• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Konut önemli bir ihtiyaç, sektör 2022’de yeniden canlanacak

14 Eylül 2021 Salı 11:00
12
14
16
18

Konut önemli bir ihtiyaç,
sektör 2022’de yeniden canlanacak

           HABER MERKEZİ      
     Pandemi nedeniyle ötelenen, artan nüfus ve evliliklerle birlikte yükselen konut talebi, bir süredir durağan giden inşaat projelerinin de yeniden hareketlenmesine neden oldu.
     İzmirli Coordinat Yapı Kurucu Ortağı Caner Tan, Pandemi nedeniyle işler yavaşladı gibi görünse de aslında yapılması gereken işlerin biriktiğini ifade etti.
     İnsanların artık erteledikleri talepleri yeniden gözden geçirmeye ve fiyat araştırması yapmaya başladığını belirten Caner Tan, “İzmirde gözlemlediğim kadarıyla son 2 yıldır aktif şekilde büyük montanlı proje yapılmadı. Firmalar hep bir bekleme süreci içerisindeydi. Ekonomik belirsizlikler ve tereddütler nedeniyle durma noktasına gelen konut satışları, bir yandan artan evlilikler, doğumlar ve göç ile birlikte yeniden canlanmaya başladı. Türkiye’nin yıllık 1 milyon yeni konuta ihtiyacı var. 2022 yılının sektör için altın değerinde olacağını düşünüyorum. Her şeye rağmen gayrimenkul yatırımı kriz döneminde daha da önem kazandı. Çünkü altın örneğinde olduğu gibi; talebin arttığı zaman değil, azaldığı zaman yapılan alımlar kazandırır. Gayrimenkul almak için şimdi iyi bir dönemdeyiz. Bir süre sonra bu fiyatlara isteseniz de ulaşamayacaksınız” dedi.
     Caner Tan, bir süredir yeni inşaatların yapılmaması ve elde kalan stokların da erimesiyle birlikte fiyatların yükselmeye başladığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Diğer yandan artan inşaat maliyetleri nedeniyle de fiyat artışı tetiklendi. Pandemi öncesine göre,  girdi maliyetleri çok artış gösterdi. Beton % 300, demir ise % 700 gibi inanılması güç artış rakamlarına ulaştı. Bu durum üretimi de etkiledi. Tüm bunlara rağmen barınma önemli bir ihtiyaçtır. Sağlam ve nitelikli konutlar her zaman ilgi görmeye devam edecek”

İKİ BÜYÜK PROJE YOLDA
     Coordinat olarak iki büyük projeye hazırlandıklarını kaydeden Tan, “ Birincisi Bornovada 350 konutluk 2+1, 3+1 ve 4+1 daire tiplerinden oluşan yaşam projesi. Modern mimari tasarıma sahip olacak proje depreme dayanıklı yapısı, sosyal donatıları ve konforuyla keyifli bir yaşam sunacak. Diğeri de yine aynı bölgede yer alan 200 adet 1+1 suit odalardan oluşan bir otel projesi. Otelin işletmesini kendi bünyemizde yapacağız. İki projeye de 2022 yılında başlayacağız. Teslim tarihini de 2 yıl olarak öngörüyoruz. Bir diğer projemiz ise Çeşme’de yapmayı planladığımız bir Rezidans projesi. Tüm projelerimizin toplamı maliyeti yaklaşık 500 Milyon TL olacak. Bizi takip eden önemli bir yatırımcı kitlemiz var. Müşterilerimizi bizlerin birer ortağı gibi görüyoruz. Onların fikirlerini her zaman dikkate alıyoruz. Pandemi döneminde iş gücümüzü koruduk. Önümüzdeki dönemde 80 olan çalışan sayımızı en az iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Yaşanılan İzmir depreminde yapmış olduğumuz binalarımızın hiçbiri hasar görmedi. Hem deprem hem de pandemi sürecinden alnımızın akıyla çıktık. Kira garantili sistemimizde de herkesin ödemelerini günü gününe yaptık” diye konuştu.

SEKTÖR YENİDEN HAREKETLENECEK
     Pandeminin kimsenin öngöremeyeceği bir süreci başlattığına dikkat çeken Coordinat Yapı Kurucu Ortağı Onur Durmuş, firma olarak fizibilite çalışmalarını tamamladıkları ve askıya aldıkları projelere yeniden başlamaya hazırlandıklarını söyledi.
     “Şu anda pandeminin etkilerinin aşılama ve diğer önlemlerle birlikte daha kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum” diye konuşan Onur Durmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belirsizlik nedeniyle önümüzü görmek istedik. Bu süreçte girdi maliyetleri de çok arttı. Şu anda da müteahhitlerin ve inşaat firmalarının fiyatları boykotu nedeniyle iş durdurması söz konusu. İnşaat maliyetlerinin artması daire fiyatlarına da yansıdı. Yükselen fiyatlarsa satışların durağanlaşmasına neden oldu. Yeniden artan taleplerle birlikte Coordinat Yapı olarak Çeşme, Urla ve İzmir merkezdeki yeni projelerimize başlamak için çalışmalarımız sürüyor”

İNŞAAT SEKTÖRÜ EKONOMİYİ BESLİYOR
     İnşaat sektörünün ekonomiye önemli katkı sağladığını kaydeden Durmuş, şu bilgileri verdi: “Yaklaşık 2, 2 buçuk aydır hem satış hem de kiralamalar tekrardan hareketlenmeye başladı. Eğer yeniden kapanmalar yaşanmazsa, 2022 yılının sektör adına iyi geçeceğini düşünüyorum. Uzun süredir ertelenen projelerin de yine bu dönemde harekete geçirileceğini düşünüyorum. İnşaat sektörü doğrudan ve dolaylı olarak ekonomiyi % 33 oranında etkiliyor. Bu çok önemli bir rakam. İnşaat sektörünün hareketlenmesi kademeli olarak azalacak kredi faiz oranlarıyla da desteklenirse pandemi öncesindeki hareketli günleri tekrar yakalayabiliriz. İzmir dünyada en pahalı metrekareye sahip konutları barındırıyor. Çeşme de yıllardır hak ettiği değeri yeni yeni görmeye başladı. İzmir’e sadece şehir dışından değil yurtdışından da talep görüyor. Sayfiye yerleri çok popüler hale geldi. Artan talepler de fiyatların yükselmesine neden oldu. Bundan sonra daha yatırım yapılabilir bir döneme giriyoruz. Konut ihtiyacı devam ettikçe yeni projelerin de arkası gelecektir”


+ Benzer Haberler
» “Kanatlı sektörünün yıllık cirosu 5.5 milyar TL”
» Mobilya ihracatında değer artışı miktar artışının önünde
» Net UYP Temmuz sonunda eksi 290 milyar $ oldu
» Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Temmuz’da %2 arttı
» Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, Ağustos’ta % 0,92 azaldı
» Ağustos ayı toplam kurulu güç 229 megavat arttı
» TEİS: Grip aşısı eczanelerde 85,12 TL’ye verilecek
» BNP Paribas Finansal Kiralama, pozitif leasing yaklaşımıyla yenilenebilir enerji yatırımlarını finanse ediyor
» Yüz yüze eğitim dizüstü bilgisayar satışlarını yüzde 40 artırdı
» Yeşilyurt Belediye Başkanlığı geri dönüşüm atık malzemeleri satacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
  Ticaret 16.09.2021
  Ticaret 15.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni