• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘Kardeş’ eczacılar geliyor

09 Ekim 2019 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

‘Kardeş’ eczacılar geliyor

   ► Ankara Eczacı Odası Başkanı Ecz. Taner Ercanlı: Geri ödemeden çıkarılan ilaçlar ilaca erişimi zorlaştırıyor.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Ankara Eczacı Odası Başkanı Ecz. Taner Ercanlı, 2020 yılında ‘kardeş eczacı’ uygulamasını başlatacaklarını söyledi. Dünya genelindeki eczacılık uygulamalarını incelediklerini belirten Ercanlı, bu kapsamda eczacı değişim programı başlatacaklarını kaydetti. Ercanlı, “Yurtdışındaki modelleri incelemeleri ve özümsemeleri için isteyen üyelerimizi bu konuda işbirliği yapacağımız ülkelere göndereceğiz. Almanya ve ABD ile temas halindeyiz. Talep eden meslektaşlarımız ile yol alacağız.  2020 yılında kardeş eczacı uygulamasını başlatmayı hedefliyoruz” dedi.
     Eczacılıkta Değişim Platformu olarak geçtiğimiz günlerde göreve seçilen ve seçim sonrası basın ile tanışma toplantısında bir araya gelen Ercanlı, Ankara Eczacılar Odası bünyesinde Akademi kurma kararı aldıklarını da söyledi.  Ercanlı, bu konudaki hedeflerini  “Ankara’da üç üniversitemizin hocaları da bu akademi bünyesinde görev yapacak. Gittikleri kongrelerdeki bulguları bizlerle paylaşmalarını sağlayacağız. Onlara kongre destekleri sunacağız” dedi. Üye hizmetlerini güçlendirmek için mobil yerinde Oda hizmeti sunmaya başlayacaklarını da bildiren Ercanlı, 90 ayrı proje için çalışacaklarını kaydetti.
     Kamuda eczacıların daha aktif olmasını hedeflediklerini anlatan Ercanlı, ayrıca belli bir yıl tecrübeleri olan eczacılara Yeşil Pasaport verilmesi konusunda da çalışma yürüttüklerini kaydetti.

İlaçta tam anlamı ile yerelleşme sağlanmalı!
     Sektördeki sorunlara değinen Ercanlı, ilaçta kısmi değil her aşamada yerelleşmenin önemine vurgu yaptı. Ercanlı, “Toplumun en yakın sağlık danışmanı olan eczacılar olarak önemsediğimiz konuların en başında, halkımızın ilaca erişimi gelmektedir. Ancak, son dönemlerde hem yerelleşme sürecinin ilaç endüstrisine yansımaları hem ilaç kuru hem de Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)’nde yaşanan değişiklikler nedeni ile halkımızın ilaca ulaşmasında bazı sorunlar yaşanmaktadır. Yerli ilaç üretimindeki bu süreç “İlaçta Kısmi Yerelleşme” den çıkarılıp, üretimin her aşamasında yerelleşmeye gidilmelidir ve jenerik ilaçların da tercih edilmesi sağlanmalı” dedi.
     İlaç endüstrisinin geneline bazı ilaçların da geri ödeme kapsamından çıkarıldığını veya çıkarılma planı olduğuna dikkat çeken Encanlı, “İlaçların geri ödeme kapsamından çıkarılması ile halkımız, hali hazırda kullandıkları ilaca ya hiç ulaşamamakta ya da geri ödeme kapsamından çıkan ilaçlar fahiş fiyatlara ulaşmaktadır. Her iki durumda da halkımızın ilaca erişimi kısıtlanmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki bir ülkenin sosyal güvenlik ağı ne kadar geniş olursa, sosyal devlet anlayışı o kadar uygulanabilir olmakta” dedi.

Bu ilaçlar piyasada bulunmuyor!
     Yerelleşme sürecinde yaşanan aksamalar ve ilaç fiyat politikaları neden ile bazı suni gözyaşları, bazı burun spreyleri ile bazı astım ve KOAH ilaçlarında sıkıntılar yaşandığını ifade eden Ercanlı, “Yerli ilaç üretimi ve jenerik ilacı destekliyoruz. Bunların yanı sıra, bu sürecin daha etkin yönetilerek, hastalarımızın ilaca ulaşımındaki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

“İlaç kuru en çok kronik hastalıklarda kullanılan ilaçları etkiliyor”
     Ercanlı, özellikle kanser, astım, KOAH, hipertansiyon ve MS gibi kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların piyasada bulunması ile ilgili sıkıntılar yaşandığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:
     “Hastalarımızın ilaca erişimini zorlaştıran başka bir etmen ise SUT’ta yapılan değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Sizlerin de bildiği üzere geçtiğimiz günlerde SUT’ta yapılan değişiklikle daha önce nöroloji uzmanlarınca reçetelenen bazı ilaç gruplarının sadece psikiyatr uzmanları tarafından yazılması şeklindeki düzenleneme neticesinde, hastalarımızın bu ilaçlara erişiminde sıkıntılar baş göstermiştir. Hastalarımız hem çok sayıda hekime giderek daha fazla muayene ücreti ödemek zorunda kalmakta hem de birden fazla hekim reçetesi ile bize başvurmak zorunda kalmaktadır.  Yine astım ve KOAH ilaçlarının reçetelenme şartlarında yapılan değişiklikler ve belirsizlikler hastalarımızın ilaca erişimini kısıtlamakta.”

Klinik eczacılık vurgusu…
     Eczacılık fakültelerinin eğitim niteliğinin azalmasının sıkıntılarına da değinen Ercanlı, “Eczacılık fakültelerinin taban puanlarının yükseltilmesi ve fakültelerimizin asgari eğitime başlama kriterlerine uygun hale getirilmesini talep etmekteyiz. Fakültelerimiz bu asgari şartları sağlayana kadar, hali hazırda eğitim veren eczacılık fakültesi kontenjanlarının azaltılması ve yine bu asgari şartlar tamamlanana kadar yeni eczacılık fakültelerinin açılmaması, mesleğimizin dünya standartlarını yakalamasını sağlayacaktır. Ülkemizde eczacılığa ışık tuttuğumuzda, eczacılarımızın büyük bir çoğunluğunun eczane eczacılığına yöneldiği görülmektedir. Ancak gelişmiş ülkelerde eczacılık uygulamalarına bakıldığında, başta “Klinik Eczacılık” olmak üzere, eczacıların kamu ve özel sektör ile ilaç sanayinde istihdamının önü açılarak, eczacılıkta çok farklı istihdam alanları oluşturulduğu görülmekte” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» OSB Kanunu’na düzenleme geliyor
» MBPPK: Salgın hastalığın etkileri yakından takip ediliyor
» Batur Kılıçdaroğlu’ndan söz aldı
» Torbalı’ya paket arıtma tesisi kuruldu
» İzmir’de akıllı telefonlarla araç kiralanabilecek
» Domates ihracatçısında Rusya sevinci
» Baba Uçak’tan İhracatın Yıldızı oğula ödül
» Çin, İran’a 250 bin maske bağışladı
» 1.231 projeye 310 milyon TL hibe sağlanacak
» Kumport, “Marmara Bölgesi’nin En Büyük İthalat Limanı” unvanını korudu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.02.2020
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
  Ticaret 21.02.2020
  Ticaret 20.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni