• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kartaloğlu: İzmir’de mücbir sebep ilan edilmeli

11 Kasım 2020 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Kartaloğlu: İzmir’de mücbir sebep ilan edilmeli

   ► Bayraklı’da yaklaşık 515 mali müşavirin olduğuna değinen Kartaloğlu, mali müşavirler tarafından beyan ve bildirimi verilecek işletme sayısının ise 10 binleri bulduğunu söyledi

           KÜBRA TOPAL      
     İzmir’de yaşanan 6,9 büyüklüğündeki deprem felaketinin ardından birçok bina hasar görürken, bazı binalarda yıkıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremden etkilenen ağır hasarlı, yıkılacak veya yıkık bina sayısının 309, bağımsız bölüm sayısının ise 4 bin 425 olduğunu, ayrıca 371 binanın orta hasarlı 3 bin 152 binanın ise az hasarlı olduğunu açıkladı. Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, İzmir’de yaşanan depremin ardından bölgede vergi ve sosyal güvenlik yükümlülüklerini yerine getirmenin çok zor olduğunu dile getirerek İzmir için mücbir sebep talep etti.

     Vergi ve sosyal güvenlikle ilgili tüm beyan ve bildirimlerin mali müşavirler aracılığıyla yerine getirildiğini belirten Kartaloğlu, “Depremin en çok etkilediği Bayraklı’da yaklaşık 515 mali müşavirin işyeri bulunuyor. Bu mali müşavirler tarafından beyan ve bildirimi verilecek işletme sayısı ise 10 binleri buluyor. Bu işyerlerinin birçoğunu da girilemeyen hasarlı binalar oluşturuyor. Bayraklı dışında da pek çok mali müşavir depremden fiilen etkilenmiş durumda. Şu an itibariyle mali müşavirler kayıt ve belgelerine ulaşamamakta, işlerini sürdürecek yazılım ekipman ve alt yapıdan mahrum kalmış durumda. Dolayısıyla beyan ve bildirimlerini tam ve zamanında yapmaları fiilen imkansız bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“Birçok vergi ve sosyal güvenlik yükümlülüğü devam ediyor”
     Kartaloğlu, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, 1 Kasım tarihinde yayımladığı sirküler ile 2 Kasım 2020 günü sonuna kadar verilmesi gereken “Form Ba-Bs” bildirimlerinin verilme ve mezkûr tarihe kadar oluşturulması ve imzalanması gereken, e-Defterlerinin oluşturulma ve imzalanma ve berat süresini erteledi. Bu erteleme nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığı’na teşekkür ederiz. Ancak, gerekli ve zorunlu olan bu erteleme ne yazık ki yeterli olmadı. Birçok vergi ve sosyal güvenlik yükümlülüğü devam ediyor. 3’üncü dönem geçici vergi beyannamesinin verilmesi için sayılı günler kaldı. 17 Kasım tarihine kadar Ocak-Eylül dönemine ait geçici vergi beyannamelerinin verilmesi gerekiyor. Takvim hızla akıyor, izleyen günlerde verilmesi gereken onlarca vergi ve sosyal güvenlik beyan ve bildirimi bulunuyor” diye konuştu.

“Van ve Elazığ-Malatya depremlerinde mücbir sebep ilan edildi”
     Van depremi sonrasında tüm şehir için yaklaşık 6 yıl mücbir sebep ilan edildiğini söyleyen Kartaloğlu, “545 binada ağır hasarın tespit edildiği Elazığ-Malatya depremi sonrasında her iki şehrimiz için de 3 ay mücbir sebep ilan edildi. Giresun’da yaşanan sel felaketi sonrasında hiç vakit kaybedilmeden mücbir sebep ilan edilmişti. Tamamen doğru olan bu uygulamaların İzmir’in tamamı için de yapılması gerekiyor. Ancak, İzmir’in tamamı için mücbir sebep hali ilanı mümkün olmuyorsa beyan ve bildirim yükümlülüğü altında bulunan ve depremden etkilen mali müşavirler için mücbir sebep hali ilan edilmeli. Aksi halde pek çok mali müşavir, işletme ve işveren büyük mağduriyet yaşayacak” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Gıda sektörü kan ağlıyor
» Stoklar tükendi 2’nci el bisiklet talebi arttı
» EGEÇEP: Dikili TDİOSB gasp projesidir
» Yumurta sektörü yeni pazarlara yoğunlaştı
» Servisçi evine ekmek götüremiyor
» Çam balı üretiminde ciddi düşüş
» “Hedefimiz 2.9 milyar dolara ulaşmak”
» Züccaciyecilerin yıl sonu hedefi 4,6 milyar dolar
» “Paket servis fastfood kültürüne uygun”
» “İzmir’de 2 ayda 300’e yakın kuaför kapandı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2020
  Ticaret 03.12.2020
  Ticaret 02.12.2020
  Ticaret 01.12.2020
  Ticaret 30.11.2020
  Ticaret 28.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni