• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Katma değerli ürün satmazsak, sektör bitecektir”

10 Mayıs 2018 Perşembe 20:00
12
14
16
18

“Katma değerli ürün satmazsak, sektör bitecektir”

   ► EMİB Başkanı Mevlüt Kaya; “Pazarda payımızı artırmak sadece daha çok ürün satmakla mümkün değil”

           DUYGU GÖKSU     
     Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Ege İhracatçı Birlikleri’nde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda 27 Nisan 2018 tarihinde yapılan Genel Kurul Toplantısı’nda 2018- 2022 dönemi için EMİB Başkanlığı’na yeniden seçilen Mevlüt Kaya, Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte projelerini ve sektörl gelişmeler ile ilgili görüşlerini paylaştı.

     İtalya’nın madencilik sektöründe katma değerli ürünler üretip sattığını belirten Kaya, “Bizim de hamle yaparak katma değerli ürünler satmamız gerekiyor. Bizler dün İtalyanları yaptığını yapamazsak sektör bitecektir. Bu anlamda URGE çok önemli. Tasarım ve uç ürünlerle ilgili ne gerekiyorsa yapıp bu işin üstesinden geleceğiz” dedi.
     Kaya, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) binasında düzenlediği basın toplantısında, birlik başkanlığı seçimlerinden sonra tekrar sektörün ihracatını artırmak için çalışmaya başladıklarını aktarırken, sektörün sorunlarını geniş kitlelere yaymak için de yönetim kurulu olarak çalışmalar yapacaklarını dile getiren Kaya, sektörün en büyük sorunun lobi faaliyetleri yapamadıklarını belirtti.

“Lobi faaliyetleri için bütçe ayıracağız”
     Bu kapsamda faaliyet göstermek için ayrıca bir bütçe ayıracaklarını ifade eden Kaya, basınla çalıştaylar ve toplantılarla daha sık bir araya geleceklerini söyledi. Yeniden bu göreve gelmesinde sektör temsillerinin etkisinin büyük olduğuna değinen Kaya, yönetim kurulu olarak “ben” anlayışı yerine “biz” anlayışına devam edecekleri vurguladı. Türkiye’nin maden ihracatın artırmak için ellerinden gelenin fazlasını yapmaya çalışacaklarını dile getiren Kaya, “Ekonomi Bakanlığı’nın tasarım ve uç ürün ihracatı talebi var. Özellikle bakanlıklarla yapılan görüşmelerde bunun sinyallerini aldık. Biz de bu kapsamda bir URGE ekibi kuracağız. Dünyada madencilik sektöründe 20 milyar dolarlık bir pazar var. Bu pazardan payımızı artırmak sadece daha çok ürün satmakla mümkün değil.

     Bunun yanında katma değerli ürün satmamız lazım. Biz Türkiye olarak dünya pazarına girdiğimizde İtalyalar, sadece 10 aylık süre içinde bir değişime gittiler. Bizimle rekabet edemeyeceklerini anlayınca tasarım ve uç ürünlere yöneldiler. İtalyanların 100 kilo satıp kazandığı parayı biz 1 ton satarak kazanıyoruz. Bizim de hamle yaparak katma değerli ürünler satmamız gerekiyor. Bizler dün İtalyanları yaptığını yapamazsak sektör bitecektir. Bu anlamda URGE çok önemli. Tasarım ve uç ürünlerle ilgili ne gerekiyorsa yapıp bu işin üstesinden geleceğiz” açıklamalarında bulundu.

“Bir madenci 21 kalemde bedel ödüyor”
     Gayretlerinin sektörü birleştirmek olduğunu, madencilik sektörünün bir olmasıyla çok ciddi bir işler başaracağını ifade eden EMİB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Alimoğlu, bu şekilde Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sağlayacaklarını aktardı. Alimoğlu, “Bir madenci 8 bakanlık, 92 yasa, 87 yönetmelik, 16 uluslararası sözleşme 8 tüzük ve 21 değişik kurumdan izin alabilirse madenci olabiliyor. Bunun arkasından bir madenci 21 kalemde bedel ödüyor. Bütün bunları halletseniz bile bir köy muhtarı size engel olabiliyor. Ülkenin her yerini delik teşik ettiler diye bize eleştiride bulunuyorlar. Devletimizin 3 bin 150 taş ocağı var. Bizim madencilerin açtığı delikten daha fazla delik açtılar” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Yaşlı nüfus son beş yılda %16 arttı
» Şubat ayında konut satışları yüzde 18.2 azaldı
» Günlük temassız ödeme adedi 1 milyona ulaştı
» Siirt fıstığı dünyaya açılıyor
» İstanbul dünyanın en çok ziyaret edilen 11. şehri oldu
» AmCham Türkiye/ABFT yeni yönetim kurulu seçildi
» 26. İzmir Avrupa Caz Festivalinde son hafta
» Sürpriz yok, Arkas-M.A.T. Sailing Team yine birinci
» İzmir’de ‘Frankofoni’ zamanı
» Çocuklar dijital mikroskop ile bilim dünyasını keşfe çıkıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
  Ticaret 14.03.2019
  Ticaret 13.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni