• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Kentin toplam ihracatını tek başına sağlık turizminde yakalarız”

20 Nisan 2017 Perşembe 17:00
12
14
16
18

“Kentin toplam ihracatını tek başına sağlık turizminde yakalarız”

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Turizm haftası kutlamaları kapsamında "Sağlık turizmi ve İzmir” panelinde konuşan İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Turizmi İl Koordinatörü Dr. Ümmü Aydın 2016 yılında yurtdışından İzmir’e 14 bin hastanın İzmir'e geldiğini söyledi. Medical Park İzmir Başhekim Yardımcısı Dr. Zeki Hozer ise Türkiye'nin maliyet, kalite, bekleme süresi, nitelikle hekim kadrosu gibi avantajları nedeniyle yabancı ülkelerden hasta çektiğini söyledi. Dr. Hozer, "Sağlık Bakanlığının 2023 projeksiyonu yılda 2 milyon yabancı hasta ve yaklaşık 20 milyar dolarlık bir dövizi ülkemize kazandırmak. Biz de İzmir olarak başta doğrudan uçuşların başlatılması olmak üzere altyapılarımızı güçlendirirsek İzmir'in 1 yılda yaptığı ihracat rakamını tek kalemde sağlık turizmi ile yakalayabiliriz" dedi. Ege Sağlık ve Turizm Derneği (ESTUD) Turizm Haftası nedeniyle sağlık turizmini düzenlediği panelle masaya yatırdı. Medical Park İzmir Hastanesi'nde düzenlenen panele Vali Yardımcısı  Cumhur Güven Taşbaşı, Ege Turistik İşlemeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, ETİK Danışma Kurulu Başkanı ve İzmir İl Kültür eski Müdürü Abdülaziz Ediz, İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Turizmi İl Koordinatörü Dr. Ümmü Aydın, İzmir Medical Park Hastanesi Başhekim Yardımcısı Zeki Hozer, Yaşar Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prog. Dr. İge Pırnar katıldı.

     Tüm çabalarımızın boşa gitmesine neden oluyor
     Panelde konuşan Medical Park İzmir Başhekim Yardımcısı Dr. Zeki Hozer, yüksek maliyetlerin insanların başka ülkeye tedaviye gitmesinde etkili olduğunu açıkladı. Hozer, "Yabancı ülkelerde hastaların bekleme sürelerinin 6 aydan kısa olmaması, düşük hizmet kalitesi, teknolojik yetersizlikler sağlık alanında turizm çeşitliliğine yol açtı. Yabancılar bu konularda çok iyi konumda olan kentimize gelmek istiyor. Fakat İzmir'in yurtdışı uçuşlarda aktarma noktası (HUB) olmaması tüm çabalarımızın boşa gitmesine neden olmakta" dedi. Sağlık Bakanlığı'nın 2023 projeksiyonunda Türkiye'ye 2 milyon medikal turistin gelmesinin beklendiğini bu hastaların da 20 milyar dolarlık bir döviz bırakmasının hedeflendiğini açıkladı. Her sene 50 bin Amerikalı turistin tedavi için yurtdışına gittiğini kaydeden Dr. Hozer, "Sadece Amerikalı bu turistler sağlıkları için yaklaşık 5 milyar dolar harcıyor. Biz bu parayı niye ülkemize çekmeyelim? Örneğin anjiyo işlemi bizde 1500 dolar civarında iken ABD'de 50 bin doları buluyor. Biz çok daha uygun fiyatlara aynı kalitede hizmet veriyoruz. Hem tatil hem tedavi olmak isteyenler İzmir'e gelmek isteyenleri buraya çekersek kentimiz toplam ihracat rakamı kadar bir meblağı sağlık turizminden kazanabilir" diye konuştu.

     Bakanlığı'nın yeni dönemde önceliğini sağlık turizmi
     İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Turizmi İl Koordinatörü Dr. Ümmü Aydın da, tarihte ölümün girmediği yerin İzmir olarak anıldığını kaydetti. İlk doğal tedavi, ilk büyük hastanene, ilk farmakoloji gibi ilklerin İzmir'de hayata geçtiğini aktaran Aydın, "Sektörde yetişmiş eğitimli insan gücü, teknolojik alt yapısı, Avrupa'nın en önemli termal kaynaklarının bu kentte bulunması ve düşük maliyetler İzmir'i sağlık turizminde öne çıkarıyor" ifadelerini kullandı. İzmir'deki medikal tesisleri içeren yeni bir envanter oluşturma çalışmalarının sürdüğün söyleyen Aydın şöyle konuştu: "Ayrıca yurtdışında tanıtıma yönelik olarak 'Sağlık-Tatil; Tatil-Sağlık' temalı bir tanıtım hazırladık. Bunun da etkisiyle geçtiğimiz yıl 14 bin hasta İzmir'e geldi. Gelen hastaların önemli bir kısmı Acil servislerden giriş yaparken bu servisi sırasıyla kadın hastalıkları, dâhiliye izledi. Almanya, Azerbaycan, Suriye ve Libyalı hastalar Türkiye'ye gelen ilk 4 ülke içinde yer alırken en fazla yabancı hastaların geldiği hastaneler Medical Park, Kent Hastanesi, Çeşme Devlet Hastanesi ile Ege ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hastaneleri' oldu."
     Ümmü Aydın, Sağlık Bakanlığı'nın yeni dönemde önceliğini sağlık turizmine verdiğini ve 'Sağlık Turizmi Yetki Belgesi' vererek ruhsatlı kişilerin tedavi yapmalarının sağlanacağını kaydetti.

     “Türkiye sağlık turizminin merkezi olur”
     Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı ise İzmir'de medikal turizmin yanı sıra termal ve kaplıca turizminin de öne çıktığını aktardı. Taşbaşı, "Sağlık Bakanlığı bu işin patronu olmak için uğraşıyor. Eğer söz konusu 3 bakanlık koordinasyonlu çalışırsa, Türkiye bir sağlık turizminin merkezi olur. Belki de bu işi Valilikler organize eder ve bir koordinasyon merkezi kurarlarsa tüm bakanlıklar burada Valilik tarafından temsil edilir ve hızlıca sonuca ulaşılabilir" dedi.

     Avrupalı İzmir’de sağlık bulmalı
     ETİK Başkanı Mehmet İşler ise Avrupa'nın hiç bir şehrinde İzmir'deki Agora gibi bir tarihi alan ile Agamemnon gibi bir kaplıcanın olmadığını söyledi. Sağlık turizmiyle otelcilerin ayrılmaz iki parça olduğunu belirten İşler, "İzmir ilklerin ve öncülerin şehri diyoruz. Kaplıca hizmetlerine ilk bu kent başlarken şimdi Afyon öne geçti. Sağlık turizminde de ayrı durum var. Biz başlattık ama İstanbul önde. Çünkü siyasi yaklaşımlara ek olarak doğrudan uçuşlar da bunun değişmesine neden oldu. Yabancılara 'neden İzmir'e gelmiyorsunuz' dediğimizde '3 saat daha yolculuk yapmak istemiyoruz' diyorlar. İnciraltı'ndaki EXPO alanı da Avrupa'nın en büyük termal, spa ve welness merkezi yapılmalı; buralarda kürler uygulanmalı. Yaşlanan Avrupalı burada sağlık bulmalı. Ama bunun için öncelikle direk uçuşları buraya getirmemiz şart. Depolarda bekletilen uçakları Kuzey Afrika ve Ortadoğu'ya uçuşlar başlatırsak sağlık turizminde müthiş atağa geçeriz" diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» 19 Mayıs 1919 Parkı Erzene Mahallesi’nde açıldı
» Coşkusu Aşık Veysel’e sığmadı
» 19 Mayıs kutlamaları Pınarbaşı’ndan başladı
» Doğanlar Kültür Merkezi’nde geri sayım başladı
» Bornova’da Ramazan dayanışması; Sofralar da gönüller de bir
» Bornova’da 19 Mayıs coşkusu
» Bornova’ya bir ödül de Tarihi Kentler Birliği’nden
» Gönüllü kadınlar ve Bornova Belediyesi el ele
» Bornova’da temizlikten taviz yok
» Bornova Belediyesi’nin Ramazan hazırlıkları tamam


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2018
  Ticaret 21.05.2018
  Ticaret 19.05.2018
  Ticaret 18.05.2018
  Ticaret 17.05.2018
  Ticaret 16.05.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni