• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

KOBİ’ler için yeni paket açıklanacak

09 Ocak 2019 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

KOBİ’ler için yeni paket açıklanacak

   ► Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Merkez Bankası, Hazine’ye 37 milyar TL kâr devredecek.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, KOBİ’ler için yeni bir paketin açıklanacağını belirterek, “Bankalar Birliği ve 12 bankanın katılımıyla KOBİ’ler için çok önemli bir kredi paketi açıklayacağız” dedi.
     MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’nda konuşan Albayrak, ayrıca Merkez Bankası’nın Hazine’ye 37 milyar TL kar devredeceğini bildirdi. Albayrak, “TCMB’nin Hazine’ye devredeceği kârı 20 milyar TL olarak öngörmüştük, şimdi bu rakam 37 milyar TL seviyesinde görünüyor, bu kaynağın önemli bir kısmı Ocak ayında devreye girecek. Bu tutarın Nisan yerine Ocak ayında devredilmesiyle ilgili dedikodular yapıldı. Bu piyasaya daha erken likidite sağlamak için yapılıyor” dedi.

     Sıkı maliye politikasına devam edileceğine değinen Bakan Albayrak, “Dengelenme sürecinde çok önemli mesafe katettik. Kararlı adımlarla normalleşme sürecine ulaştık. Sağlıklı, sürdürülebilir ve dengeli bir büyüme için önümüzdeki bir kaç yıl potansiyelimizin daha altında bir büyüme hedefi koyduk. Bu kaliteli büyümeyi inşa edecek bir dönüşüm. Ülkemizin ekonomisini her türlü olumsuzluklara rağmen koruyabilmişiz.

     Belirlenen stratejimizi dengelenme, disiplin ve değişim sloganı ile 2019 ve 2021 yıllarını kapsayan dönemi açıkladık. Ekonomimizi finansal şoklara karşı çok daha güçlü kıldık. Ağustos ayı içinde piyasalarımızda önemli dalgalanmalar yaşadık. Geldiğimiz dengelenme sürecinde çok önemli bir mesafe kat ettik. Sağlam altyapı ve zamanında kararlılıkla aldığımız tedbirler, ekonomik programımızın piyasalara verdiği güven sayesinde finansal piyasalarda normalleşmeye ulaştık. Ağustos sonundan bugüne kadar döviz kurunda yüzde 20’ye varan bir iyileşme kaydedildi” diye konuştu.

“YEP’te ortaya koyduğumuz hedeflerden taviz yok”
     Finansman ve maliyet, çok daha rekabetçi reel ekonomi oluşması için çok daha ciddi bir iyileşme kat etmek zorunda olduğuna değinen Bakan Albayrak, “Ekonomide kırılganlığın azaltılmasındaki en kırılgan yapı cari açığın milli gelire oranının azaltılmasıydı. Özellikle ithalata bağımlılığımızı azaltmanın ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz.

     Mali disiplin bugüne kadar ekonomik başarılarımızın en önemli çıpalarından biri oldu. Sağlıklı sürdürülebilir dengeli büyüme için YEP’te önümüzdeki bir kaç yıl potansiyel büyümemizin daha altında büyüme hedefi koyduk. Amaç daha kaliteli, üretime dayalı iç piyasa ve yerli bir kaliteli büyüme üzerine inşa edecek bir dönüşüm. Ekonomideki kırılganlıklarla mücadele ettik. İhracat ve turizmdeki güçlü performansla birlikte, yılsonu YEP’te söylediğimiz yüzde 4,7 oranının çok daha altında yüzde 3’lerde yılı tamamlamayı bekliyoruz. İhracatta pozitif artış ithalatta çok ciddi bir negatif daralma var. Program dönemi sonu için hedefimiz yüzde 2,6’ydı. Hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. Hiçbir şekilde YEP’te ortaya koyduğumuz hedeflerden taviz yok” diye konuştu.

     Albayrak, dün Halkbank üzerinde 22 milyar TL’lik kredi paketinin 350 bin esnafa destek verecek şekilde açıklandığını hatırlatarak “İş adamlarımıza yüzde 5’lerde kullanılacak esnaf paketi desteğimizi sağlayacağız. Tüm sigorta şirketleri bankalar, KOBİ’ler faydalanacak. İlerleyen aşamada cirosu 125 milyon TL’ye kadar olanlar dahil edilecektir. Devlet destekli bu sigorta ile garanti altında” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Bakan Selçuk, “Tüm tarafların görüşleri sürece dahil edilecek”
» Egeli İhracatçılar ‘Çin Timi’ ile ihracat atağına kalkacak
» Palandöken, “İşyeri kiralamada stopaj uygulaması kaldırılmalı”
» EBSO’dan Ticaret’e ödül
» KOBİ ve işletmelere ‘büyümenin sırrı’ anlatıldı
» İzmir’den direk uçuşlar başlıyor
» “Türkiye’de kadının var olma sorunu var”
» Kuru meyve sektörü yol haritasını belirledi; hedef 3 milyar dolar ihracat
» TEV, 100 öğrenciye burs sağlayacak
» TABA AmCham ve Ortak Akıl Platformu Afrika’daki yatırım fırsatlarını anlattı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
  Ticaret 13.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni