• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Konak’a sosyal belediyecilik bütçesi

12 Ekim 2019 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Konak’a sosyal belediyecilik bütçesi

   ► Konak Belediyesi’nin ekim ayına yapılan üçüncü meclis toplantısında onaylanan 2020 yılı bütçesinde sosyal belediyecilik anlayışı ön plana çıktı. Son dönemde ardı ardına yapılan zamların bütçeye yansıtılmadığı dikkat çekerken, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, va-tandaşın cebine dokunulmadığını ifade etti.

           HABER MERKEZİ     
     Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, ekim ayında üçüncü kez toplanan meclisten geçen 2020 Mali Yılı Performans Programı ile 2020 Mali Yılı ve İzleyen İki Yılın Gelir-Gider Bütçesi’ni değerlendirdi. 2020 yılında yapılacak çalışmaların ve bütçenin, ülkenin içinde bulunduğu du-rum dikkate alınarak planlandığını vurgulayan Batur, üst üste yapılan zamlarla vatandaşların alım güçlerinin düştüğüne dikkat çekerek, “Meclisimizde de ifade ettim: Ülkede bir zam fur-yası var. Kiminle konuşsam hayat pahalılığından, enflasyondan bahsediyor ama durum sanki böyle değil; görünen enflasyon yüzde 9’larda çıkıyor. Biz bu koşullar altında ne yaptık? Biz bütçeyi, vatandaşımızın cebine dokunmadan nasıl yaparız diyerek hareket ettik” diye konuş-tu. Konak Belediyesi’nin vatandaşla bu anlamda temas ettiği noktalarda artışların çok düşük düzeyde tutulduğuna dikkat çeken Batur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önce hemşehrilerimizi düşünürüz”
     “Hemşehrilerimiz her şeyden önce gelir. Önce onları düşünürüz. Biz bütçemizi hazırlarken de attığımız her adımda olduğu gibi sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket ettik. Öyle de ede-ceğiz. Yoksa her şeye zam da yapabilirdik. Her alanda olduğumuz gibi bunda da netiz. Göz boyama uğruna iddialı değil, biz gerçeklere uygun, uygulanabilir bir bütçe çıkardık. Zaten herkes sonunda Konak’ta hizmetlerin nasıl yapıldığını görecek. Bizim tek derdimiz var, onu da göreve geldiğim günden beri söylüyorum: Konak için çalışmak, çalışmak ve çalışmak. Büt-çemizi Konak için en uygun şekilde değerlendireceğiz; çalışıp üreteceğiz.”

Bütçede artan paylar
     Bütçede bir önceki yıla göre yüzde 19 artış sağlandığını belirten Batur, toplam yatırım bütçe-sinin bir önceki yıla göre yüzde 44.41 artırıldığına dikkat çekti. Batur, Fen İşleri Müdürlü-ğü’nün yatırım harcamalarına ayrılan payın, 2019’a göre yüzde 75.70 yükseltildiğini de belirt-ti. Sosyal yardımlardaki artışın ise yüzde 38.65 olduğunu ifade eden Başkan Batur, sosyal hizmetlere 2020 yılı için toplam 10 milyon 330 bin TL’nin ayrıldığını da vurguladı.

Öncelik kadınlar ve çocuklar
     Bütçenin, Konak’ta hizmet bekleyen bölgelere ağırlık verileceğini ve özellikle kadınların, ço-cukların gelişimine dönük projelere imza atılacağını açık ve net olarak gösterdiğini vurgula-yan Batur, ilçedeki semt merkezi, sosyal tesis ve kreş sayısının artırılacağını kaydetti. Batur, Konaklı kadınları hayata, üretime katacak çalışmalara ağırlık verileceğinin altını çizdi.

Kentsel dönüşümde hızlı adımlar
     Konak’ta kentsel dönüşümün çok önemli olduğunu ifade eden Batur, 2020 yılında bu çalışma-ların yaklaşık yüzde 50’sinin tamamlanacağını da vurguladı. Batur, “Konak için atacağımız en önemli adım, kuşkusuz hemşehrilerimizin de dört gözle beklediği kentsel dönüşüm çalışma-ları olacak. Böylece hemşehrilerimizin çok daha çağdaş yaşam alanlarına kavuşmasını sağla-yacağız” ifadelerini kullandı.

“Yapacak çok işimiz var”
     Konak’ın köklü bir tarihe sahip olduğunu da ifade eden Başkan Batur, ilçe sınırları içinde 3 bini aşkın tescilli yapının bulunduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     “Kırım Tatar Evi, Kıllıoğlu Hamamı, Silahhane Binası, Çakaloğlu Han, Mirkelam Han, Selvili Han, Büyük Demir Han, Hahambaşı Evi, İkiçeşmelik Çeşmesi gibi yapılarımızı ayağa kaldırı-yoruz. Ayrıca Tepecik’teki tarihi bir binamızı restore ederek, Roman Kültür Merkezi’ne dönüş-türüyoruz. Altınpark Arkeopark Alanı ve Çevre Düzenlemesi’nin ise yüzde 40’ı, 2020’de ta-mamlanacak. Alanyalı Konağı ve İkiz Evler’in restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzere. Yani bizim yapacak çok işimiz var. Bütçenin hazırlanmasında emeği geçenlere ve meclis üye-lerime bir kez daha teşekkür ediyorum. Herkes emin olsun ki, bütçemiz Konak için en doğru şekilde kullanılacaktır.”


+ Benzer Haberler
» 4 Temmuz’da 1.152 yeni vak’a
» “Doğal afetlerden en çok üreticiler zarar görüyor”
» Kimya sektörünün ihracatı Haziran ayında yüzde 10,2 arttı
» Bademli Barajı’nda tasarruflu sulama sürüyor
» Toplumsal ve teknolojik riskler için hazır değiliz
» Koronavirüs nakliye ve lojistik sektörünü dünya çapında etkiledi
» Sanayiciler YEKDEM’de yeni modele katkı vermek istiyor
» İzmir Skal Kulubü, dünyanın en iyisi finalinde
» Kısa çalışma ödeneğinin uzatılması konfeksiyon sektörüne soluk aldıracak
» İş dünyasından otoyol çağrısı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
  Ticaret 27.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni