• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Kendi elektriğimizi üreteceğiz

04 Ağustos 2017 Cuma 16:00
12
14
16
18

     ► İzmir Enternasyonel Fuarı tanıtım toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu:

Kendi elektriğimizi üreteceğiz

           KENAN YEŞİL     
     86. İzmir Enternasyonel Fuarı'nın tanıtım toplantısı, Kültürpark'taki İsmet İnönü Kültür Merkezi'nin önündeki yeşil alanda yapıldı. Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yanı sıra İEF Ana Sponsoru olan Folkart'ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak ile İnovasyon Ana Sponsoru Vestel'in İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan katıldı.
     Bu yıl 86'ıncı kez kapılarını açacak olan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF)'na şimdiden 40'a yakın ülkeden katılımcılar bekleniyor. Rusya fuara Enerji, Sanayi ve Ticaret, Ekonomi ve Kalkınma Bakanları'nın yanı sıra Tataristan Cumhurbaşkanı ile 300 civarında Rus CEO ile beraber adeta çıkartma yapacak. Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye'den de Ekonomi, Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı'nın yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım'ın da beklediklerini söyledi.

"Karlov'un vasiyeti yerine geliyor"
     Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, fuarın 10 gün boyunca açık kalacağını belirterek, Kurban Bayramı'nın 1 Eylül'e denk gelmesi nedeniyle İEF'yi geriye almak zorunda kaldıklarını aktardı. Bu yıl çıtayı biraz daha yükselttiklerini açıklayan Başkan Kocaoğlu, "Fuar'ın bir konuma özünü kaybetmeden dönüştürme çalışmaları sonucu geçen yılki başarımızı bu yıl daha da arttıracağız. Fuarımıza çok büyük bir katılım talebi gelmeye başladı. Geçen yılki çıkışımız sayesinde bu yıl fuarımıza Rusya partner ülke oldu. Rusya'nın partner ülke olmasında 2016 yılı Aralık ayında suikaste kurban giden Büyükelçi Andrey Karlov'un da çalışmalarının çok büyük katkısı var” dedi.

3 bakan 1 cumhurbaşkanı gelecek
     Rusya'nın fuara çok büyük bir heyetle geleceğini vurgulayan Başkan Kocaoğlu, "Enerji, Sanayi ve Ticaret, Ekonomi ve Kalkınma Bakanları ile Tataristan Cumhurbaşkanı heyetine 300 civarında CEO ve bürokratlar eşlik edecek. Rus işadamları burada Türk işadamlarıyla ikili görüşmeler de yapacak. Ekonomi ve Turizm alanında da görüşmeler ayarlıyoruz. Özetle bu fuar Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlenmesini, ticaretimizin artmasını ve dünya barışına katkı sağlamasına katkısı büyük olacak. Rusya Başbakanı ile domates ithalatı konusu da İEF kapsamında halledileceğini söylemesi Rusya tarafının fuara ne denli katkı verdiğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Oteller yüzde yüz dolacak
     İEF'nin hizmet sektörüne ve kent ekonomisine çok büyük katkılar sağladığını aktaran Aziz Kocaoğlu, "Şu anda kent merkezindeki 4-5 yıldızlı otellerin doluluk oranı yüzde 80'i aştı. Geçen sene 10 günlük sürede otellerdeki doluluk oranı yüzde 64 olması bu dolululuğun yüzde 100'lere ulaşacağını müjdeliyor" dedi.

"Kendi elektriğimizi üreteceğiz"
     İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin işlerini takip etmek için geçtiğimiz günlerde 5 gün boyunca Ankara'da görüşmeler yaptığını açıklayan Kocaoğlu, "Benim bir projem var. Temiz enerji kapsamında Gediz'de ESHOT''un çatıları güçlendirilerek güneş enerjisinden istifade edecek bir yatırım yaptık. Özellikle İZSU başta olmak üzere ESHOT'in da çok ciddi bir enerji sertfiyatı var. Büyükşehir'in 2016'da elektriğe ödediği para 180 milyon TL. Enerji Bakanımızdan randevu talep ettim. Önümüzdeki hafta görüşeceğiz ve rüzgar enerjisine yaklaşık 1 milyar liralık yatırım yaparak her yıl ödediğimiz 180 milyonluk bir giderden kurtulacağız" diye konuştu.  

Vestel'den las vegas örneği
     İnovasyon sponsoru Vestel'in CEO'su Turan Erdoğan, bir Ege firması olarak bu fuarın Türkiyeye katkılarına yürekten inandıkların ve son bir kaç yıldır fuarın eski şaşalı günlerini geri döndüğünü kaydetti. Her yıl Vestel olarak  20 ila 30 arasında fuara katıldıklarını aktaran Erdoğan, "İEF'nin de uluslararası önemi hızla arttırıyor. Las Vegas dünyanın en önemli fuar alanlarından biridir. Çünkü insanlar bu fuarda eğlenceyi sanatı, teknoloji birarada görebiliyor. İzmir bu anlamda Las Vegas gibi olabilir. Biz de bin metrakarelik standımızda ününlerimisi tanıtaağız. Dijital etkinliklerimizle vatandaşlarımız da eğlenecek" dedi.

"Dünyanın gözü İzmir'de"
     Fuar'ın Ana Sponsoru Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak ise, köklü bir geçmişe sahip İEF'nin geçtiğimiz yıl yapılan gençlik aşısıyla yeni bir yola girdiğini vurguladı. Fuara ikinci kez ana sponsor olmaktan onur duyduklarını açıklayan Sancak şunları söyledi: "İlklerin şehri İzmir'in çok parlak bir geleceği var. Biz de halen 13 projemizde İzmir'e 4 milyar 400 milyon liralık bir değer katıyoruz. Dünya'nın ve Avrupa'nın dikkatinin üzerinde olduğu İzmir'e biz de sorumluluğumuzu göstermek için sponsor olduk. Uluslararası gösteri şenliği havasında olacak fuarımızdaki kültür, eğlence, sanatk şöleni ile biz de Folkart olark sizleri selamlayacağız. İzmir'e doyamazsanız da sanata ve eğlenceye doyacaksınız. Folkart Academy'den mezun olan gençlerin serfileyeceği müzikal ise bizim en büyük sürprizlerimizden biri olacak."

 


+ Benzer Haberler
» İkinci 500‘de en büyük Oğuz Gıda
» Tarım OSB’ye Bakan’dan tam destek
» Albayrak: Yeni yapılandırma gündemde yok
» Orhan Koç, “Meslek hastalıklarını artık ölçebileceğiz”
» Sanayi üretiminde %6,4 artış
» Ciro endeksi Mayıs’ta %25,1 arttı
» Arçelik’in Romanya’daki akıllı fabrikasına Avrupa Yatırım Bankası’ndan destek
» Eviniz için güzel fikirler bir tık uzağınızda
» Palandöken, “Zincir marketlere kuralda geç kalınmasın”
» Vekon’dan Ruanda’ya ihracat


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.07.2018
  Ticaret 17.07.2018
  Ticaret 16.07.2018
  Ticaret 14.07.2018
  Ticaret 13.07.2018
  Ticaret 12.07.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni