genç neslin ihtiyaçlarına uygun şekillenecek

11 Şubat 2021 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Konutlar genç neslin ihtiyaçlarına uygun şekillenecek

   ► Türk Ytong, kendi evini yapmak isteyen ancak nereden başlayacağını bilmeyenler için ‘Ytong Ev’ projesini başlattı

           DUYGU GÖKSU      
     Ekonomi Gazeteciler Derneği(EGD) Buluşmaları kapsamında Türkiye’de Yapı ve İnşaat Sektörünün Değişimi;  Yeni Yaşam Biçimlerinde Mekanların Dönüşümü ele alındı. Yeni Yaşam Biçimlerinin tartışıldığı toplantıda, Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar ile Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak katıldı. Sektörün temsilcileri, konu ile ilgili görüş ve düşüncelerini, pandemi şartları ve deprem gerçeğine göre geliştirdikleri çözüm önerilerini paylaştı.

     Pandemi dönemi ile birlikte değişen ihtiyaçların, konut projelerinde farklı çalışmalar getirdiğini ve ‘Ytong Ev’ ile 4 farklı ev projesi hazırlandığını ifade eden Türk Ytong temsilcileri, Türkiye’de konut kalitesinin yaşam biçimi açısından yeterince kaliteli olmadığına ve 20 yıl sonra şimdiki gençlerin yaşayacağı evler için yeni trendlere uyum sağlayacak projeler üzerinde çalıştıklarına dikkat çekti.

     Haziran ayında hükümetin konut kredi faizlerini ciddi oranlarda düşürmesi ile bu sayede sektörde ciddi bir hareketlilik yaşandı vurgulayan Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, “2020’de Türkiye’de inşaat tüm bu korkulan sürece rağmen büyük bir sıkıntı yaşamadan atlattı. İnşaat malzemeleri sektörünün de bu arada ciddi bir destekçi olduğunu söylemek lazım. Çimentoda dünyanın ikinci büyük ihracatçı konumuna geldik birçok yapı malzemesinde. Türkiye ekonomisi için önemli bir gelişmeydi. Hala belirsizlikler var ama sıkıntılı dönemi, ön gördüğümüz en kötü seviyenin yüzde 20 üzerinde gerçekleşti. Korktuğumuz kadar sıkıntı boyutuna ulaşmadı” diye konuştu.

Konutta yeni trendler ortaya çıktı
     Yaşam biçimlerinde başlayan değişimlerle birlikte, daha önceden yapılamayan değişikliklerin planlanmaya başlandığını aktaran Hinginar, “Evden çalışmanın getirdiği ciddi pozitif katkılar ile birçok şirket pandemiden sonra da evden çalışmaya ağırlık verecek. Türkiye’de inşaat sektörünün gelişmesi için çalışıyoruz ve konut kalitesinin iyi olmadığını da biliyoruz. Bu çağda her insanın yasam seviyesinin belli kalitede olacağı konutlarda yaşaması için çalışmaya başladık. Yeni trendler ortaya çıktı. Genç neslin yaşam alanının artık yaşayacağı konutlarla ilgili çok daha ilgili davranmaya başladı. Şimdiki gençlerin 20 yıl sonra yaşayacak olduğu evlerin onların ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor. Bu tip düşünceler bizlere de konut oluşturmada, onların ihtiyaçlarına uyum göstermesi için çalışmalar başlattık. Yeni konseptler oluşturmaya başladık” ifadelerini kullandı.

“Ytong Ev bir sosyal sorumluluk”
     Ytong Konut Projeleri ile ilgili bilgiler veren Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak, “Biz bir konut firması değiliz. Kendi evini yapmak isteyen insanların nereden başlayacağını bilemediği bir durum ortaya çıktı. Sosyal sorumluluk gözüyle bakarak bir araştırma yaptık. Ytong Ev projemizi gerçekleştirmeye başladık. Uzun yıllardır bir konut sistemi vardı ve depremlerden sonra hızlı konut ihtiyacını gidermek için yapılan bir konut sistemiydi, çok üzerine gitmediğimiz bir konuydu. Günümüz ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde projeler gerçekleştirdik. Bu kapsamda 4 hazır projemiz var” dedi.

“8 ile 10 hafta içerisinde tamamlanıyor”
     Tamamen arsanın yerine göre modifiye edilebilecek Ytong Ev projeleri olduğuna dikkat çeken Öztoprak, “Yetkili uygulayıcılarımızla temasa geçerek kendi evini yapmak isteyenlere yol gösteriyoruz. Son deprem yönetmenliğine uygun, tüm yönetmeliklere uygun ve kısa sürede imal edilebilen bir yapı sistemi. Klasik betonarme sistemi dışında hızlı bir şekilde 8 ile 10 hafta içerisinde tamamlanabilecek bir konut sistemi. Yeni modellerimizle ilgili uygulamalar başlanacak bugüne kadar benzer sistemde ama farklı uygulandı” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» TCMB’nin döviz rezervleri 144 milyon dolar arttı
» “140 milyon TL’lik destek ödemelerine başlıyoruz”
» H-ÜFE yıllık %21,11 aylık %2,06 arttı
» Polisan Holding, TEİD üyesi oldu
» Palandöken, “Esnaf ticari ve ihtiyaç kredilerinin ödemelerinde zorlanıyor”
» Türk Telekom 2020’de yüzde 20 büyüdü
» Aksa Enerji, 2020 yılını 470 milyon TL net kârla tamamladı
» Yaralı flamingo ve iki pelikan tedavi altında
» İzmir Orman İşletme Müdürlüğü danışmanlık hizmeti alacak
» “Aydem Great Place to Work Sertifikası alan ilk firma”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
  Ticaret 24.02.2021
  Ticaret 23.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni