• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Koca: Aşı tedariki 2 ay için güçleşecek

29 Nisan 2021 Perşembe 13:00
12
14
16
18

Koca: Aşı tedariki 2 ay için güçleşecek

           HABER MERKEZİ      
     Bilim Kurulu’nun toplantısı ardından Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Aşı tedarikinin önümüzdeki 2 ay için güçleşeceğini ve sonrasında aşı bolluğu yaşanması beklendiğini kaydeden Koca, Türkiye’nin Sputnik V aşısının 6 ay içinde 50 milyon doz almak üzere anlaşma imzaladıklarını, ilk sevkiyatın Mayıs ayında gerçekleşeceğini bildirdi.

“6 ay içinde 50 milyon doz alınacak”
     Aşı üreticisi sayısı her geçen gün arttığını vurgulayan Koca, “Bildiğiniz gibi ülkemizde iki aşı kullanıma girdi. Üçüncü olarak ise Sputnik V aşısının acil kullanım onayı için son aşamaya gelindi ve aşı tedariki için bir anlaşma da yapıldı. Türkiye, Sputnik V aşısından 6 ay içinde 50 milyon doz almak üzere anlaşmayı imzaladı. İlk sevkiyat mayıs ayı içinde gerçekleşecek. Ayrıca bu aşının ülkemizde üretilmesi için de teknoloji transferi yapılacak” dedi.  

Biontech aşısında iki doz arası süre 6-8 hafta
     Haziran ayı ile birlikte Biontech aşısında teslim alınan miktarın 30 milyon dozu geçeceğini kaydeden Koca, “Bilim Kurulu toplantısında aşıyı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın da görüşünü alarak Biontech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki sürenin 6-8 hafta olarak uygulanmasına karar verildi” diye konuştu.  
     Sinovac için ise zaman zaman sevkiyatta yavaşlamaların olduğunu belirten Koca, “Artan kapasite ile birlikte elimize ulaşan doz miktarı da artacak. Ayrıca diğer aşı üreticileri ile de anlaşma zemini ve erken teslimat konularında görüşmeler devam ediyor” ifadelerini kullandı.
 
İstanbul’da 5 vatandaşta Hindistan varyantı
     Mutasyonların bazılarının baskın hale gelerek hızla yayıldığını, bazılarının sınırlı yayılım gösterdiğini belirten Koca, “Şu an ülkemizde en çok görülen mutasyon türü İngiltere varyantı. Bunun yanında Brezilya ve Güney Afrika varyantları da görülmüştü. Son olarak İstanbul’da 5 vatandaşımızda Hindistan varyantı da gözlendi. Ülkemizde bu varyant ilk kez görüldü ve vakalar izolasyon altında takip ediliyor” ifadelerine yer verdi.

Yerli aşı çalışmaları
     Yerli aşıların sahaya çıkmaya hazırlandığını dile getiren Koca, “Yerli inaktif aşımız Faz II denemelerini tamamladı. Sonuçların değerlendirilmesini takip eden önümüzdeki birkaç gün içinde Faz III denemelerinin hazırlıkları başlayacak. Bu yaygın kullanım öncesi son aşama. İkinci inaktif aşımız ise Ankara Şehir Hastanesi Klinik Araştırma Merkezinde Faz I aşamasına başlamış ve ilk gönüllülerinin aşılanmasını tamamlandı. Faz I çalışması devam eden bir diğer aşı adayımız olan virüs benzeri parçacık aşısı ise ilk gönüllülerinin tamamını aşılamış durumda. Mayıs ayı sonunda Faz II çalışmasına geçilmesi hedefleniyor. Intranazal uygulanacak aşı adayımız için ise Faz I çalışması için araştırma ürünü üretildi. Gerekli testler tamamlandıktan sonra Faz I çalışmasına başlanacak. Adenövirüs temelli Vektör aşı adayımız ise üretilmiş ve Faz I aşamasına ulaştı” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Bir günde 55.472 kişi iyileşti, Aktif vak’a ssayısı 200 binin altına indi
» Karabağlar’da sahada bayramlaşma
» Rakamlarda gerileme devam ediyor
» İzmir engelsiz kent haline geliyor
» “İkinci el otomobil bayram sonrasını bekliyor”
» Turgutlu Belediyesi kırmataş mıcır satın alacak
» Hem iş hem oyun ihtiyacını karşılıyor
» Yerin 30 metre altında bayramlaşma
» Migros’tan dünyada bir ilk: Robot TARO
» Fersan, Orka Sirke’yi satın aldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni