• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Kentsel dönüşüme rant olarak bakılmaz”

14 Kasım 2017 Salı 13:00
12
14
16
18

“Kentsel dönüşüme rant olarak bakılmaz”

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında kentsel dönüşüm konusunda bir yanlış anlama olduğunu dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, “Kentsel dönüşüme rant olarak bakılmaz"dedi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında kentsel dönüşüm konusunda bir yanlış anlama olduğunu dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, “Kentsel dönüşüme rant olarak bakılmaz. Belediye, şu, bu para kazanacak diye bakmaz. Geçmişteki belediyelerin o günkü koşullarda zorunlu olarak bir problemi vardı. Bugün bize düştü. Biz bunun altından kalkacağız. Hem merkezi hükümet hem biz doğru düzgün iş yapmak zorundayız. Doğru yapacağız ki torunlarımız bir daha karşılaşmasın” dedi.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısı birinci oturumu Başkan Aziz Kocaoğlu idaresinde gerçekleşti. Oturumun dilek ve temenniler bölümünde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan kentsel dönüşümle ilgili eleştirilerini sıraladı. Bunun üzerine Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu eleştirilere cevap verdi.

“Kentsel dönüşüm çalışmalarına başlamasını istiyoruz”
     Başkanvekili Doğan, “Uzundere’de 1’inci etap konut haricinde temeli atılan kentsel dönüşüm projesi bulunmadığı gibi henüz bu konuda bir arpa boyu dahi yol alınamamıştır. Belediyenin izlediği yol haritasını bir kez daha gözden geçirmesi gerekmektedir. Uzundere’de yapılan son ihaleye teklif dahi gelmedi. Proje bir kez daha yılan hikayesine döndü. Başlamadan mahkemelik olan Ege Mahallesi projesine değinmiyorum. Oraya 20 yıl daha başlayamazsınız. İkna edemedikten sonra kentsel dönüşüm İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin neyine? Çıkmaza giren 3 proje bir yana diğer noktalara ne yaptınız diye sormak istiyoruz. Halkın ihtiyaçlarına yabancısınız. Kentsel dönüşümüzü de diğer işlerinize benzetmeyin. Uzundere ve Ege Mahallesi projelerinde 9 kez ihaleye çıkıldı” dedi.

     Uzundere’de bakanlığın yürüttüğü kentsel dönüşümü örnek gösteren Doğan, “Bölgeye neler kazandırılıyor bir bakın. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bugün yapmaya çalıştığı projelere bakıyoruz 400-500 konut gibi ufak tefek projeler. Fazla da gözümüz yok ama en azından başladığınız işi yarıda bırakmayın. Projeler artık kağıt üstünde kalmasın. İzmir’de yaşayan vatandaşlarımızın bir an önce hak ettiği konutlara kavuşmasını ve ihmalin son bulmasını bekliyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden mega projeler beklemiyoruz ama 2019’dan önce kentsel dönüşüm çalışmalarına başlamasını istiyoruz” diye konuştu. 

Hukuksal alt yapısı yok
     AK Partili Doğan’ın eleştirilerine yanıt veren Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ise “Bilal Doğan’ı dinleyince Türkiye’de kentsel dönüşüm konusunda başarılı işler yapılmış, örnek olmuş projeler varmış da biz görmemişiz gibi anladım. Bu konuyla ilgili gerçek anlamda araştırma yaparsanız iktidar tarafından uygulanan projelerin birçoğunun sağlıklı bir hukuksal alt yapısının olmadığı görülür ki birtakım sorunlar yaşanmıştır” dedi.

“Örnek varsa biz de görelim”
     Bilal Doğan’ın örnek gösterdiği Uzundere’de bakanlığın yürüttüğü kentsel dönüşüm hakkında da konuşan Selvitopu, “Orada bir şey yapılıyor da biz mi görmüyoruz? 540 hektarlık alan var. 101 hektarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kamulaştırdı. İmar planını yaptı. Biz zaman zaman uyarıları yaptık. Düzeltilmesi gereken uyarıları yaptık. Israrla bunlar dikkate alınmadı. Tabi ki dava açtık. İptal ihtimali görülünce planlar yenilendi. En son yapılan plan var. Karabağlar Belediyesi’nin 10 dönümlük yeri var. Orada belediye hizmetleri olmayacak mı? Olacak. 10 dönümlük yer de konuta açıldı. Belediye arsası yok edildi. Tüm bunlar kentsel dönüşüm değil.

     Boş bir alanı imara açıyorsunuz. Sonra ne yapıyorsunuz? Kat karşılığı ihaleye çıkarıyorsunuz. Bunun neresi dönüşüm? Dolu alanlarında bugüne kadar hiçbir şey ortada yok. Çıkarın, görelim. Örnek varsa biz de görelim ve bunu örnek alalım ve yapalım. 6 yıl geçti. Ne oldu? Bakanlığın çok becerikli teknokratları vardı da niye yapmadılar?
     Kentsel dönüşümde gerçekçi davranmak gerekiyor. Temeli ikna, uzlaşı amaçlıdır. Bu yaklaşımla ilgili de birtakım çevreler tarafından farklı değerlendirmeler yapılıyor. Çünkü bu yöntem çıkar çevrelerinin işine gelmemektedir. Rantın önüne geçmektedir. Çıkar çevreleri ellerinden geleni yapmaktadırlar. Bu ülkeye zarar veriyor. Bu insanlar nereye gidecek? Nerede konuşlanacaklar? Yine orada kalmaları gerekir” diye konuştu.

Türkiye’ye örnektir
     Çevre ve Şehircilik Bakanı Bakanı Mehmet Özhaseki’nin ‘Kentsel dönüşümün alan bazlı yapılması lazım’ dediğini de hatırlatan Selvitopu, “Doğru söylüyor. Böyle yapalım. Bu kentleri başkaları değil bizler düzelteceğiz. Uzundere’de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı kentsel dönüşüm Türkiye’ye örnektir. Kentsel dönüşüm böyle şeylere kurban edilmeyecek kadar önemlidir. Doğru yapılan bir şeyi karalayarak bir yere varamayız” ifadelerini kullandı.

Bu ‘yap-sat’çılık
     Doğan’ın eleştirilerine cevap veren Başkan Kocaoğlu ise kentsel dönüşüm konusunda bir yanlış anlama olduğunu belirterek “Kentsel dönüşümün ne olduğu konusunda tür bir mutabakat yok. Alsancak’ta Birinci Kordon’da harçtan yararlanacağım diye aynı binanın yıkılıp yapılması kentsel dönüşüm müdür? 540 hektar alanın 100 hektarının kamulaştırılıp imara açılması, İller Bankasını ucundan bulaştırmak, bunu kamu adına yapmak, sonra ihaleye çıkartmak kentsel dönüşüm müdür? Bunu herkes yapıyor. Bu kentsel dönüşüm değil. Bu ‘yap-satçı’lıktır. Yapar para kazanırsın. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı böyle bir şeye alet olmaz. Bu ‘yap-sat’çılık kardeşim. Siz ‘yap-sat’çılık yapıyorsunuz kentsel dönüşüm yapmıyorsunuz” dedi.

“Kentsel dönüşümün felsefesinde problem var”
     İzmir’de 45 bin dönüm kentsel dönüşüm alanı mevcut olduğunu dile getiren Kocaoğlu, “Büyükşehir belediyesi 2008 yılında yaptığı 1/25 binlik planlarda bu alanları belirlemiştir. Bu alanlarda kentsel dönüşüm olduğu zaman İzmir’in büyüme trendiyle birlikte 2040-2050 yıllarına kadar konut ihtiyacı da karşılanmaktadır. Oradaki alanın bin 100 dönümünü imara açmanın bir anlamı yoktur. O ve Uzundere TOKİ’nin arkasındaki 900 dönüm yeri imara açmak demek bir tek anlamı içerir. O da şudur; ‘ey gecekondu sahibi, ey çarpık yapı sahibi, ey depreme dayanıksız ev sahibi sen burada otur, herhangi bit felaket olursa altında kal, ben kentsel dönüşüm yapmayacağım. Kamulaştırdığım arazileri imara açarak konut üreteceğim’ demektir. Bu belediyenin bakanlığın TOKİ’nin işi değildir. Eğri oturup doğru konuşacağız. Yavaştır, hızlıdır, konuşulur. Yüzde 100 mutabakatla yapılan iştir.

     Yavaş gidiyoruz. Niye? İhaleye girecek firmalar hem Ege Mahallesi’nde hem Uzundere’de karlarını maksimize etmek için girmiyorlar, girmezler. Yarın daire fiyatları arttığı zaman girecekler. Biz inançla, kurduğumuz yöntemle gidiyoruz. Böyle bir yöntem kurup ülkenin gündemine getirdiniz mi getirmediniz mi? Böyle bir şey düşündünüz mü? Tasarlardınız mı? Vatandaşın, garibin yanında oldunuz mu olmadınız mı? Yavaş olur olmaz, onu ekonomik koşullar belirler. Hükümet, Fikirtepe’ye para lazım destek verecek. Benimkilere para lazım değil kardeşim. Kentsel dönüşüm yapılmadı! Kentsel dönüşümün felsefesinde problem var. Kentsel dönüşüme rant olarak bakılmaz. Belediye, şu, bu para kazanacak diye bakılmaz. Geçmişteki belediyelerin o günkü koşullarda zorunlu olarak bir problemi vardı. Bugün bize düştü. Biz bunun altından kalkacağız. Hem merkezi hükümet hem biz. Doğru düzgün iş yapmak zorundayız. Doğru yapacağız ki torunlarımız bir daha karşılaşmasın. Bizim yapmak istediğimiz budur. Siz bildiğiniz yoldan devam edersiniz” ifadelerini kullandı.

“Ben tüp geçişi istiyorum”
     Körfez geçişi hakkında da konuşan Başkan Kocaoğlu, “Ben tüp geçişi istiyorum. Duymayan bir daha duysun. Ben tüp geçişin tartışmasız yapılmasını istiyorum. Madem ki merkezi hükümet bunu uygun görmüş para harcayacak, yapılsın. Kimseye sormayın istiyor musunuz diye? Yapın kardeşim” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» İZSU “kazmadan” yenileyecek
» IOS 12’de büyük güvenlik açığı tespit edildi
» WhatsApp sohbetlerinizi yedeklerken tuzağa düşmeyin
» Çinli şirket, İsrail’in ilk robotik otoparkını açtı
» Dijital dönüşüme giden yol Xerox Documate 6710 ile kısalıyor
» Balkanlar İzmir’de buluşuyor
» SODEM ödülleri sahiplerini buldu
» Başkan Kocaoğlu’ndan kriz reçetesi
» Atabek Karşıyakalılarla buluştu
» Mutluluğun resmi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.10.2018
  Ticaret 13.10.2018
  Ticaret 12.10.2018
  Ticaret 11.10.2018
  Ticaret 10.10.2018
  Ticaret 09.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni