• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Konak meydanının adı değişiyor

10 Aralık 2019 Salı 16:00
12
14
16
18

Konak meydanının adı değişiyor

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi aralık ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumu gerçekleştirildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi aralık ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumu İzmir Büyük-şehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirildi. Toplantıda Konak Meydanı’nın adının Atatürk Meydanı olarak değişmesi konusunda ilk adım atıldı. Ak Partili meclis üyelerinin komisyon adı değiştirilmediği için istifa ettiği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonuyla ilgili tartışmalar yaşandı.

“Konak meydanının adı Atatürk meydanı olmalı”
     Toplantıda Konak Meydanı’nın adının Atatürk Meydanı olarak değiştirilmesi yönünde Konak Belediyesi’nin temenni kararı önerge olarak kabul edilerek gündeme alındı. Konu oy birliği Hu-kuk Komisyonu’na gönderildi.  Konu hakkında söz alan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Bu karar eylül ayında Konak Belediye meclisinden oy birliğiyle geçti. Meydanlara isim verme yetkisi İzmir Büyükşehir Belediyesinde olduğu için meclisimize gönderdik. Yaptığımız araştır-malarda Konak meydanı diye bildiğiniz meydanın Cumhuriyetin ilk dönemlerinde Atatürk mey-danı olarak adlandırıldığını öğrendik. Konak meydanının adının değiştirilmesini ve görünür bir noktaya Atatürk Meydanı yazılı tabela konulmasını istemekteyiz” dedi.

Çağlayan: Dünya cinsiyet eşitliğine döndü
     Ak Partili meclis üyelerinin ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ adındaki komisyon isminin ‘Kadın ve Erkek Eşitliği’ veya ‘Kadın ve Erkek Fırsat Eşitliği’ ismi ile değiştirilmesine yönelik verdiği önerge Hukuk Komisyonunca oyçokluğu ile, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonunca oybir-liği ile reddedildi. Önergenin reddinden sonra meclis üyeleri arasında tartışmalar yaşadı. Konu hakkında konuşan Kültür ve Turizm eski Bakanı Suat Çağlayan, “Bu kullanımı dünyada ilk or-taya çıktığında kadın erkek eşitliğiydi. Dünya da cinsiyet eşitliğine döndü. Olay tamamen tıbbi. İki tür cinsiyet vardır. Bir biyolojik cinsiyet bir de psikolojik cinsiyet vardır. Hepsinin kapsasın diye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği denir. Dünya ve toplumda karşılığı olması için bu ismi kullan-mamız gerekiyor” dedi.

Soyer: Öncelikle eril dil değişmeli
     Ak Partili meclis üyelerinin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği komisyonunun isminin değiştirilmeme-sine yönelik sert eleştirilerine cevap veren Soyer, “Bakanımız çok önemli bir şey söyledi biyolo-jik cinsiyet dışında psikolojik cinsiyet var. Bu farklılığı yaşayan herkes sapık değil. Bunu özen-dirmek kimsenin haddine düşmez ama burada kimsenin aile değerini sorgulamak da kimsenin haddine düşmez. Bu memleketin evlatları olarak örf adetlerine bağlı insanlar olarak hepimiz için aile kutsaldır, İzmir gibi bir şehrin seçilmişleri olarak herkese eşit davranmak zorundayız” dedi.
    Dildeki eril kullanımın değişmesi gerektiğine vurgu yapan Soyer, “Çok çalışkanlar için ‘adam gibi çalışıyor’ deriz bizim önce dilimizi değiştirmemiz gerekiyor. Ne demek adam gibi iş çıkart-mak? Niye kadın gibi iş çıkartmak demiyoruz. Bu toplumda cinsiyet eşitsizliği var bizim bu ko-nuda bir çalışma yürütmemiz lazım. Aileyi koruyarak tabi ki buna sahip çıkarak aynı zamanda toplumsal eşitliği güçlendirmeye çalışarak önce dilimize sahip çıkarak yapmamız gerekiyor. Eril bir dilden kurtulmamız gerekiyor. Bizlere sizi desteklemek düşüyor. Ben arkadaşlarıma güveni-yorum birlikte çalışmalarının İzmir için çok yararlı olduğunu biliyorum” açıklamalarında bulun-du.

Soyer: Elektrik Fabrikası belediyeye verilmeli”
     CHP’li üyelerin belediyelerin ihale yoluyla satın aldığı Elektrik Fabrikası’nın Büyükşehir’e ve-rilmesi gerektiğini belirtmesi üzerine AK Partili Üyeler tepki gösterdi. Konu hakkında konuşan Soyer “Bugün bir yazı geldi. Biz aleyhimize verilen iki kararın değiştirilmesini istemiştik. İhale-ye girme hakkı olmayan şirketlerden olduğumuzun iptalini istemiştik. Bu istek reddedildi. İkinci yazıda ihaleye giren şirketin kamu yararına çalışan bir şirket olduğunun tespitini istemiştik. Grand Plaza için bunu bekliyoruz. Sizden istirhamım şudur; bu hepimizi malıdır. Biz burayı ticarethane olarak kullanmayacağız. Kütüphane mi, müze mi, gençlik merkezi mi olacağını birlik-te konuşacağız. Sizden bu konuda bir kez daha yardım talep ediyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» İhracatçıların ABD’de kuru vişne zaferi
» İZTAŞIT ilk iki haftada 113 bin yolcu taşıdı
» Duyarsızlığın bedeli ağır oldu
» Yetiştiricilere 85 milyon liralık destek bugün hesaplarda
» 38 projeye 52 milyon lira hibe sağlanacak
» Türkiye’nin alışveriş hacmi 3 yılda 2 kat arttı
» Okullarda karne sevinci yaşandı
» Egeli turizmci Hollanda pazarında artış bekliyor
» Bayraklı’da ihaleler canlı yayınlanmaya başladı
» Ortadoğu Holding’den yatırım atağı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.01.2020
  Ticaret 17.01.2020
  Ticaret 16.01.2020
  Ticaret 15.01.2020
  Ticaret 14.01.2020
  Ticaret 13.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni