• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kayıt dışılığa yetki belgesi güvencesi

23 Nisan 2021 Cuma 00:00
12
14
16
18

Kayıt dışılığa yetki belgesi güvencesi

   ► Yeni yönetmelik kapsamında kuyumcuların yetki belgesi alabilmesi için 5 yıllık tecrübesi isteniyor

           KÜBRA TOPAL      
     Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik” ile kuyumculuk sektöründe yeni bir dönem başladı. Kuyum sektörüne yönelik düzenleme ile işletmelere yetki belgesi alma şartı getirildi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan sektör temsilcileri, karar ile birlikte kuyumcuların güvence altına alındığını, sektör açısından gayet olumlu olduğunu bildirdi.

“Kuyumcularda imitasyon ürünlerin sergilenmesi yasaklandı”
     Sektörün bu zamana kadar bir güvencesinin olmadığını belirten İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, “Önüne gelen kuyumcu dükkanı açıyordu ve bizi tefeci yerine koyuyorlardı. Fakat yetki belgesi şartı ile artık ustalık belgesi olmayan hiç kimse dükkan açamayacak. Yani yetki belgesi olmayanlar kuyumculuk yapamayacak. Bu durum meslek adına olumlu. Çünkü Kuyumcular Odası’ndan kaçıp Ticaret Odası’na giderek şirket kurmaya kalkıyordu artık bunu yapamayacaklar.  Kuyumcu dükkanını kim açmak isterse yetki belgesi olmak zorunda ve yetki belgesini de alabilmek için en az 5 yıllık kuyumcu olması gerekmekte” diye konuştu.

     Ticaret İl Müdürlüğü’nün yıl sonuna kadar yetki belgesi vereceğini dile getiren Baransel, “Bu durumda sektöre yeni başlayacak kişiler kuyumcu dükkanı açamayacak. Yetki belgesi ile birlikte artık kişiler meslek odasına kayıt olmak zorunda. Bu durumda kayıt dışılığın önüne geçmiş olacak. Ayrıca Kuyumcular Odası olarak herhangi bir yanlış durumunda sadece ikaz edebiliyorduk ve 3 ikazdan sonra para cezası kesiliyordu. Fakat bu yönetmelikle 3 hatadan sonra kişilerden yetki belgesi alınarak dükkanı kapatılacak ve 3 sene kuyumcu dükkanı açamayacaklar” ifadelerini kullandı. Son zamanlarda kuyumcularda altın kalmayınca vitrinlere imitasyon mallar koymaya başladıklarını belirten Baransel, “Vitrine uzaktan bakınca kuyumcu gibi ama içeride az bir şey altın var geriye kalan demo bunu da yasakladılar. Çok mantıklı bir karar çünkü kuyumcunun vitrininde altın, gümüş, pırlanta, değerli taşlar ve saatten başka bir şey olmamalı” dedi.

“Yetki belgesi yetkisiz elemanların önüne geçmesi açısından önemli”
     Porsuklar Kuyumculuk Sahibi Hüseyin Porsuk ise “Yetki belgesi alınması sektör için olumlu bir karar. Örneğin, Avrupa Birliği’nde her sektörün her mesleğin bir okulu var. Türkiye’de ise böyle bir eğitim yok. Yetki belgesi olmadan da çok kritik bir konuda, kritik bir sektörde insanlar biraz para buldukları anda sektör ile ilgili girişimde bulunuyor ve iş yeri açıyorlar. Yetki belgesi olmadığı içinde birçok konuda bilgi eksiklikleri oluyor. O bakımdan yetki belgesi son derece gerekli bir şey. Sektöre gelecek yetkisiz elemanların önüne geçmesi açısından gayet olumlu bir durum” diye konuştu.
     Kuyumculuk sektörünün en gözde sektörlerden biri olduğunu dile getiren Porsuk, “Kuyumcuların malı mülkü her şeyi spot ışıkların altında vitrinde göz önünde. Gıda maddeleri veya giyecek bir şey satılan yere girdiğiniz zaman belki dünya kadar sorun var veya kat kat yüksek sermayeli yerler var. Ama göz görmüyor. İster istemez sektör herkesin gözü önünde olduğu için devlette biraz daha fazla yükleniyor. Sonuç olarak yanlış kararlar insanları yanlış yöne itiyor” ifadelerini kullandı.

“İzmir’e Gemoloji Test Laboratuvarı kuruyoruz”
     İzmir’e Gemoloji Test Laboratuvarı kurduklarını söyleyen Baransel, “İzmir Ticaret Odası, İzmir Kuyumcular Odası ve Dokuz Eylül Üniversitesi garantisi altında Uluslararası bir laboratuvar kurduk ve yaklaşık 2 hafta sonra açılacak. Esnafta, vatandaşta bütün altınlarını, pırlantalarını getirip altın veya pırlanta olup olmadığına laboratuvarda cüzi miktarlarda bakabilecek. Laboratuvarın yeri de Kuyumcular Odası’nda olacak. Şu anda Türkiye’de sadece İstanbul, Antalya ve İzmir’de yer alıyor” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Kısıtlamanın faturası kuaförlere kesildi
» Tarihi Çarşı’da tarihi sessizlik
» Gümrük Vergisi’yle Balkanlarda ihracat artıyor
» “Turizmde hedeflenen rakamlara ulaşılması 3 kritere bağlı”
» Yeşil sebzeler çöpe gidiyor
» “İhracatta ürünlerin çevresel boyutu da önemli”
» “Kuru domates ihracatıyla ekonomiye katma değer sağlıyoruz”
» Aztekin: Beyaz eşyada tedarik sıkıntısı yaşayabiliriz
» Piyasalar çek kaosuna çözüm bekliyor
» İkinci el araçlarda fiyat artışı yolda


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni