• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Konut sektörü destek bekliyor

23 Ekim 2021 Cumartesi 17:00
12
14
16
18

Sektör temsilcileri, yabancı yatırımcının konuttaki fırsatları değerlendirdiğini, fakat satış konusunda düzenlemeler yapılmasını istedi

Konut sektörü destek bekliyor


   ► Sektörün önde gelen temsilcileri, 2021 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 artan konut satışlarını değerlendirdiler.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Ekonominin kilit sektörleri arasında yer alan gayrimenkul sektöründe Eylül ayında hareketlilik yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı 2021 Eylül ayı konut satış istatistiklerine göre, Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,6 artarak 147 bin 143 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,8 artarak 6 bin 630 oldu. Toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 4,5 oldu. Konut sektörünün önde gelen temsilcileri, sektöre destek kampanyaları yapılması gerektiğine dikkat çekti.


ÇULHALIK: KAMPANYALAR YUKARI DOĞRU HAREKETİ SÜREKLİ HALE GETİRECEKTİR
     Gayrimenkul piyasalarında yaşanan olumsuz gelişmelerin bertaraf edilmesinin sektöre verilen destek kampanyalarının tekrar düzenlenmesine bağlı olduğunu vurgulayan İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Satışları artıracak kampanyalar ve kredi faiz oranlarının düşürülmesi iç piyasadaki bu yukarı doğru hareketi sürekli hale getirecek. Özellikle son dönemde yaşanan döviz artışı ve olağanüstü piyasa şartları yatırımcıyı beklemede kalmaya itiyor. Döviz mevduatı olan vatandaş parasını tuttu, projelerdeki konut fiyatlarının azalmasını bekliyor. Yüksek faiz politikası, ipotekli konut satışlarında gerilemeye neden oluyor. Satışlardaki sıkıntıyı aşmak için birtakım teşviklerin de devreye alınması gerekiyor” ifadelerinde bulundu.


AKKUŞ: MÜTEAHHİTLERİN MEVCUT GÜNDEMİ ARTAN MALİYETLER
     Dönem dönem destek kampanyalarının düzenlenmesiyle sektörün daha da hareketleneceğini ve satışların istenen seviyeye geleceğini belirten Akkuş Group Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, “Mevcut şartlarda maliyetler sürekli artarken ve kredi faiz oranları yüksek seyretmeye devam ederken, müteahhitler yeni projelerini bekletmek zorunda kalıyor. Mevcut rakamlar yatırımcının harekete geçmesini engelliyor. Biz müteahhitlerin mevcut gündemi artan maliyetler. Demir fiyatları yurtdışında yükseldikçe bizde de yükseliyor. Ancak demir ithalatı, hurda alımı serbest bırakılırsa demir fiyatlarında düşüş olabilir. Özetle, satışların artması için kredi faiz oranlarında düzenleme yapılmalı, faiz yüzde 0,9’a inmeli” diye konuştu.
 


BAHADIR: YABANCIYA KREDİ KULLANDIRMADA ESNEKLİK SAĞLANMALI
     Kredili satışların faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle düşüş trendinin devam ettiğini aktaran Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, “Konut kredi kullanma oranları çok düşük, faizler yüksek. Yurt içi satışların düşüklüğü, kredi faizlerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Yabancıya satış konusunda da düzenlemeler yapılmalı. Yabancıda kredi kullanma oranları çok düşük. Banka ve kredi kuruluşları, yabancılara kredi verme konusunda daha esnek olurlarsa sektörün ekonomiye katkısı ciddi şekilde artacaktır. Bugün gördüğümüz bu oynak rakamların sürekli şekilde artışa geçtiğini göreceğiz” dedi.

 


ÖZYURT: YABANCI YATIRIMCI FIRSATLARI DEĞERLENDİRİYOR
     İç piyasadaki konut satışlarının uzun zamandır ilk kez artışa geçmesinin umut verici olduğunu söyleyen Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “İç satışlardaki artışın sürekli olmasını temenni ediyoruz. Yabancılara yapılan konut satışlarında da artış sürüyor ancak orada ivmenin bir parça yavaşlamış olduğunu görüyoruz. Yabancıya yapılan konut satışlarındaki yükseliş, gayrimenkul sektörünün Türk ekonomisine olan katkısının en önemli göstergesi. Yabancılar Türkiye’ye güveniyor ve daha fazla gayrimenkul yatırımı yapmak istiyor. Dövizin yükselmesi ve müteahhitlerin maliyetlere gelen zamlara rağmen devam eden projelerin satış fiyatlarında artış yapmaması yabancılar için büyük fırsat, yabancı yatırımcı bu fırsatı değerlendiriyor” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Güvenliğe ‘KAAN’ desteği büyüyor
» Gayrimenkulde satışlar durma noktasında
» Matbaa sektörü kıskaç altında
» Yumurta üreticisi kısır döngüde
» Sanayiciye gece yarısı zam şoku
» Turizmciler 2022’den umutlu
» Poşet bedeli ile çevre fonu kurulsun!
» Ayçiçek yağı fiyatı döviz kuruna takıldı
» ‘Gevrek’ ham madde zamlarına direniyor
» “Yeşil altyapı çalışmaları yavaş ilerliyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.12.2021
  Ticaret 06.12.2021
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni