• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Konaklama sektöründe kapasite arttırılmalı”

07 Kasım 2018 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

   ► İzmir İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü tarafından açıklanan yılın ilk on ayında İzmir’e gelen turist sayısı verileri değerlendiren İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Özkardeş, gelen ziyaretçi sayısındaki artışın sürdürülebilir olması için konaklama sektöründe fazla kapasiteye ihtiyaç olduğunu kaydetti.

     Turizm sektöründe yılın ilk on ayına ilişkin açıklanan verilerde İzmir’e gelen turist sayısının geçen yıla göre yüzde 33,32 artarak 966 bin 68’e ulaştığı görüldü. İzmir İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü tarafından açıklanan İzmir’in ilk on aylık istatistiklerine göre İzmir’i ziyaret eden yabancı sayısındaki artış konaklama sektörünü sevindirdi.
     İzmir İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü’nün açıkladığı İzmir’in 2018’in ilk on ayına ilişkin sınır istatistiklerini değerlendiren İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Özkardeş, geçtiğimiz yıla göre gelen yabancı sayısındaki yüzde 33’lük artışın, bölgemiz adına konaklama sektörüne dair çok iyi bir haber olduğunu söyledi.

Ticaret için gelen yabancılarda artış var
     İzmir’e gelen yabancı sayısındaki artışla ilgili konaklama sektöründe kapasite arttırılması ve ileriye dönük sürdürülebilir planlar yapılması gerektiğini vurgulayan Özkardeş, ziyaretçi sayısındaki artışın birtakım çalışmaların ürünü olduğunu dile getirdi. Konaklama sektörüne dair bu sayının çok iyi bir gelişme olduğunu ifade eden Özkardeş, “İzmir’e gelen ziyaretçi sayısındaki artışın sürdürülebilir olması için daha fazla kapasiteye ihtiyaç var. Kapasiteyi arttırarak konaklama açısından rahat ettirmek gerekir. Ayrıca şehrimizin çekim alanları daha cazip hale getirilmeli ve çoğaltılmalı. Ancak bu şekilde sürdürülebilirliği ve turist sayısındaki artışı sağlayabiliriz. Yüzde 33’lük artış gayet iyi. Her zaman iyi tarafından bakmak lazım. Yüzde 30 değil de yüzde 10 olsa bile olumlu bir artış. Bu yükseliş ülkemizin ve kentimizin cazip olduğunu gösterir” dedi.

     İzmir’e ticaret için gelen yabancı sayısındaki artışın da oldukça önemli olduğuna değinen, aynı zamanda Hollanda İzmir Fahri Konsolosu olan Oğuz Özkardeş son olarak şöyle konuştu:
     “Diyebilirim ki önceki yıllarda İzmir’e ticaret için gelen Hollandalıların, bir süre gelmediğini ve tekrar kentimize döndüklerini gördüm. Bu kişiler 2, 3 yıl gibi bir süre 15 Temmuz ve terör olaylarından sonra giriş yapmadılar. Uzaktan işlerini hallettiler. Tabi ki seçtikleri bu yöntem ticaretin azalmasına sebep oldu. Ama şimdi buraya gelmeleri ticaretin gelişmesi  açısından son derece olumlu bir gelişme. İzmir’e bir dönem gelmeyen turistler artık gelmeye başladılar. Yani kentimize ticaret için gelen yabancı sayısında oldukça artış var. Döviz nedeniyle zaten fiyatlarımız da gayet cazip. Dolayısıyla ziyaretçi sayısının daha da artacağını düşünüyorum.”

Ziyaretçi ilk on ülke
     İzmir İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü tarafından açıklanan verilerde Almanya İngiltere, Hollanda, İran, Fransa, Belçika, Rusya, Polonya, KKTC, Avusturya ve Çin İzmir’e giriş yapan ilk on ülke olarak yer aldı. Bu yıl Ocak-Ekim ayları arasında İzmir’e gelen yabancıların yüzde 37’sini Almanya, yüzde 8’ini Hollanda ve İngiltere, yüzde 4’ünü İran, Fransa, Belçika ve Rusya, yüzde 3’ünü Polonya, yüzde 2’sini KKTC ve Avusturya, yüzde 24’ünü diğer ülkeler oluşturdu.
     Açıklanan verilere göre 2018 yılı havayolu girişlerinde bir önceki yıla göre yüzde 31,33 oranında, denizyolu girişlerinde ise yüzde 54,11 nispetinde artış görüldü. Toplam girişlerde yüzde 33,39 oranında bir artış gerçekleşirken yüzde 91’ini havayolu, yüzde 9’unu denizyolu girişleri oluşturdu.

 


+ Benzer Haberler
» Makarnada kota ihracat payını azaltıyor
» Besiciler, hayvanları da geleceği de kestiremiyor
» Tarımsal desteklemede kuralsızlık sürüyor
» Önlem alınmazsa sıcak ekonomiye çarpıyor
» Yumurta krizini aşmak için ortak çağrı: planlı üretim
» Emeklilik hayalimizi birkaç yıl öne almış olduk
» Yumurta tüketimi, üretimi yakalayamıyor
» “Yurtdışındakilerle yarışabilecek laboratuvarlarımız var”
» Avcılara denizden ekmek çıkmıyor
» Müze gelirlerinde yüzde 41,64’lük artış


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.07.2019
  Ticaret 22.07.2019
  Ticaret 20.07.2019
  Ticaret 19.07.2019
  Ticaret 18.07.2019
  Ticaret 17.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni