• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“KDV düzenlemesi çiçekçileri rahatlatır”

01 Ocak 2019 Salı 11:00
12
14
16
18

“KDV düzenlemesi çiçekçileri rahatlatır”

   ► Çiçekçiler Birliği Başkanı İsmail Başaran, “Sektörün gelişmesi ekonomiye katkı sağlar”

     Çiçekçiler Birliği Başkanı İsmail Başaran, 2018 yılı sektör değerlendirmelerini ve 2019 yılı öngörülerini Ticaret Gazetesi’yle paylaştı. 2018 yılının tüm sektörlerde olduğu gibi durgun bir yıl olduğunu söyleyen Başaran,2018 yılının son çeyreğinde açıklanan ‘Enflasyonla Topyekün Mücadele’ paketinin çiçekçilik sektörüne de az da olsa hareketlilik getirdiğini belirtti. Başaran, Enflasyonla mücadele kapsamında yüzde 10 indirimle destek olmaya çalıştıklarının altını çizerken, ekonomik göstergeler ve enflasyonla mücadele atağının sektöre daha iyi bir yılı getirmesini ümit ettiklerini belirtti. 2019 yılının Çiçekçilik Sektörü için de güzel bir yıl olmasını dilediğini ifade eden Başaran, “Elbette bizim için özel günler sektör olarak en hareketli olduğumuz dönemler oluyor. Bu özel günler arasında Sevgililer Günü (14 Şubat 2018) çiçek satışları açısından hareketli geçti diyebiliriz” diye konuştu.

“KDV oranı çiçekçiler için sorun”
     Çiçekçilerin Ödediği Katma Değer Vergisi’nin perakende satışı gerçekleştiren çiçekçileri için ciddi bir sorun oluştuğunu söyleyen Başaran, “Buket yapmaya elverişli veya süs amacına uygun cinsten taze kesme çiçekler için uygulanan KDV oranı yüzde 18. Bu oran perakende satışı gerçekleştiren çiçekçileri için ciddi bir sorun oluşturmaktadır. KDV oranı sebze ve meyveye göre yüzde 10 fazla durumdadır. Sebze ve meyvede yüzde 8 olan KDV oranı çiçek için yüzde 18 olarak uygulanmaktadır. Halkın tamamına çiçek ulaştırmak ve çiçek fiyatlarının bir nebzede olsa aşağı çekilmesi için KDV oranında düzenleme yapılması çiçekçileri rahatlatacaktır” dedi.

“İç Pazar üreticisi kalitesini artırmalı”
     İç pazar ürünlerinde kalite düşüklüğünün sektör için problem teşkil ettiğini, çiçekçileri ciddi manada zarara uğrattığını belirten Başaran, kalite düşüklüğü sebebiyle perakendecilerin ithal ürünlere yöneldiğini ifade etti. Başaran, “Perakende çiçekçiler ithal ürünlere yönelmektedir ancak bu tür ürünlerin kâr marjlarının düşük olması perakendeci için önemli bir sorun olarak düşünülebilir. İç Pazar çiçek üreticilerinin teknoloji ile buluşturulması ve ürün kalitesinin arttırılması perakende çiçekçiler ve üreticiler için kârı arttıracak bir etki oluşturacaktır” şeklinde konuştu.

“Sektörün gelişmesi ekonomiye katkı sağlar”
     Türkiye’de çiçek üretiminin birçok ülkeye oranla geride seyrettiğini vurgulayan Başaran, sektörün gelişmesinin Türkiye’ye olumlu döşünün olacağını ekledi. Başaran, “Türkiye ve Dünyadaki çiçek üretimi, ithalat ve ihracat rakamları, kişi başına düşen çiçek tüketimi ve bunun finansal değerine bakıldığında Avrupa başta olmak üzere pek çok ülkeye göre Türkiye’nin geride seyrettiği görülecektir. Sektörün gelişmesi ve daha iyi seviyelere ulaşması için sektörün yaşadığı kronik sorunların çözülmesi; hem istihdamı arttıracak hem de ekonomiye ciddi katkılar sağlayacaktır” ifadelerinde bulundu.

“Yatırım önceliğimiz eğitim”
     Sektöre ilişkin yatırım ön görülerinin başında eğitim olduğunu vurgulayan Başaran, “Bizler her sene düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz Türkiye’de Çiçekçiliğin En’leri Ödül Töreni için Antalya’da toplanıyoruz. Burada hem eğitim seminerleri düzenleniyor hem de çiçekçilerin en iyileri ödüllendiriliyor. Türkiye Çiçekçiler Birliği olarak yatırım önceliğimiz eğitim diyebiliriz. Çünkü bizler sektördeki eğitim ihtiyacına yapılan yatırımların artmasıyla; daha iyi ürünler üretilecek, sektördeki pek çok sorun da eğitimle ortadan kalkacak. Elbette devletimiz tarafından çözülmesi gereken KDV gibi sorunlarımız ise devlet büyüklerimiz tarafından çözülebilecek meseleler” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» “Alım teşviği değil, yeni kapasite istiyoruz”
» Mehmet Nuri Görenoğlu, “2019’da yerli üretim desteklenmeli”
» “Lojistik hizmet sağlayıcılara sağlanan teşvikler genişletilmeli”
» Yatırımlar Marmara’dan Ege’ye yönelecek
» “2019 Türk turizminin yılı olacak”
» “Makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolar”
» “Tedbirli olmakta fayda var”
» Otomotiv 2019’da faiz indirimi bekliy
» 2019’da tarımsal üretim azalacak, gıda fiyatları artacak
» Seracılıkta 136 milyon dolarlık büyüme hedefi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni