• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kentsel dönüşümde kaybedecek zaman yok”

28 Ekim 2021 Perşembe 15:00
12
14
16
18

“Kentsel dönüşümde kaybedecek zaman yok”


   ► İZTO’nun ekim ayı meclis toplantısında kent yenileme projeleri ve kentsel dönüşüm konuları ele alındı

           YAĞMUR ÖNGÜN     
     İzmir Ticaret Odası (İZTO), ekim ayı olağan meclis toplantısını  gerçekleştirdi. Toplantıya İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur katıldı. Toplantıda konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir’de kentsel dönüşümde kararlı olduklarını belirterek “Hep deprem gerçeği diyoruz, bilim insanları uyarıyor. Ama yerel yönetimler olarak bizim elimizi çabuk tutmamız lazım. İnsanlarının bizden istedikleri güvenli ve depreme dayanıklı binaları revize etmek. Can güvenliğini sağlayacak binalar üretmemiz ve bunun önünü açmamız lazım. Kentsel dönüşüm anlamında kaybedilecek zaman yok” dedi.


“DÖNÜŞÜM PLANLAMALARININ UYGULANMASI ÖNEMLİ”
     Narlıdere’de 20 yıllık görev süresi boyunca gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm çalışmalarını hatırlatan Batur, “Konak’ta yaklaşık 30 senedir hiç kimse bu işe elini sürmemiş. Biz de kolları sıvadık. Ayrıca vatandaşlara da söz vermiştik. Buralarda önemli olan dönüşümün sağlanması. Konak ilçesi yapı envanterin en eski olduğu ilçe ve deprem gerçeği de var. Biliyorsunuz Karşıyaka’dan Güzelbahçe’ye kadar bir Çin Seddi var. Bununla ilgili planlamalar yapılması lazım. Planlama yapılır ama bunların uygulanması önemli. Biz, Gültepe planlarımızı 1 senede tamamladık. Neticede askıdan indirdik. İtirazlar oldu. Onların geçerliliği ve nasıl olacağını vatandaşımıza anlattık” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIN YÜZDE 85’İ DEĞİŞİM İSTİYOR”
     Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında  1,5 yılda 500 hektarlık Beştepeler alanının kentsel dönüşüm planlarını bitirdiklerini dile getiren Batur, “Artık bu bölgelerin değişiminin olması lazım. Vatandaşların yüzde 85’i değişimi istiyor. Şehir Plancıları Odası’na Gültepe Planlarını 3 defa sunduk. 59’uncu gün planlarımız mahkemeye verildi. Biz odaların kentin içinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Ben de bir mimar olarak oda mensubuyum. Ama Şehir Planlamacılar Odası’ndaki arkadaşlarımız bu planları nasıl düzeltiriz önerisi getireceklerine mahkemeye gidiyorlar. Mahkeme en son gidilecek yerdir. Ben şöyle düşünüyorum: Nüfus artışı olmadan, kentsel artış olmadan bizim hazırladığımız sosyal donatılar da kalacak şekilde, vatandaşın hakkı yenmeden konutları verilecek şekilde bir plan yapsınlar kabul edelim ama yok. Hem emsal artışı olmayacak hem dönüşüm olacak. Biz, kentsel dönüşümde kararlıyız” ifadelerine yer verdi.

“EMSAL ARTIŞI 1 KASIM’DA MECLİSE SUNULACAK”
     İlçe için alınacak emsal artışı kararının ilk mecliste gündeme getireceklerini aktaran Batur, “Depremden sonra ilçemizde gerekli alanları K Bölgesi ilan ettik. Şimdi K Bölgelerinde olup bize müracaat eden vatandaşlarımıza inşaat ruhsatı aldıkları dönemdeki bütün imar haklarını veriyoruz. Bu şekilde yüzde 15 bir kazanç oluyor. Bunun yanında ayrıca parsel bazında yüzde 20, ada bazında yüzde 30 emsal artışını 1 Kasım’da meclisimize getireceğiz Bunu süratle yapmamız gerekiyor” dedi.

“FAİZLER DÜŞÜRÜLSE BİLE İHRACATÇILAR AMAÇLANAN FAYDAYI GÖREMİYOR”
     Birçok kalemde doğrudan ve dolaylı olarak maliyet artışı yaşandığını belirten İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “İçine girdiğimiz enflasyon-kur-faiz sarmalı ile, kamu bankaları faizleri düşürse bile kredi kullanmak isteyenler de ihracatçılar da amaçlanan faydayı arzu edilen seviyede göremiyor.  Artan enflasyon ile sabit gelirlilerin alım gücü üzerindeki olumsuz etki de hem ekonomik, hem de sosyal açıdan gittikçe büyüyor. Yurtiçi ekonomik göstergeler bize uzunca bir süredir ekonomik politikalarda önceliğin makroekonomik istikrara verilmesi gerektiğini işaret ediyordu. Mevcut durumda yurtdışında artan enflasyon riski ve sıkılaşan para politikaları, ekonomik ve finansal istikrar ihtiyacımızı daha da önceliklendirmemiz gerektiğinin altını çiziyor” sözlerine yer verdi.

“FAİZLERDEKİ OYNAKLIKLAR, TL’NİN REEL SEVİYESİNDE PROBLEM YARATIYOR”
     Finansal piyasalardaki dalgalanmanın ve TL varlıklarındaki düşüşün, yatırım maliyetlerini kontrol edilebilmesi açısından problem yarattığını söyleyen Özgener,  “TL’nin değeri ve faizlerdeki oynaklıklar, TL’nin reel seviyesinden daha fazla problem yaratıyor; çünkü makroekonomik dengeleri bozma ihtimali her geçen gün artıyor.  Öncelikli olarak ülke riskimizi azaltmak zorunda olduğumuzu düşünüyoruz. Çünkü yüksek faizlerin yanı sıra yüksek risk primi ve düşük kredi notları da ülkemize yatırım yapmayı düşünen firmaların kararlarına etki ediyor. Pandemi nedeniyle miktarı artan dev sermaye akımlarından faydalanmak için politika üretmemiz ve sadece kısa vadeli portföy yatırımlarını değil, uzun vadeli, sıfırdan, kalıcı yatırımları da çekecek politikalara odaklanmamız gerektiğine inanıyorum. Bu anlamda; işsizlik, enflasyon, cari açık gibi makro değişkenlerin yanı sıra işletmelerimizin mikro ölçekteki sorunlarının da üzerine kararlılıkla gidilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN KREDİ OLANAKLARI GELİŞTİRİLMELİ”
     Kentsel dönüşüm konusunda devletin kredi olanaklarını geliştirmesi gerektiğini düşündüklerini dile getiren Özgener, “İzmir’deki en önemli gündem maddelerinden birinin kentsel dönüşüm . Kentimiz içinde sıkışmış, üretim kapasitesini geliştirme olanağı bulamayan sektörlerimiz için modern olanaklara sahip yerleri bulmak adına devamlı araştırma halindeyiz, ancak kentimizde alan üretme konusunda çok zorlandığımızı da ilgili her platformda dile getiriyoruz. En büyük dezavantajlarımızdan biri eskiyen yapı envanterimiz. Geniş bir geri ödemesiz dönem, uzun vadeler ve kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı, mevcut evlerde oturan vatandaşlarımızın da ikna olmasına ve harekete geçmesine sebep olacaktır” ifadelerini kullandı.

“‘EĞİTİM KART’ PROTOKOLÜ İMZALANDI”
     Toplantı sonunda ise İZTO ile Konak Belediyesi arasında ilçedeki ihtiyaç sahibi öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçlarının karşılanması adına “Eğitim Kart” protokolü imzalandı. 2020 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ‘Eğitim Kart’ Protokolü imzaladıklarını hatırlatan Özgener şu sözlere yer verdi: “Bu proje, pek çok sektörümüzde olduğu gibi pandemi sürecinde ciddi anlamda ekonomik ve finansal sıkıntı yaşayan kırtasiye sektörümüz için de can suyu olmuştu.Hem İzmir Büyükşehir hem de Konak Belediyemizin ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırdığı Eğitim Kartları, öğrencilerimizin ve ailelerinin yanı sıra esnafımıza ve tüccarımıza da destek oluyor.”


+ Benzer Haberler
» EGİAD, sürdürülebilir ekonomiye geçiş yolunda
» Asgari Ücret Komisyonu yarın toplanıyor
» Yetenek açığı son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı
» 14 Kasım’dan beri azalan aktif vak’a sayısı iki gündür artıyor
» Dış ticaret açığı ekimde de azaldı
» İzmir Ticaret Borsası’dan yeni ticaret portalı
» HİM’e başvuru 2 yılda %25 bin arttı
» İzmir’de fırtına ulaşımı aksattı
» “Ekonomi yönetimi anlayışında değişikliğe ihtiyacımız var”
» Efsane Cuma’da online alışveriş rekoru


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni