• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kentsel dönüşüme yeni vizyon getirdik”

31 Temmuz 2018 Salı 14:00
12
14
16
18

“Kentsel dönüşüme yeni vizyon getirdik”

   ► İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 35-40 bin civarında konut üretmek için 7 bölgede çalışma yaptıklarını kaydetti.

           SELDA AK     
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)’nın Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’na katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yaptığı konuşmada kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kentsel dönüşüm projesi detaylarını açıklayan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Uzundere’nin kentsel dönüşümün ilk ihalesini 1 buçuk sene önce yaptık. 3 etap Uzundere, 3 etap Örnekköy’de hazırlanmış durumda. Yaklaşık bin 500, iki bin civarında daire ve iş yeri dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Biz 35 bin ile 40 bin civarında konut üretmek için 7 bölgede çalışma yapıyoruz. Bunlar her bölgenin ilk etabı. Örneğin; Bayraklı’da 3 bin hektar alanda çalışıyoruz ama şu an çalıştığımız alan 60 hektar. Diğerlerini etap etap götürüyoruz. Bir kentsel dönüşüm bölgesini belirlediğimizde çevre ile beraber, bölge dönüştüğünde ne ile karşılaşacağız? Büyük fotoğraf ne olacak? Önce buna çalışıyoruz. Daha sonra kentsel dönüşüm alanını belirliyoruz ve etap etap hareket ediyoruz. Kademe kademe uzlaşıyoruz ve en fazla çıktığımız metrekare 100 bin metrekare civarında oluyor” dedi. 

“Belediye ya da kamu artı değer almayacak”
     Daha çok yüklenicinin ihalelere  girerek rekabet ortamını sağlaması gerektiğini ifade eden Başkan Aziz Kocaoğlu, yürüttükleri çalışmalarında kimsenin hakkını yemediklerini belirtti. Vatandaşın hakkının maksimum düzeyde korunacağını vurgulayan Kocaoğlu, “Yerinde dönüşüm olacak. Belediye ya da kamu buradan bir artı değer almayacak. Artı değer çıkarsa müteahhidin ihaleye girdiği bedel, kar da eder zarar da eder, o kardan başka yani müteahhidin ihalede verdiği fiyattan başka ne kalıyorsa, oradaki mal sahiplerine, vatandaşlara kalacak. Bu şekilde uyguluyoruz. Bir müteahhit girecek anlaşacak, 100 evi yıkacak. O anlaşmanın yürürlüğe girmesi hemen hemen imkansız. Herkes bir şey isteyecek. Burada bir güvenceye, otoriteye, hak dağıtan, hakem olan hem yüklenicinin hem mal sahibinin hakkını koruyacak adalet dağıtacak bir mekanizmaya ihtiyaç var. Bu mekanizmayı gerçekleştirerek Türkiye’deki kentsel dönüşüme yeni bir vizyon getirdik.

     Yaptığımız işin özü bu. Müteahhit mal sahibini görmüyor; ihaleye giriyor, inşaatını yapıyor. Tapular bizde, yükleniciyle bir kişi muhatap. 5 arsa sahibiyle anlaşıp apartman yapsanız, hepsiyle ne kadar zorluk çıktığını biliyorsunuz. Ama biz 100 tane mal sahibini birleştirip size sunuyoruz. Bu yöntemin Türkiye’de yaygınlaştırılması gerekiyor. Kentsel dönüşüme hepimizin ihtiyacı var. İzmir’in ve İstanbul’un belirli bölgelerinin çok ihtiyacı var. Birinci derece deprem bölgesindeyiz. İzmir’deki vatandaşlarımız ev alacak duruma gelirse, arz-talep dengelenirse mutlaka evi olmayan vatandaş ev almak isteyecek. ‘İzmir’de arsa yok’ diye bir söylem var. Bir taraftan planlamamızı yapıyoruz. İzmir’in bu çanağının dışına çıktığınız zaman bir taraf Torbalı bir taraf Aliağa. Böyle bir coğrafyada yaşıyoruz. Dolayısıyla konut ihtiyacımızı kentsel dönüşüm karşılayacak” diye konuştu.

“Müteahhit firmaları birleşmeli”
     Kentin, 2050 yılına kadar kentsel dönüşümle konut, iş yeri, ofis ihtiyacını karşılayacak potansiyelinin bulunduğunu belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, “Yüklenici firmalar kentsel dönüşüme sıcak bakmalılar. Örnek projeler yapmalılar. İhalelerimize girmeliler. Ege Mahallesi’nde yüzde 40 ile size kimse arsa vermez. Ege Mahallesi’nde bugün TARİŞ’in arazisindeki şartları biliyorsunuz. Onun yanında bir alanda kimse yüzde 40 emsalle arsa vermez. Şuanda yüzde 40 emsalle biz ihaleye çıkıyoruz. Yine Uzundere, Örnekköy, Aktepe- Emrez, Ballıkuyu’da, Çiğli gibi birçok alanımızda bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Müteahhit firmalarımız büyümek istiyorlarsa kentsel dönüşüm ihalesine girmek zorundalar ve birleşmeleri gerekiyor. Proje bazında ortaklıklar da olabilir. Mutlaka bir yol bulmaları ve bu kanaldan yürümeleri gerekiyor. Kar düşük ya da yüksek olabilir ama çıkış yolu en emniyetli konut üretimi bizim yaptığımız yöntemdir” dedi.

“Yüzde 50 ortaklığı seviyorum”
     İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri bakımından başka belediyelerden farklı olduğunu anlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, “İzmir’in en büyük toplu ulaşımı İZBAN’da da, İzmir Jeotermal Anonim Şirketi’nde de yüzde 50 hissemiz bulunmakta. Yüzde 50 ortaklığı seviyorum. Katolik nikahı gibi kimse kimseden ayrılamıyor. Kimse kimseden üstün değil. Bu bir model. İlk defa İzmir’de uygulandı ve başarılı oldu. Tüm bunların yanında tarım ve hayvancılığa verdiğimiz destekler de büyük farkımızı ortaya koyuyor. Türkiye’de kırsala verdiğimiz destekleri oranlarsak, İzmir tarımı Türkiye tarımının 2.5 katı büyüdü. Mutlaka ve mutlaka tarım ve hayvancılığa yatırım yapmalıyız” şeklinde konuştu.

“İzmir tasarım kenti olmalı”
     İzmir’in tasarım kenti olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Zenginleşmenin yolu teknoloji kullanmaktan, tasarım ve inovasyondan geçiyor. Yaptığımız arama konferanslarında, İzmir’in tasarım kenti olma konusunda bir süreç başlattık. Dönertaş’ın üstünde tasarım atölyemiz var. EBSO öncülüğündeki sanayicilerimizin, bizim de desteğimizle, İzmir’in tasarım kenti hedefine önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Burada kuracağımız tasarım üniteleri, İzmir’in merkezinde turizmi de hareketlendirecektir. Kemeraltı’ndaki 11 bin binayı ayağa kaldırmadan turizmden, hizmet sektörünün gelişmesinden bahsetmek boş laftır” ifadelerini kullandı.

“Tramvay Atatürk OSB’den geçecek”
     Tramvayın, Mavişehir İZBAN’a bağlanacağını ve çift ring olarak Atatürk OSB’den geçeceğini açıklayan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Tramvay Çiğli İZBAN’dan, Ata Sanayi’den ve Katip Çelebi Üniversitesi’nden geçecek. O zaman gerçek anlamda Karşıyaka tramvayından fayda sağlanacak” dedi. Meclis üyelerinin, ‘tarih verebilir misiniz’ sorusu üzerine, Başkan Kocaoğlu şöyle konuştu: “Devlette, belediyede tarih verilmez. 80 yerden izin alırsın. Narlıdere Metrosu’nun izni 2 senede çıktı. Nasıl tarih vereceğim? Şimdi Buca Metrosu’nu bekliyoruz, uğraşıyoruz. Müdürlüğümüz inceleme yapıyor. Aralık ayında kalkınma bakanlığına gitti. Ana kısım bitti. Üst yazıyla yüksek planlamaya gönderecek. Bakanlar imzalayacak, gelecek.”

“Stat konusundan illallah ettim”
     Meclis üyesinin sorusu üzerine Karşıyaka Stadı ile ilgili de açıklama yapan Başkan Aziz Kocaoğlu şöyle konuştu: “7-8 bin kişinin ayakta 7-8 bin kişinin oturarak maç izleyeceği stat yapılacakmış. Ben bu stat konusundan illallah ettim, yaka silktim. Stadın yeri kesseniz yine yanlıştır. Örneköy’deki stat cuk oturur. ESHOT garajı yaptığımız yeri verin dedik. Bir şey de istemiyoruz. Otobüsleri Örnekköy’deki yere taşıyalım dedik. Karşıyaka bölgesinde bir yere ihtiyacımız var. Burayı alın burada stat yapın, Örnekköy’ü de bize verin ESHOT garajı yapalım dedik. Olmadı, inşallah yapılır.”

Adaylık açıklaması 1 Ekim’de
     EBSO Meclis Başkanı Salih Esen’in ‘Yerel seçimlerde aday olacak mısınız?’ sorusu üzerine Başkan Aziz  Kocaoğlu, “Bu konuyu 6 ay kala, 1 Ekim 2018 tarihinde, bir aksilik olmazsa, bir basın toplantısıyla duyuracağım. Aday olup olmayacağımı İzmirli hemşerilerimizle paylaşacağım. Seçimler erkene alınır Kasım’da olsa da bir formül buluruz. Hiçbir koltuk boş kalmaz” dedi.

Yorgancılar’a TOBB’da başdanışmanlık görevi
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’ndeki bütün görevlerinden istifa eden ve 9 yıl TOBB yönetiminde yer alan Yorgancılar’ı  kaybetmek istemeyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Yorgancılar’ı TOBB Yönetim Kurulu Başdanışmanlığına getirdiğini açıklayan EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, “Başkanımız Ender Yorgancılar, TOBB’daki bütün görevlerinden istifa etmişti. Ancak TOBB tarafından, Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından bu istifa kabul edilmedi. Onun ötesinde de TOBB Yönetim Kurulu’nda yer almamasına rağmen Ender Yorgancılar’a bir başdanışmanlık ihdas edildi. Sayın Yorgancılar, TOBB Yönetim Kurulu Başdanışmanlığına getirilmiş oldu. Yani Ankara’da, TOBB’da rüzgarımız EBSO olarak sayın başkan sayesinde esmeye devam ediyor” diye konuştu.

“21. yüzyılı geriden takip etmek lüksümüz yok”
     EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 24 Haziran seçimleri ile birlikte yeni bir yönetim sistemine geçildiğini hatırlatarak yeni sistemin ülkemiz için hayırlı olmasını diledi. Dünya’da ve Türkiye’de çok yoğun bir dönüşümün yaşandığını dile  getiren Başkan Yorgancılar şöyle konuştu: “Dünya hızla bilgi ve hatta uzay çağına doğru ilerliyor. Son olarak Mars’ta su bulundu. Yeni teknoloji ve ürünler adeta baş döndürüyor. Üretimin en önemli girdisi bilgi, bilgi üretiminin en önemli girdisi ise hayal gücü oldu. Ar-ge ve teknoloji üretim merkezleri hayal gücü geniş, özel yetenekli insanların peşinde. Başka bir dünya oluşuyor ve bu daha çok farklı niteliklere sahip insanların katkısıyla gerçekleşiyor. Dünya böylesine yıkıcı bir yeniden yaratım süreci yaşarken, ülkemiz geleneksel hale gelmiş enflasyon, cari açık gibi sorunlarla boğuşuyor. Bizim ülke olarak yeni çağa giden treni kaçırmamak için hızla istasyona koşmamız gerekiyor. Ancak, biz daha evimizden dışarı çıkamadık bile.

     Hala evimizin içini düzenleme telaşındayız. 21. yüzyılı da geriden takip etmek lüksümüz yoktur. Başarmak için potansiyelimiz vardır. Ancak, biz böylesine meşgulken, bakınız dışarıda neler oluyor? Mars’ta su bulundu. ABD, Çin’den ithalatının şimdilik yaklaşık yarısına vergi koyarak, ticaret savaşlarını başlattı. Çin, karşı hamle ile cevap verdi. ABD’nin Rus çelik alüminyum ithalatına ek gümrük vergisi karşısında Rusya da, ABD’den ithal edilen bazı ürünlere yüzde 25-40 arasında ek vergi getirdi. AB, Rusya’ya uyguladığı yaptırımları Ocak 2019’a uzatınca, Rusya da benzer bir karşı uzatıma geçti. Avrupa Birliği Japonya ile dünya ticaretinin üçte birini kapsayan bir ticari anlaşma imzaladı.

     ABD ile AB ticaret bariyerlerini sıfırlamaya çalışmak konusunda anlaştı. Avusturya, AB’nin dönem başkanlığını aldı ve Türkiye’ye karşı menfi bir bakış açısına sahip. Avrupa Merkez Bankası, para politikası teşviklerine daha ihtiyaç var gerekçesiyle faizi değiştirmedi. Esad, vatandaşlarına iç savaş bitti ülkenize geri dönün çağrısı yaptı. Yani, küresel piyasalar yangın yeri. Bir tarafta yeni yeni kavgalar, diğer tarafta yeni işbirlikleri. Ticaret savaşları ile dünya ticaret hacminin 1 trilyon dolardan fazla daralacağı hesaplanmakta. (Hatta, Paul Krugman’a göre gümrük vergisi oranlarının yüzde 60’a kadar çıkması ve bu durumda da dünya mal ticaretinin yüzde 70 oranında daralması olasılığı da var.) Bu gelişmelerden Türkiye kısmen daha az etkilenebilecek gibi görünse de bütünden olumsuz etkilenmemek mümkün değil. Zira, daha çok ihracat yapmak zorunda olduğumuz bir dönemdeyiz. Çok dikkatli ve stratejik olmak durumundayız.”

“Tarımda yerli üretim ve ihracata odaklanmalıyız”
     2017 milli gelir verileri itibariyle, Dünya Bankası sıralamasına göre yıllardır 17. Sırada olduğumuzu hatırlatan Yorgancılar şöyle konuştu: “18. sırada bulunan Hollanda bize giderek yaklaşıyor. Tarımı odağına alan Hollanda ile milli gelirimiz arasındaki fark 86 milyar dolardan 23 milyar dolara geriledi. Hollanda’nın tarım politikalarını geçmişten bu kürsüden çok paylaşmıştım.  Benzer bir durum 16. sırada olan Endonezya ile de yaşanıyor. Elektronik üretim ekipmanlarını odağına alan Endonezya ile de aramızdaki fark açılıyor. Bu iki mesajı çok iyi okumalıyız. Yüksek katma değerli üretim talebimizin sebebi budur. Tarım ve gıda sektöründe ülkemizin stratejik bir üstünlüğü vardır ama bunu paraya çeviremediğimiz için ithalat bağımlısı hale geldik. Bugün marketlere baktığımızda birçok yabancı tarım ürünü marketlerde satılıyor. Tarımda yerli üretimi ve ihracatı odağımıza almalıyız”

     Ekonomide tek ses dönemine geçilmesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Yorgancılar, “Sözler eylemlerle desteklendiğinde piyasalarda yatırımcılar doğru tepkiyi verecektir. Bunun için “güven” son derece önemli hale gelmiştir. 2017 yılında sorunları bir nebze aştık ama şimdi uzun süreli ve kalıcı çözümlere ihtiyaç var. Finansmana erişimin hem zorlandığı hem de pahalandığı bir dönemde işimiz hiç de kolay olmayacak. Biz zor zamanlarda zoru başarmış olan bir sanayici toplumuz. Yıllardır ticaret hayatının içindeyim, 7-8 tane kriz gördüm. Eğer bu krizler başka ülkelerde olsaydı diğer ülkelerin bunun üstünden kalkabileceğini tahmin etmiyorum” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Karşıyaka Belediyesi, Karşıyakalıları doğa yürüyüşünde buluşturacak
» “Çocuklarımız okullarda emin ellerde”
» İnşaat maliyet endeksi aylık %1,85 düştü
» Yıldız Holding, GODIVA’nın dört ülkedeki haklarını MBK Partners’a satmak için anlaştı
» Fortinet, 5G’ye giden yolun güvenliğini sağlıyor
» Profil Sanayi 2019’da yüzde 25 büyüyecek
» Serter: İzmir’deki binaların yüzde 60’ kaçak ve ruhsatsız
» İzmir’de “yağmur suyuna” dev yatırım
» İnovasyon dünyayı değiştiriyor, Ar-Ge’ye yatırım yapan kazanıyor
» “A Ticket For Your Future” Pprogramının 2’nci atabı için başvuru süreci başladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni