• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  HABERLER  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  İHALELER  |  FİNANS  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Kemalpaşa’nın su sorunu bitiyor

10 Nisan 2017 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

Kemalpaşa’nın su sorunu bitiyor

   ► İzmir’in en büyük sanayi bölgelerine ev sahipliği yapan Kemalpaşa ilçesinin 40 yıllık su sorununu çözecek Yiğitler Barajı’nın temeli, baraj bölgesinde yapılan törenle atıldı

           HABER MERKEZİ     
     İzmir’in en büyük sanayi bölgelerine ev sahipliği yapan Kemalpaşa ilçesinin 40 yıllık su sorununu çözecek Yiğitler Barajı’nın temeli, baraj bölgesinde yapılan törenle atıldı.

     İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti İzmir Milletvekilleri Necip Kalkan, Kerem Ali Sürekli ve Hamza Dağ, Kemalpaşa Kaymakamı Kemal Kızılkaya, Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, DSİ 2. Bölge Müdür Hayati Çelenk, İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, Kemalpaşa Sanayici İşadamları Derneği (KESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem ve çok sayıda Kemalpaşalı vatandaşın katılımıyla gerçekleşen törene Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Afyon’dan video konferans yöntemiyle katıldı.

     Kemalpaşa’nın bayramı
     Yiğitler Barajı’nın temelinin atıldığı günün Kemalpaşa için bayram sayılabilecek kadar önemli olduğunu belirten İzmir Valisi ve KOSBİ Müteşebbis Heyet Başkanı Erol Ayyıldız, “Bu eserle İzmir hem sanayi hem tarım sektöründe iddialı bir duruma gelecektir. Katma değerli üretim kapasitemizi artırmak için bu yatırımlar çok önemlidir. Bu dev eserle hem sulama kapasitemiz artacak, hem de KOSBİ’nin sanayi tesislerine kullanım suyu sağlanacak. Bu sayede hem sanayicimiz, hem çiftçimiz kazanacak” dedi.

     100 milyon liralık dev yatırım
     Üç yıllık bir süre içerisinde tamamlanması planlanan ve yaklaşık 100 milyon liraya mal olacak Yiğitler Barajı’nın hem sanayici hem de çiftçileri rahatlatacağını belirten KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk ise, “Bölgemizde hem çiftçimizin hem sanayicimizin çok uzun yıllardır devam eden su sorunu Yiğitler Barajı ile çözülecek. Yiğitler Barajı’nın tamamlanmasıyla Kemalpaşa tüm Türkiye’ye örnek bir ilçe olacaktır” diye konuştu.

     Sanayici memnun
     Yiğitler Barajı’nın temelinin atılmasının bölge sanayicisi için çok önemli olduğunu belirten KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem ise, “Bizler yıllardır sanayicimizin su sorununu çözmek için çağrılarda bulunuyorduk. Bugün Yiğitler Barajı’nın temelinin atılmasıyla en büyük sorunlarımızdan birinin çözümü için çok büyük bir adım atıldı. Kemalpaşalı sanayiciler olarak emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.

     DSİ ve KOSBİ işbirliği
12 bin 661 dekar tarım arazisini yağmurlama ve damla tekniği ile modern şekilde sulayacak Yiğitler Barajı’nın gövde yüksekliği 102 metre olacak. Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu şeklinde yapılacak olan baraj yıllık 16.12 milyon metreküp suyu regüle edecek. Bu suyun 9.27 milyon metreküpü KOSBİ bünyesindeki sanayi tesislerinin kullanımına, 6.85 milyon metreküpü ise zirai arazilere verilecek. Barajın yapım maliyeti de, kulanım oranlarına göre DSİ ve KOSBİ arasında paylaşılacak. Baraj tamamlandıktan sonra, yapım maliyetinin yüzde 57.5’i KOSBİ tarafından ödenecek.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Borçların yapılandırmasında fırsatı kaçırmayın
» İstanbul Moda Akademisi 70 tasarımcıyı sektöre kazandırdı
» Önlem almazsanız, virüslerin bayramını kutlarsınız
» “Kentsel Dönüşüm için acele etmeliyiz”
» Yerli ilaç sanayisinin gelişmesine EÜ’den destek
» Samsung’dan 2000 nitelikli eleman
» Kale Teknolojisi ve TL fiyat avantajı ile tatilde kafanız da cebiniz de rahat etsin
» Dünya oyun devinden Türkiye’ye büyük yatırım
» Avrupa’da enerji tüketimi düşüyor, Türkiye’de artıyor
» “Özel sektör, ekosistemini kadınlar ve gençler için harekete geçirmeli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.06.2017
  Ticaret 22.06.2017
  Ticaret 21.06.2017
  Ticaret 20.06.2017
  Ticaret 19.06.2017
  Ticaret 17.06.2017
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    1