• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kiralık bindallıya muhtaç kaldık”

08 Haziran 2019 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

   ► Yıllar önce ‘kiralık bindallı’ya karşı olduğunu söyleyen Kemeraltı esnafı Necmi Demir, günü kurtarmak adına prensiplerinden taviz vermek zorunda kaldığını belirtti.

     Geçtiğimiz ramazan ayında satış yapamamaktan dert yanan Kemeraltı esnafı, bayram sonrasında düğün sezonunun açılması ile birlikte bindallı satışlarında herhangi bir beklentilerinin olmadığını söyledi. Geçtiğimiz yıllarda yaz sezonu gelmeden düğün alışverişine çıkıldığını ramazan ayı bile olsa satışların olduğunu dile getiren esnaf, bu yıl ramazanda istedikleri satışı gerçekleştiremediklerini ve bayramında bitmesiyle birlikte henüz alışveriş yapan olmadığını belirtti.
     Ekonomik sebeplerden dolayı insanların kendi geçimlerini zor sağladıklarını ve bununda düğün sektörünü etkilediğini dile getiren Kemeraltı esnafı Necmi Demir, sadece kendi sektörlerinin değil her sektöre balta vurulduğunu söyledi. Sezonun çoktan başlaması gerektiğini vurgulayan Demir, “Ekonomideki sıkıntılardan dolayı bizim iş olarak hiçbir beklentimiz kalmadı. Günlük olarak sadece siftah yaptığımızda, Allah bereket versin günü kurtardık diyoruz” dedi.

“Kiralık bindallı da etiketin yarısını alıyoruz”
     Düğün sektöründe, organizasyon işlerinde ortalama organizasyon fiyatının bin 500 lira olduğunu belirten Demir, “Bunun içerisinde sunulan bir paket var, el mumu, kına, taht gibi ürünleri vererek bin 500 lira para alınıyor. Ayrıca geline de bindallı giydiriyorlar, kötülemek amaçlı söylemiyorum ama giydirdikleri bindallı eski sezon, yeni sezon değil. Bin 500 liraya sunulan organizasyon ile benim dükkânımda maliyet ortalaması bin 500 liranın altında olmayan bindallıları karşılaştırdığımızda ortaya zaten bir çelişki çıkıyor” şeklinde ifade etti. Yıllar önce kiralık bindallıya karşı olduğunu söyleyen Demir günü kurtarmak adına prensiplerinden taviz vermek zorunda kaldığını belirtti.
     Şu sıralar daha çok kiralık bindallıya talep olduğunu ifade eden Demir, “Ortalama bindallı bin 500 liradan başlıyor, kiraladığımız takdirde etiket fiyatının yarısını alıyoruz. Bindallıyı kına gecesinden 4, 5 gün öncesinde teslim ediyoruz, düğünden sonra ise en fazla 10 gün sonrasında teslim alıyoruz. Ayrıca ürünün bozulmasına fırsat vermemek adına temizliğini kendimiz üstleniyoruz” dedi. Bu işin prosedüründe depozite almak olduğunu fakat depozito almadıklarını vurgulayan Demir, bu şekilde vatandaşın mağdur olmasını istemediklerini söyledi. Diğer esnafların depozito aldığını belirten Demir, “Bin liraya kiraladıkları bindallı için bin lira da depozito parası alıyorlar. Bazı arkadaşlarımızın da söylediği şu, üründe bir hata gördük müşterinin verdiği depozitodan keseceğiz. Böyle bir mantık olamaz o zaman ürünü kiraya vermesinler. Bizim kiraladığımız ürünlerde yırtılma gibi sorunlar olduğunda biz müşteri ile birebir görüşerek ne kadarlık bir bedeli varsa onu tahsil ediyoruz ama şu zamana kadar böyle bir durum olmadı” şeklinde açıklama yaptı.

“Günde bir siftah ile dükkân kapatıyorum”
     Bin 500 liranın altında bindallı olmadığını söyleyen Demir, 4 bin liranın üzerinde de bindallı olmadığını vurguladı. Demir, “Sadece ekstra talep edilen özellikle bu yıl Hint tarzı denilen yurtdışından ithal edilen bindallıların fiyatları yüksek. Mesela Hint bindallısının fiyatı 6 bin 500 lira ama müşteri kiralık istediği takdirde yarı fiyatını ödüyor” dedi. Kına tepsisi, kına yakılırken kullanılacak malzemeleri ise ortalama 300 lira ile 2 bin lira arasında değiştiğini belirten Demir, paket olarak sunulduğunda organizasyon şirketlerinden daha ucuza geldiğini ifade etti.
     Piyasanın durgun olması ve organizasyon şirketlerin ortaya çıkmasıyla satışlarda son yıllara oranla yüzde 30 düşüş olduğunu dile getiren Demir, sektörün organizasyona yöneldiğini ve buna saygı duyduklarını ama bu durumun esnafı olumsuz etkilediğini söyledi. 33 yıldır Kemeraltı’nda esnaflık yaptığını belirten Demir, “İlk defa son 3 senedir işlerin bu kadar kötüye gittiğini görüyorum. Bu günlerde işimiz çok revaçtaydı ama şuan günde bir siftah ile dükkân kapatıyorum bu çok acı bir durum” dedi.

“Son 5 yıla göre satışlarda her yıl düşüş görülmekte”
     Henüz istedikleri satışın olmadığını ifade eden bir diğer Kemeraltı esnafı ise son 5 yıla göre satışlarda her yıl düşüş olduğunu belirtti. Genel olarak piyasanın durgun olması  ve insanların ekonominin gidişi ile ilgili önünü göremediklerinden, satışların olmadığını ama bir umut bayramın geçmesiyle satışların olabileceğini söyledi.
     Bindallı üreticisi olduklarını söyleyen esnaf, bindallıların en düşük 700 liradan başladığını en yüksek ise 2 bin 500 liraya kadar çıktığını ifade etti. İmalatçı firma oldukları için organizasyon şirketlerinin kendilerinden bindallı aldığını belirten esnaf, bu yüzden organizasyonların satışlarını etkilemediğini fakat diğer kına malzemesi satışlarından etkilendiklerini açıkladı.


+ Benzer Haberler
» Eylül’de turist sayısı yüzde 17,18 arttı
» “Kalbinizde saklayıp büyüttüğünüz bir gurur”
» “Balkabağı özlü sabun ile bir ilke imza attık”
» Hayalet ağlar deniz canlılarını sessizce öldürüyor
» ‘Attilâ İlhan vapuru’ hep hüzün dolu
» “On katlı binanın yanı acil toplanma alanı değil”
» Haşhaş ekim alanları genişliyor
» İZTO, İzmir’i inovasyon ve girişimcilikte iki merkez ile aydınlatacak
» “İdam çözüm değil”
» Zivzik nar rekoltesi artışına yol engeli


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
  Ticaret 10.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni