• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Konut sektörü pandemiye rağmen rekora koştu

16 Ocak 2021 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Konut sektörü pandemiye rağmen rekora koştu

   ► Sektör paydaşları, 2020’de gayrimenkul satışlarında sağlanan başarının 2021 yılında da etkisini göstereceğini belirtti.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 Aralık ayı Konut Satış İstatistiklerine göre, konut satışları 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 11,2 artarak 1 milyon 499 bin 316 oldu. 2020 yılında artan gayrimenkul satışlarını değerlendiren sektörün kanaat önderleri, pandemiye rağmen yılı yeni bir rekorla kapatmayı başardıklarını ifade etti.

Özyurt: Kredili satışlarda zirveyi gördük
     Gayrimenkul ve inşaat sektörünün pandemiye rağmen iç piyasada rekor satışlara, yabancıya satışta giderek yükselen ve istikrarlı ilerleyen talep artışına sahne olduğunu söyleyen Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “Pandemi, sadece 2 aylık bir belirsizlik dönemi yarattı. Faizleri yüzde 1’in altına indirerek vadeleri uzatan konut destek paketiyle hazirandan itibaren yüzde 200’leri aşan satış oranlarını gördük. Kredili satışlarda zirveyi gördük. Pandemi nedeniyle bir süre yatırıma çekimser yaklaşan yabancı yatırımcılar, güveni sektörümüzde buldu. Bu dönemde sektörde başlattığımız dijital açılım dönemi ve online tapu hizmeti ile yatırımcılar kolaylıkla ülkemizden konut satın alabildiler. Sunduğumuz yabancıya vatandaşlık hakkı bu dönemde daha da işler hale geldi. Çünkü pandemi karşısında dünyada izole ve güvenli yaşam ihtiyacı oluştu. Coğrafi konumu, dinamik nüfusu, yüksek yatırım potansiyeli nedeniyle Türkiye’ye yatırım, daha da cazip hale geldi. Yükselen döviz fiyatlarıyla da tam anlamıyla bir yatırım iklimi oluştu. Bu yıl yabancıya satışlarda miktar olarak artış yaşarken aynı zamanda talep aldığımız ülke sayısını daha da genişlettik. Avrupa, Amerika, Kanada ve Orta Asya ülkelerinden de ciddi talepler almaya başladık” dedi. 2020 yılında yeni bir rekorla karşı karşıya olduklarını belirten Özyurt, “Yılın 11 ayındaki rakamlarla 2018 ve 2019 yılının üstüne çıkmayı başarmıştık. Aralık rakamlarıyla da 2017 rekorunu kırdık. Yılı, 2019’a göre yüzde 11,2 artışla 1 milyon 499 bin 316 milyon adetlik satış rakamıyla kapatmayı başardık” dedi.

Akkuş: 2021’de konut fiyatlarda artış yaşanabilir
     Sektörün pandemiye rağmen yılı yeni bir rekorla kapatmayı başardığını söyleyen Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, “Kredi destek paketiyle hazirandan itibaren rekor kıran yurt içi satışlar ile son 5 ayda yükselişe geçen yabancı satışlarıyla sektörümüz, gücüne güç kattı. Son 5 aydır artışa geçen yabancıya satışlar, faiz oranlarındaki yükseliş nedeniyle düşüşe geçen yerli satışlarındaki kaybın kapanması açısından da çok büyük katkı sağladı. 2020’de destek paketinin etkisiyle satışlarda yüzde 200’leri aşan artışları gördük. Kredili satışlardaki artış, yüzde bin 200 seviyesini aştı. Faiz indirimiyle birlikte uzayan vadeler, her kesimden konut alıcısını sektörümüze çekti. Yatırımcılar, finansal açıdan güçlü ve tecrübeli şirketlerin kapısını çaldı. Yabancı yatırımcı satışları da son 5 ay da istikrarlı bir artış trendi yakaladı. Sunduğumuz yabancıya vatandaşlık hakkı ile pandemi döneminde sergilediğimiz başarılı mücadele örneği yabancı yatırımcıları ülkemize yöneltti” dedi. Satışlardaki artış yönlü hareketliliğin 2021 yılını da etkisi altına alacağını söyleyen Akkuş, “Yeni projelerin başrol oynayacağı bir dönem bizi bekliyor. 2021’de pandemiyle birlikte şekillenen izole yaşam kavramına uygun nitelikte konut projeleriyle karşılaşacağız. Öte yandan 2020 yılında artışa geçen ham madde fiyatları yeni dönemde konut fiyatlarındaki artışı mecbur kılacak. Bu sene fiyatlarda artış yaşanabilir” diye konuştu.

Bahadır: 2021 kentsel dönüşüm yılı olacak
     2020’de stokların erimesi açısından çok büyük mesafeler kat ettiklerini belirten Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, “Yatırımcılar, artışa geçen döviz ve altın fiyatlarına rağmen yatırımını sektörden yana kullandı. Bundan 20 yıl önce kısıtlı sayıda ülkeye hitap eden sektörümüz, yüzlerce ülke tarafından talep gördü. Talepte sadece Orta Doğu’dan değil, Afrika ile Asya ülkelerinin de yükselişini gördük. 2020 yılında yaşananlar, 2021 için sağlıklı bir zemin oluşturdu. Konut stoklarının erimesiyle birlikte yeni projelerin konuşulduğu, sektörde oluşan yeni trendler etrafında projelerin geliştirildiği bir yıl bekliyoruz. 2021’de yabancı yatırımcıların ülkemize ve sektörümüze duydukları güveni pekiştiren finansal sistemlerin geliştirilmesi, yerli yatırımcı açısından konuta ulaşımı kolaylaştıran faiz oranlarıyla yeni paketlerin sektörümüze kazandırılmasını bekliyoruz. Bu sene kentsel dönüşüm yönünde atılacak adımlarla sektörümüzde dönüşüm yönlü bir hareketlenme bekliyoruz” ifadelerinde bulundu. Projelerinde yerli yatırımcı kadar yabancı yatırımcı taleplerinde de zirveyi gördüklerini belirten Bahadır, 2021 yılını kentsel dönüşüm yılı ilan ettiklerini söyledi.

Çulhalık: Yabancı yatırımcılara reformlara talebi 2 katına çıkarabiliriz
     Sektörün pandemi karşısında devreye alınan destek paketinin ve yabancı yatırımcı satışlarındaki artışın pozitif etkisiyle yılı rekorla kapattığını vurgulayan İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Pandemiye rağmen elde ettiğimiz tarihi rekorla birlikte örnek bir girişim örneği sunduk. Pandeminin ilk 2 ayında yaşadığımız belirsizlikler, destek paketinin kazanımlarıyla tümüyle ortadan kalktı. Düşük faizli konut paketleri sektörümüzde her dönemde yükselen satışları beraberinde getiriyordu. Ancak 2020’yi etkisi altına alan paket, sunduğu uzun vadeler ve düşük fiyat politikasıyla her kesimden yatırımcıyı merkezine aldı. Kredili satışlarda bu zamana kadar görmediğimiz oranları gördük” dedi. 2021 yılının hem yeni projeler açısından hem de hız kazanan yabancı yatırımcı talepleri açısından çok önemli gelişmeler sunacağını belirten Çulhalık, “Yabancı yatırımcılar için güven ve huzuru daha kalıcı hale getirecek reformlara talebi 2 katına çıkarabiliriz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» “Peynirde ithalattan önce maliyetler düşürülmeli”
» Enginar üretici destek bekliyor
» “Konteyner kıtlığı ihracatçı için ciddi bir sorun”
» Bakkalların veresiye defteri kabardı
» Eğitimciler önce ‘sağlık’ diyor
» Turizmciler 2021’den umutlu
» Patates üreticisi alternatif pazarlama istiyor
» Dokak: 81 il düğün tarihi bekliyor
» Yağmur suyu hasadıyla kentler geleceğine yön veriyor
» İzmir Limanı’nda planlı yatırımlar hız kesmiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.03.2021
  Ticaret 04.03.2021
  Ticaret 03.03.2021
  Ticaret 02.03.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni