• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Katma değeri yüksek ürünler üreten firmaları getiriyoruz”

30 Kasım 2017 Perşembe 16:00
12
14
16
18

“Katma değeri yüksek ürünler üreten firmaları getiriyoruz”

           DUYGU GÖKSU     
     ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesi ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgi vermek üzere düzenlenen basın toplantısında konuşan Esbaş Ceo’su Faruk Güler, Türkiye’nin orta gelir düzeyinden kurtulması için katma değeri yüksek ürünler üretmesi gerektiğini ve bu nedenle Ege Serbest Bölge’ye üretimi ve teknolojisi yüksek sektörleri getirdiklerine vurgu yaptı.
     Kalder’in düzenlediği ‘Dönüşüm ve Dönüşümde Liderlerin Etkileri’ konulu ulusal kalite kongresine katıldıklarını ve oldukça verimli iki gün geçirdiklerini ifade ederek söze başlayan Güler, “Türkiye’deki şirketlere önceden yapılan değerlendirmeler neticesinde hak eden şirket varsa hak eden şirkete Türkiye mükemmelik ödülü verilir. Bu mükemmellik ödülü sistemi Avrupa Kalite Yönetim Merkezi’nin sistemini kurduğu ve o standartlara uygun olarak verilen bir ödül. Avrupa Kalite Yönetim Merkezi’nin Türkiye’deki temsilcisi Kalder. Bu yıl ESBAŞ olarak mükemmelik ödülünün sahibi biz olduk.Bölgemizde çalışan 20 binin üstünde mutlu bir çalışma ortamı oluşturmak için uğraşıyoruz. İzmir ödül oalrak daha fazlasını hak ediyor” dedi.

“Genişleme arazisindeki çalışmalar devam ediyor”
     Ege Serbest Bölgesi’nin genişleme alanı için Ekonomi Bakanlığı ile bir sözleşme imzaladıklarını dile getiren Güler, “300 bin metrelik bir alanı serbest bölgenin genişlemesi için ortaya koydukça ekonomi bakanlığıyla bir sözleşme imzaladık. Genişleme arazisindeki çalışmalar devam ediyor. ESBAŞ, Milli Emlak ile çalışmasına hala devam ediyor.  Şu an genişleme alanı içindeki arazinin tapulaştırma işlemini yapıyoruz. Tapulaştırma işlemi hala devam ediyor. Şu an yatırımcılara arazi parselleri konusunda net bir bilgi veremiyoruz. Önümüzdeki günlerde tapulaştırma çalışmaları bitecek. Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğümüzle süreci konuşacağız. Bu noktadan sonra yatırımcılara parseller konusunda net bilgi vermeye başlayacağız. Fabrika yatırımları için,2018 yılının şubat ayında fabrika inşaatına başlayacağız” diye konuştu.
     Ekonomi Bakanlığı ile Batı Anadolu Serbest Bölgesi için imzalanan protokol ile Türkiye için refah, büyüme, bölgesel gelişmenin artacağını ifade eden Güler, Batı Anadolu Serbest Bölgesi’ni, Ege Serbest Bölgesi gibi mükemmellik merkezi yapmak için var güçleri ile çalışacaklarını ve yoğun şekilde uğraşlarına devam ettiklerini, önemli adımlar attıklarını söyledi.

     Güler, “Ege Serbest Bölgesi’ne 2017 yılında pazarlama çalışmalarımız sebebiyle ağırlıklı olarak teknoloji geliştirme alanında faaliyet gösteren yazılım firmaları talep olmaya başladı. Bölgemizin altyapısı, ulaşımı, istihdama erişebilirlik, yeşil alan gibi faktörler bölgeyi cazip kılıyor. Broadangle firması, HotelRunner ve ZeroDensity 2017 yılında aramıza katılan firmalar.  Makersan firması yerli bir yatırımcı olarak geldi, 2018 yılında yatırımını tamamlayacak. Toplamda 100 civarında istihdam sağlayacak. Katma değeri yüksek ürünler üreten bir şirket ve biz bu firmaları getirmeye özen gösteriyoruz.Janoschka yatırım yapmaya karar veren bir Alman firması ve baskı silindiri imalatı yatırımı yapacak. Üretimde tam kapasiteye ulaşıldığında 200 istihdama ulaşacak. Lupo NH,  2017 yılı içinde üretici olarak faaliyete başladı. Westport, Volvo’ya Türkiye’den doğrudan tedarikçi olarak çalışmaya başladı. Luckyfish CO, dondurulmuş deniz ürünleri konusunda çalışacak. 60 ve ya 80 civarında istihdam sağlayacak. Yatırımlarını büyüten şirketlerimiz var,  Tema Med ve Korsini. Beypak şirketimiz ve Nova şirketimiz yatırımlarına devam ediyor. Var olan şirketlerimizden önümüzdeki yıl büyüme hedefleri olan ve bizimle paylaşan şirketler var. Birincisi Eldor, Gates Endüstriyel, Korsini, Steam Lab büyümeyi hedefliyor.” dedi.

“2017’yi 2016’nın üzerinde kapatacağız”
     2016 yılında toplam ticaret hacminin 4 milyar 47 milyon dolar olduğunu ve 2017’nin ilk on ayında 3 milyar 529 milyon’a ulaştıklarının bilgisini veren Güler, “2017’yi 2016’nın üzerinde kapatacağız. Geçen yıla göre yüzde 5 ticaret hacminde büyüme gösterdik. 2018 yılı için ise tahminimiz 2017 yılının üzerinde olacak. 2018 yılını 4,5 milyar dolar ticaret hacmiyle ve büyümeyle kapatacağımızı tahmin ediyoruz. Planlarımız ve çalışmalarımız o yönde gidiyor. 2017’yi 19 bin 640 çalışanla yi kapattık. Bu yıl istihdam rakamımız 20 bin 527. İstihdam da büyüme kat ediyoruz. Türkiye’deki serbest bölgelerdeki istihdam durumunu referans alırsak tüm serbest bölgeler içinde istihdam’ın yüzde 29’unu biz sağlıyoruz. Ruhsat türlere göre üretim şirketlerimiz çoğalıyor. Alım satım ve diğerleri azalıyor.

     Esbaş olarak da hedefimiz buydu.  Pazarlamamızı ve stratejimizi bu yönde teşvik ediyoruz. Sayımız düşüyor ama üretim sayımız artıyor. Üretimi ve teknolojisi olan sektörleri buraya getiriyoruz ki memlekete uzun dönemde faydası olsun. Yüzde 81 yabancı sermaye, yüzde 19’u yerli sermaye firmalarımız var. Geçmişte 358 şirketimiz vardı. Şimdi 175 firmamız var. Yatırımcı ve şirket sayısı azaldı, ama ticaret hacmimiz arttı. Üretimden satış ve ihracat ciddi seviyede artı. Ege Serbest Bölgesi’nin ihracatını tüm Ege Bölgesiyle ihracatıyla kıyaslarsak, tüm Ege Bölgesi’nin yüzde 11’lik ihracatını biz yapıyoruz. İzmir’in ihracatıyla kıyaslarsak, ihracatın yüzde 22 kadarını Esbaş yapıyor” diye konuştu.

     Bölgedeki şirketlerin ihracatının ithalatı karşılama oranının yüzde 165 olduğunu söyleyen Güler, Türkiye ortalaması yüzde 68’dir. Biz Türkiye’ye katma değer yaratıyoruz. Türkiye’de orta gelir düzeyinden kurtulmamız için ne yapmamız gerekiyor dediğimizde katma değeri yüksek ürünler yaratmamız lazım deniliyor. Türkiye olarak 1 kilogram ihracatımız 1,68 dolar, Ege Serbest Bölgesi’nden ihraç edilen ürünün kilogram ihracat değeri ise 8. 53 dolardır. Ege Serbest Bölgesi’nde bir değer yaratıyoruz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» “Konkordatolar ekonomik hayatı derinden etkiliyor”
» Aslan, ilçe ilçe proje anlatıyor
» Zıtlaşma yok, centilmenlik var
» “Topluluğumuzun yarattığı ciro, Türkiye milli gelirinin yüzde 7’sine eşdeğerdir”
» Güzelbahçe Piri Reis, Fransız televizyonunda
» Galataport Projesi MAPIC 2018 ile ilk kez uluslararası arenada
» Güneşten payımızı alalım
» Yabancılara gayrimenkul satışı %58,5 arttı
» Altın Orman, satış başarısıyla dikkat çekiyor
» TOBTİM’den Karlov Vakfı’na anlamlı jest


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.11.2018
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni