• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kızlarımız okumalı, mühendislik seçmeli”

25 Şubat 2021 Perşembe 09:00
12
14
16
18

“Kızlarımız okumalı, mühendislik seçmeli”

   ► Tarım, kadınların ekonomiye daha nitelikli görevlerle katılmasının hayati önem taşıdığını söyledi

           HABER MERKEZİ      
     İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD)’ın aylık üye toplantısı gerçekleştirildi. İZİKAD’ın aylık üye toplantısına katılan Turkcell Kurumsal Satış Operasyon ve İş Geliştirme Müdürü Sema Özlem Tarım, ‘Pandemi ile Dijitalleşen Kadın Dünyası’ sunumu gerçekleştirdi. Şirket içi eğitim, kadınların dijitalleşmeye yönelik uyumu, kurum içi çalışmaları anlatan Tarım, “Kız çocukları okumalı, mühendisliği tercih etmeli” dedi.

“Bilimin kadınlara ihtiyacı var”
     Kendi sorumluluğunda bin 200 çalışan olduğunu söyleyen Tarım, dijitalleşme konusunda kurum içi eğitimler yürüttüklerini söyledi. Son dönemde yapay zeka üzerine çalıştıklarını vurgulayan Tarım, “Ancak pandemi ile home office’e geçtik. Aslında home office çalışma sistemine biz 2009 yılında başlamıştık. İzmir’de 2 sene öncesine kadar 300 Home Office çalışanı vardı. 14 bin çalışanımızın tamamı ise şu an evden çalışıyor, yöneticiler de dahil olmak üzere evden çalışıyoruz. Motivasyon uygulamalarımızı da eğitimlerimizi de iş alımlarını da böyle yapıyoruz” dedi.
     Dijitalleşmede kadınlara dair veriler paylaşan Tarım, OECD ülkeleri içindeki 20 gelişmiş ülkede BT uzmanlarının sadece yüze 20’sinin kadınlardan oluştuğunu söyledi. BT uzmanları içinde yönetici kadınların ise yüzde 9’lara düştüğüne dikkat çeken Tarım, “Bilgisayar mühendisliğinde kadınların oranı yüzde 15. Tüm mühendislikler içinde öğrencilerin yüzde 30’unu kadınlar oluşturuyor. 2030 yılında bu rakamların istenen yere gelemeyeceği de ortada” dedi.

    World Economic Forum’da küresel cinsiyet eşitliği endeksinde 144 ülke içinde Türkiye’nin 130. sırada olduğuna dikkat çeken Tarım, “Kadın erkek çalışan farklarının kapanması için Batı Avrupa için 47, Orta Doğu için 356 yıla ihtiyaç var. Bugün daha önce hiç olmadığı kadar bilime, bilimin de kadınlara ihtiyacı var” dedi.  Kadınların ekonomiye daha nitelikli görevlerle katılması hayati önem taşıdığını söyleyen Tarım, “15 yaş üstü iş yaşamına katılan erkeklerin oranı yüzde 67 iken kadınların bu oranı yüzde 26’larda. Bunu her anlamda arttırmamız gerekiyor. Kızlarımızı mühendislik okullarında okumaya teşvik etmemiz gerekiyor. Kadının eş zamanlı olarak farklı işleri yürütebilme becerisi teknoloji ile birleştiğinde kadın mühendisler, kadın yazılımcılar yakın gelecekle fazlasıyla aranan insanlar olacaklar” diye konuştu.  

“Pandemide en çok sıkıntıyı kadınlar çekti”
     Covid-19 pandemisi döneminin yarattığı sıkıntılardan en çok kadınların etkilendiğini belirten ve iş kaybında erkeklere göre kadın oranının daha fazla olduğunu söyleyen İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin, “Dijital dünyada işgücünün yapısı da değişiyor. Kadınların eş zamanlı birden fazla iş yapma, zorluklara direnç konusunda daha donanımlı. Teknolojiyi kullanmayı bilen, dijitalleşmeye hakim kadınlara geleceğin kapıları açılacaktır” dedi.


+ Benzer Haberler
» Rakamlar kritik seviyelerini koruyor
» ESHOT tek seferde 364 otobüs alacak
» Rusya’nın uçuş kısıtlaması turizmcilerin planını bozdu
» Savunma sanayindeki büyüme katlanarak sürecek
» Demir-çelik sektöründen 6.8 milyar dolarlık ihracat
» Engelli aileleri için kurulacak Ebeveyn Merkezi, Türkiye’ye örnek olacak
» Karşıyaka’da yasa dışı hurdacılara izin yok
» Manisa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü araç kiralama hizmeti alacak
» Türk Telekom ile şehirler daha verimli
» Petrofer, endüstriyel yağ sektöründe pazar lideri


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
  Ticaret 15.04.2021
  Ticaret 14.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni