• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

KOBİ’lere bin saate yakın eğitim ve koçluk, 30’ar bin TL hibe desteği verildi

13 Eylül 2021 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

KOBİ’lere bin saate yakın eğitim ve koçluk, 30’ar bin TL hibe desteği verildi


           HABER MERKEZİ      
     TÜRKONFED tarafından KOBİ’lerin dayanıklılığının artırılması ve iş dünyasında birlikte çalışma kültürünün geliştirilmesi için SPARK iş birliği ile hayata geçirilen “Dayanıklı KOBİ’ler Güçlü Yarınlar” projesi tamamlandı. 28’i Suriye sermayeli işletme, 29’u Türk sermayeli işletme olmak üzere 57 firmanın kabul edildiği proje kapsamında 42 saat eğitim, 952 saat grup ve bire bir koçluk verildi. Katılım şartlarını yerine getiren 45 KOBİ, 30’ar bin TL’lik hibe desteğinden yararlanma imkanı buldu. Projenin kapanışında düzenlenen Demoday’de en yüksek puanı, ‘SaaS Uzaktan Eğitim Platformu’ üzerine faaliyet gösteren Digitatip aldı.
     İş dünyasında birlikte çalışma kültürünün geliştirilmesi, Türk ve Suriye sermayeli KOBİ’lerin dayanıklılığının artırılması hedefiyle Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED), Hollanda merkezli sivil toplum kuruluşu SPARK iş birliği ile hayata geçirdiği, Katar Kalkınma Fonu’nun finansman sağladığı “Dayanıklı KOBİ’ler Güçlü Yarınlar” projesi, düzenlenen Demoday etkinliği ile sona erdi.

Orhan Turan: “Türk ve Suriye sermayeli KOBİ’lerimizin bir arada çalışması iş dünyamız için örnek teşkil ediyor”
     Dayanıklı KOBİ’ler Güçlü Yarınlar projesini, KOBİ’lerin ihtiyaçları doğrultusunda hayata geçirdiklerini söyleyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “Dünya, ikiz dönüşüm olarak da adlandırılan dijital ve yeşil dönüşüm kapsamında yeni bir küresel sisteme doğru evriliyor. Bu değişimi doğru okuyan, adaptasyon yeteneği yüksek, inovasyona ağırlık veren ülkeler ve şirketler rekabet avantajı yakalıyor. Biz de bu proje için yola çıkarken KOBİ’lerin afet ve pandemi gibi krizlere karşı dayanıklılıklarını artırmayı, dijital dönüşüm süreçlerini desteklemeyi, sosyal bütünlüğe, ekonomik kapsayıcılığa ve iş gücü kaybının önlenmesine katkı sunmayı amaçladık. Geldiğimiz noktada katılımcı KOBİ’lerimizde bu alanlarda ciddi bir farkındalık oluştuğunu gözlemliyoruz. Bununla birlikte Türk ve Suriye sermayeli KOBİ’lerimizin bir arada çalışması, iş birlikleri geliştirmesi de iş dünyamız için örnek teşkil ediyor” dedi.

57 firma eğitim aldı, 45 firma 30’ar bin TL hibeye hak kazandı
     Dayanıklı KOBİ’ler Güçlü Yarınlar Projesi’ne başvuran 130 KOBİ arasından 28’i Suriye sermayeli, 29’u Türk sermayeli işletme olmak üzere 57 firma projeye kabul edildi. Bu firmaların 45’i, yüzde 80 katılım şartını tamamlayarak program kapsamında hibe desteğinden faydalanma hakkı kazandı. 30’ar bin TL’lik destek, büyüme hedefleri ve yapılan analizler çerçevesinde katılımcı şirketlerin belirlenen dijital altyapı ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılacak.

6 modülde 42 saatlik eğitim
     Dokuz ay süren proje faaliyetleri kapsamında ilk etapta eğitim ve koçluk modüllerinin oluşturulması için İhtiyaç Analizi Raporu çıkarıldı. Ardından BAUSEM - Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından bir eğitim müfredatı hazırlandı. İnsan kaynakları, dijital teknolojiler, süreç geliştirme, finansal risk yönetimi, dış ticaret, markalaşma, e-ticaret gibi konuların da yer aldığı 6 modülden oluşan 14 eğitim seansında toplam 42 saat eğitim verildi.

8 ayrı başlıkta 952 saat koçluk
     Ulusal ve uluslararası fonlar için proje yazımı, ticaret hukuku ve gümrük düzenlemeleri, bürokratik Türkçe, stres ve risk yönetimi, marka yönetimi, e-ticaret, liderlik ve etkin yönetim ile dijital dönüşüm olmak üzere sekiz ayrı başlıkta verilen grup ve bire bir koçlukların süresi de 952 saati buldu. Böylece eğitim ve koçlukların toplam süresi 994 saate ulaştı.

6 webinar ile 1.071 kişiye ulaşıldı
     Proje kapsamında düzenlenen webinar’lar ise katılımcıların yanı sıra genel erişime açık olarak gerçekleştirildi. Dijitalleşmenin iş süreçlerine etkisinin farklı yönlerden ele alındığı webinar’lar ile toplamda 1.071 kişiye ulaşıldı.

Kapanış Demoday ile yapıldı
     Dayanıklı KOBİ’ler Güçlü Yarınlar Projesi’nin kapanışı, düzenlenen Demoday etkinliği ile yapıldı. Üç gün süren etkinlikte katılımcıları sunum hazırlama eğitimi verildi ve çeşitli atölye etkinlikleri yapıldı. Bu süreçte hazırlanan sunumlar Demoday’in son gününde çevrim içi olarak jüri karşısında anlatıldı. Değerlendirmenin ardından ilk 4’e giren Digitatip, GÖZDE ÖNCÜER, Lemur Store ve Audteye Yapay Zeka teknolojik ürünler ile ödüllendirilirken, en yüksek puanı ‘SaaS Uzaktan Eğitim Platformu’ üzerine faaliyet gösteren Digitatip aldı.


TÜRKONFED Hakkında:
Çatısı altında 30 federasyon ve 275 dernek üzerinden 40 bine yakın şirket yer alan TÜRKONFED, üye tabanı ile toplam (enerji dışı) dış ticaretin yüzde 83’ünü, tarım ve kamu dışı kayıtlı istihdamın yaklaşık yüzde 55’ini sağlamaktadır. İstanbul, Batı Anadolu, Marmara ve İç Anadolu, Trakya, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Orta Anadolu, Kuzey Anadolu, Doğu Karadeniz, İç Anadolu, Güney Ege, Doğu Marmara, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz, Güney Marmara, Çukurova, Kuzey Marmara, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Güneydoğu, Zafer, İpekyolu, Kapadokya, Mevlana, Doğu, Serhat, Dicle ve Fırat Sanayici ve İşadamları Federasyonu’nun yanı sıra Sektörel Dernekler Federasyonu, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu da TÜRKONFED üyeleridir. TÜRKONFED, Avrupalı KOBİ’lerin çatı örgütü olan ve 12 milyon firma ve 55 milyon çalışanı temsil eden Avrupa KOBİ Birliği (SMEunited) üyesidir.


 


+ Benzer Haberler
» Vefat sayısı 19 Ağustos’tan beri ilk kez 200’ün altına indi
» Mandalinalar ihtiyaç sahipleri için hasat edildi
» Lisanslı Harita Kadastro Mühendislerinin hizmet esasları belirlendi
» Moda endüstrisi sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor
» Boeing, Çin’den 1 trilyon 470 milyar dolarlık talep bekliyor
» Çelik sektörü çıtayı 22 milyar dolara yükseltti, ihracatçısını ödüllendirdi
» Konaklama tesisleriyle ilgili yönetmelik yürürlüğe girdi
» Muş İl Özel İdaresi okul binası ve çevre düzenlemesi yaptıracak
» TÜGEM’den kiraları düşürecek formül önerileri
» Toplumsal hassasiyet lafta kalıyor, ekonomik kaygılar tasarrufa itiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni