• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Kaşkaloğlu’ndan “Teleskopik göz içi mercek uygulaması”

12 Temmuz 2017 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

Kaşkaloğlu'ndan “Teleskopik göz içi mercek uygulaması”

           HABER MERKEZİ     
     İleri yaşlarda en önemli görme kaybı nedenlerinin başında gelen sarı nokta hastalığı tedavisinde uygulanan teleskopik mercek uygulamaları hastalığa hala tam tedavi sağlayamasa da, hastaların normal hayatlarını sürdürebilmelerine önemli katkı sağlıyor.  
     Özellikle son teknoloji katlanabilir teleskopik göz içi mercek yerleştirilmesi operasyonuyla hastalar 10 - 15 dakikalık bir operasyonun ardından görme kapasitelerinde yüzde 15 - 20'ye varan iyileşme kazanıyor.
     İzmir'de katlanabilir teleskopik göz içi mercek yerleştirilmesi operasyonu yapan tek hastane olma özelliği taşıyan Kaşkaloğlu Göz Hastanesi'nin hekimlerinden Prof. Dr. Tansu Erakgün, yeni jenerasyon merceklerin katarakt ameliyatı sırasında yine dikişsiz olarak implante edilebildiğini ve yüzde 2'lere kadar düşen görme yetisinin ise yüzde 20'lere kadar yükselebildiğini söyledi.

     Sarı nokta hastalığında kullanılan teleskopik merceklerle hastalığın kendisinin tedavi edilmediğini ancak optik olarak görme seviyesinin artırılmasının hedeflendiğini kaydeden Erakgün, ''Teleskopik mercek uygulamaları 2000'li yılların başında başlamış farklı teleskopik mercekler kullanıma sunulmuş ve her yeni jenerasyon mercekle daha iyi sonuçlar hedeflenmiştir. Ancak teleskopik mercekler her sarı nokta hastası için uygun değildir. Son teknoloji katlanabilir teleskopik merceklerin operasyonu eski merceklere oranla çok daha basit. Aynı, katarakt ameliyatında olduğu gibi küçük bir kesiden dikişsiz olarak mercekleri yerleştiriyoruz. Bu da hastalar için büyük kolaylık sağlıyor Operasyon başta İngiltere olmak üzere; Almanya ve Fransa'da da uygulanıyor. Kaşkaloğlu Göz Hastanesi olarak biz de bu operasyonu gerçekleştiriyoruz. Bu açıdan da İzmir'de tekiz'' bilgisini verdi.

     BAŞKA YOLU YOK
     Toplumda sarı nokta hastalığı olarak bilinen makula dejeneresansının ileri yaş görme kayıpları arasında ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Erakgün, ''Bazı tiplerinde göz içine yapılan iğne tedavisi ile kısmen durdurulabilse ya da yavaşlatılabilse de ilerleyici görme kaybı yapan bir hastalıktır. Özellikle gecikmiş olgularda, tedaviye dirençli olgularda merkezi görmenin kaybı ne yazık ki; kaçınılmazdır. Bu duruma gelmiş hastalarda başka bir tedavi seçeneği maalesef bulunmuyor. Bu genellikle her iki gözü de etkileyen bir rahatsızlıktır. Her iki gözün de görmesinin çok azaldığı bir durumda hastanın günlük hayatını sürdürmesi çok zor oluyor.Yardımcı görme aletleri olarak anılan özel gözlüklerle büyüteç etkisi yaratılarak kısıtlı da olsa bir nebze görme artışı sağlanabilmektedir. Ancak günlük hayatta bu özel gözlüklerin kullanımları son derece zordur. Bu gözlüklerin görme alanları çok dar olup, hasta anahtar deliğinden bakar gibi görmektedir. Hastaların bu gözlüklere uyum sağlama oranları yüzde 10’dur'' diye konuştu.

     YENİ BİR SARI NOKTA OLUŞTURUYORUZ
     Kullanımları zor olan dürbün gözlükler yerine, son yıllarda benzer bir mantıkla teleskopik göziçi lenslerin geliştirildiğini belirten Prof. Dr. Erakgün, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bunlar da minyatür teleskopik lens olarak adlandırılmaktadır. Gözlük olarak kullanılan teleskopların göz içine uyarlanmış şeklidir. Hastanın avantajı, teleskopik gözlüklerde yaşanan çevresel görmeden mahrum olma durumu yaşanmamasıdır. Hasta hem merkezi, hem de çevresel görmeyi yapabilmektedir. Bu sistemde öncelikle hastanın katarakt ameliyatı geçirmemiş olması gerekmektedir. Çünkü teleskopik göz içi lensleri katarakt cerrahi uygulanarak göz  içine yerleştirilmektedir. Fakoemülsifikasyon yöntemiyle hastanın merceği alındıktan sonra görüntüyü büyütme etkisi olan katlanabilir teleskopik mercek dikişsiz olarak göz içine yerleştirilmektedir.  Bu lensler mevcut görüntüyü büyütmekte ve görüntüyü hastalıklı görme merkezinden daha sağlıklı bir retina bölgesine taşımaktadır. Yani hastaya yeni bir sarı nokta oluşturulmaktadır''

     HAYATINIZI KÖKTEN DEĞİŞTİRİR
     Katlanabilir teleskopik göz içi mercek yerleştirilmesi operasyonlarına başlamalarının ardından çok sayıda hasta telefonu ve başvuru almaya başladıklarına değinen Prof. Dr. Erakgün, sarı nokta hastalığından muzdarip hastaların mutlaka bir uzmana görünmelerini ve eğer şartları uygunsa operasyona girmeleri gerektiğini söyledi. Erkagün, yüzde 15 - 20 gibi görme yetisini geri kazanmanın ilk etapta küçük bir oran gibi görünmesine rağmen, hayatın akışını iyi yönde kökten değiştiren bir kazanım olduğunu vurguladı.

 


+ Benzer Haberler
» Allianz, İzmir’de kapılarını açıyor
» “Esnaf ve sanatkarımızın kazanılmış hakları korunsun”
» Arslan: Halkbank Türkiye’nin enerjisi olacak
» “Yumurtada, öncelikle kayıt dışı üretim ele alınmalıdır”
» Mart ayında kapanan şirket sayısı arttı
» TİSK, Türkiye’deki teşvik uygulamalarını masaya yatırıyor
» Türk yatırımcısı için “İhracatçı ve Yatırımcı Zirvesi”
» Yeni Duster Roadshow Türkiye’yi dolaşıyor
» Gençler, EGİAD’la 1-0 önde
» “Ayşe Başardı” Türkiye kazandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.04.2018
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
  Ticaret 18.04.2018
  Ticaret 17.04.2018
  Ticaret 16.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni