• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

KOBİ’ler dijitalleşmeye odaklanmalı

10 Mayıs 2018 Perşembe 20:00
12
14
16
18

KOBİ’ler dijitalleşmeye odaklanmalı

           SELDA AK     
     Uygulama yazılımları alanında, 34 yıl önce  kurulan Türkiye’nin lider ve bağımsız markası Logo Yazılım, bölgesel bir güç olma hedefiyle yatırımlarını aralıksız sürdürürken, katma değer yaratan projeler gerçekleştirmeye devam ediyor. Logo Yazılım’ın bugün ulaştığı nokta, yurtdışı yatırımları, KOBİ’lerin dijitalleşmesi ve dijital dönüşüm konusunda Logo Yazılım Kanal ve Satış Operasyonlarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Akın Sertcan, Renaissance İzmir Hotel’de düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir araya geldi. 

     BTvizyon Anadolu Toplantıları’nın bu sene gerçekleştirilen sekizinci buluşmasında Logo Yazılım Kanal ve Satış Operasyonlarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Akın Sertcan, İzmirli sektör profesyonelleriyle bir araya geldi. Dijital dönüşümün yol açtığı hızlı değişime dikkat çeken ve bu rekabette ayakta kalmak isteyen KOBİ’lerin, dijitalleşmeye odaklanmaları gerektiğini vurgulayarak, sektörün öncü ve lider firması olarak, dijital dönüşüm süreçlerinde KOBİ’lere rehberlik ettiklerini söyledi. Kendilerine duyulan güvenin göstergesi olarak, Logo’nun uzun yıllardır devam eden başarılı performansını devam ettirdiğini ve son 5 senenin Türkiye için en önemli süreçlerinden biri olan e-devlet dönüşüm süreçlerinde hizmet veren 77 entegre operatör arasında, yüzde 26’lık pazar payıyla lider şirket konumunda olduklarını vurguladı. Sertcan, konuşmasında, Logo Yazılım’ın açıklanan 2018 ilk çeyrek finansal sonuçlarına da değindi.

     BTvizyon Anadolu Toplantıları öncesi yaptığı konuşmada Akın Sertcan, pek çok fırsatı barındıran dijital dönüşümün sürecinin işletmeler tarafından çok iyi analiz edilmesi gerektiğine değinerek, bu süreçte, donanım yatırımına önem veren işletmelerin, son dönemlerde dönüşüm için yazılıma da önem vermeye başladıklarını ve geçtiğimiz sene Türkiye’deki şirketlerin dijital gündeminin ilk sırasında Endüstri 4.0 ve robotlaşmanın yer aldığını söyledi. Sertcan, “Bütünleşik bir yapısal dönüşümden söz ediyoruz.

     Dijitalleşme, otomasyon, uzman kadro, veri ve iletişim altyapısı, büyük veri saklama, işleme, analiz konuları, üretim süreçleri, e-süreçler, kurumlar arası entegrasyon konuları bu yapının temel parçaları. Türkiye’de birçok kurum ve kuruluş, teknolojideki gelişmelere ayak uydurarak bir dönüşüm süreci yaşıyor. Ekonomimizin temel yapı taşlarından KOBİ’ler, alanlarında başarılı olmalarına rağmen, bazen dijitalleşme sürecinde zorlandıkları için birçok aksaklıkla karşılaşabiliyorlar. Logo Yazılım olarak bu süreçte onlara destek oluyoruz. Daha esnek ve verimli çalışmalarına ortam hazırlayan iş uygulamaları üretiyor, sahada yanlarında oluyor, verdiğimiz eğitimlerle bilgi birikimlerine katkıda bulunuyor sorunlarına özel çözümler getirmek için çabalıyoruz.” diye konuştu.

“Türkiye’nin en hızlı büyüyen 50 şirketi arasındayız”
     2012 yılında iş ortaklarını ve üniversite, lise ve meslek yüksekokullarındaki öğrencilere yönelik eğitimler vermek ve bilişim sektörüne nitelikli insan kaynağı kazandırmak hedefiyle Logo Akademi’yi kurduklarını ve içlerinde Dokuz Eylül,  Dokuz Eylül M.Y.O, Yaşar Üniversitesi’nin de yer aldığı 39 üniversite, 64 meslek yüksekokulu ve 178 lisede Logo çözümlerinin anlatıldığı derslerin yapıldığını dile getiren Sertcan, Logo Yazılım’ın gelecek planları hakkında şöyle konuştu:
     “Sektörün son yıllarda yakaladığı büyüme evresini devam ettireceğini düşünüyor, bu bağlamda büyüme hedeflerimizin de geçmiş yıllardaki başarılı performansımıza paralel olacağını öngörüyoruz.

     Yazılım, büyümeye paralel nitelikli iş gücü istihdamı oluşturan yüksek katma değerli bir sektör. Dolayısıyla Logo Yazılım ekosisteminde çalışan nitelikli eleman sayısının artacağını söyleyebiliriz.
     Türkiye’de yazılım sektörünün büyüme potansiyeli çok yüksek. Biz de, istikrarlı büyüme ve başarımızı, günün ve sektörün eğilimlerine hızla uyum sağlayan dinamik yapımıza borçluyuz ve bu sayede Türkiye’nin en hızlı büyüyen 50 teknoloji şirketi arasında yer alıyoruz.”

Logo Yazılım, 2018 ilk çeyrek rakamlar
    Türkiye’nin en büyük bağımsız yazılım şirketlerinden Logo Yazılım, net satış gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre %26 artırarak 67.4 milyon TL’ye yükseltti. Net dönem kârını %71 artırarak 17.8 milyon TL elde etti. İlk çeyrekte Yeni müşteri kazanımı %23 oranında arttı. Geçen senenin aynı dönemine göre %25 oranında artış gösterdi. Türkiye’deki operasyonlarıyla net satış gelirlerinde %38, net kârlılıkta %69 büyüme sağladı. Müşteri havuzunu son 12 ayda %26 genişletti Romanya’daki iştiraki Total Soft’un Ar-Ge yatırımlarıyla beraber toplam Ar-Ge yatırımlarının faturalanan gelirlere oranını da %32’ye çıkardı.

Logo Yazılım hakkında
     Logo, kişisel bilgisayarlar için uygulama yazılımları geliştirmek üzere 1984 yılında faaliyetlerine başladı. 2000 yılında halka açılan ilk bilişim şirketi olan Logo Yazılım, BIST 100 Endeksi’nde %61,3 halka açıklık oranı ile halka açıklık oranı en yüksek beş firmadan biridir. Logo Yazılım’da, 590’ı Türkiye ofislerinde olmak üzere 1000 üzerinde çalışan bulunuyor. Çalışanların yaklaşık %70’i Ar-Ge alanında faaliyet gösteriyor. Logo yazılımları dünyada 11 dilde kullanılıyor. Logo; Üretim, Perakende, Satış ve Dağıtım, Turizm, Gıda ve Konfeksiyon, Denizcilik, Makine ve Otomotiv Yedek Parçaları, Paketleme, Çimento-Cam-Çelik, Mobilya, Telekom ve Tekstil dâhil olmak üzere pek çok dikey sektöre hizmet veriyor. 800’ün üzerinde iş ortağı bulunmaktadır.

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik oranı 2018’de yüzde 11
» MB: Ekonomide dengelenme süreci devam ediyor
» Foça turizmi acil çözümler bekliyor
» Selçuk: İşsizlik oranı tahminimizin altında
» Hizmet sektörü güven endeksi 81,6 oldu
» “İstihdam teşvikleri baştan sona değiştirilmeli”
» E-İhracat Zirvesi İzmir’de gerçekleşti
» Evinizde baharı müjdeleyen öneriler
» Paşabahçe ile bahara merhaba deyin
» Vestel’in 12 ürününe Good Design Ödülü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni