• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kirli klima filtresi hastalıkları tetikliyor

01 Haziran 2021 Salı 13:00
12
14
16
18

Kirli klima filtresi hastalıkları tetikliyor

   ► Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar Didonyan, bakımı düzenli olarak yapılmayan klimaların başta lejyoner gibi çok ciddi hastalıklıları tetiklediğini ifade etti

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Hava sıcaklığının artması ve pandemi nedeniyle evde geçirilen sürenin uzaması ev tipi klimaya talebi artırırken klima kullanımında hijyen konusunu da ön plana çıkarıyor. Tüketiciler, yaz dönemine girerken klima bakımına yoğun talep gösteriyor. İklimlendirme ve Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar Didonyan, klima bakımının sadece içinde bulunulan hassas dönemde değil sağlık için her zaman önemli olduğunu ifade etti. Didonyan, “Yaz dönemine girerken, klima filtresinin temizlenmesi hem enerji tasarrufu hem de klima filtresi üzerinde birikmiş toz, polen gibi kirleticiler nedeniyle tavsiye edilmektedir. Bakımı düzenli olarak yapılmayan klimalar başta lejyoner gibi çok ciddi hastalıklar olmak üzere, kirli filtreler nedeniyle iç hava kalitesinin düşmesi sonucu astım ve alerji gibi hastalıkları tetikleyebilir” dedi.

“Çevre dostu klima tercih edilmeli”
     Tüketicilerin, klima satın alırken klimanın çevre dostu soğutucu akışkan özelliğini taşımasına dikkat etmelerini tavsiye eden Didonyan, “Küresel ısınmayla birlikte alternatif akışkan arayışları başladı. Klimalarda kullanılan soğutucu akışkan R32 gazının küresel ısınmaya etkisi R410A’ya göre yaklaşık 3 kat daha düşük ve enerji verimliliği de daha yüksektir. Bu nedenle sürdürülebilir bir dünya bilinci içinde bu kriterlerin dikkate alınması önemli olmaktadır” diye konuştu.
     Klimada hem verimlilik hem de enerji tasarrufu için en az A+ ve üzeri enerji sınıfındaki cihazlar tercih edilmesini öneren Didonyan, “Cihazların, sezon boyunca enerjinin ısıtmaya dönüştürülme verimliliğini ifade eden SCOP değeri 3.8, soğutma verimliliğini ifade eden SEER değeri 6.0 veya daha yüksek olmalıdır. SEER ve SCOP ne kadar yüksekse ürünün verimliliği de o kadar yüksek anlamına gelir. Klimanın kapasitesi dış ortam sıcaklığına, iç ortam ayar sıcaklığına, fan devrine, sesli-sessiz çalışma ayarlarına göre değişkenlik gösterir. O nedenle, klima alınırken yetkili servis üzerinden keşif hizmetleri almak önemli olmaktadır. Ayrıca alınacak cihazın mutlaka ulusal/uluslararası standart, CE ve uluslararası kalite standart belgeleri olmalıdır” sözlerine yer verdi.

Pandemide ev tipi klima bakım hizmetleri arttı
     Pandemi sürecinin başında klima cihazının Covid-19’u yaydığına dair bir algı oluştuğunu dile getiren Didonyan, “Özellikle İSKİD’in öncülüğünde ‘Pandemi ve İklimlendirme Cihazları Kullanımı’ konulu çok sayıda webinar çalışması düzenlendi. Bu çalışmalarımıza gerek üniversitelerimizden mühendislik bölüm başkanları gerekse de tıp fakültelerimizden doktorlarımız destek verdiler. Webinarlarımızda özellikle belirttiğimiz gibi kendini evlerinde karantina altına almış olan son kullanıcılarımızın evlerindeki ev tipi klima cihazlarını kullanmalarında hiçbir sakınca yoktur. Bu bilgi çerçevesinde, pazarda etkin çok sayıda üyemiz çok uygun maliyetler ile klima cihazı iç ünitelerine hijyen bakım paketi uygulamaları başlattılar. Dolayısıyla pandemi ev tipi klima bakım hizmetlerini arttırıcı yönde etkili oldu” ifadesinde bulundu.

Kutu
“Klima bakımları yetkililer tarafından yapılmalı”
     Servis hizmetlerini verecek yetkiliye, kolaylıkla ulaşılabilmenin önemli olduğunu belirten Didonyan, satış, dağıtım, kurulum ile bakım hizmetleri standartlaştırılmış firmaların tercih edilmesinin önemli olduğunu ifade etti.  Didonyan, “Klima bakımları muhakkak yetkili servislerce yapılmalıdır. Tüketiciler T.C. Ticaret Bakanlığının “Servis Bilgi Sistemi Projesi (SERBİS)” kapsamında hazırladığı www.servis.gov.tr adresinden, servisler hakkında sorgulama yaparak, servislerin yetkili servis olup olmadığını öğrenebilirler” dedi.


+ Benzer Haberler
» İzmir’den tüm dünyaya oyun oynatıyorlar
» “Pandemide yeni bağışıklık desteklerine ihtiyaç var”
» Matbaacılar ambalaj üreticisi oluyor
» Eczacının stoğuna ‘aşı takvimi’ yön verecek
» Düğün salonlarına yüzde 100’ün üzerinde talep
» İnşaat sektörü kaosa sürükleniyor
» “Temmuz, sinema salonlarının açılışı için erken”
» Yeme-içme sektöründe buruk açılış
» Toprak: Mutfakta yangın var
» Otobüsçüler tam kapasite çalışmak istiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
  Ticaret 16.06.2021
  Ticaret 15.06.2021
  Ticaret 14.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni