• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Karayolu Taşıma Yönetmeliği tekrar düzenlenmeli”

17 Mayıs 2017 Çarşamba 06:00
12
14
16
18

“Karayolu Taşıma Yönetmeliği tekrar düzenlenmeli”

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Anneler Günü için Marmaris'e düzenlenen gezide yaşanan ve 24 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazaya ilişkin EGE Turizm Taşımacılar Derneği (EGETURDER) Başkanı İsmail Cirit,  Karayolu Taşıtlar Yönetmeliği taslağının kazaların önüne geçecek ve taşımacılık işi denetleyecek şekilde hazırlanması gerektiğini belirterek deneyimli sürücülerin yetişmesi için de meslek liselerinde sürücü bölümü açılması gerektiğini söyledi.
     İzmir'in Buca İlçesi'nden yola çıkarak Anneler Günü gezisi için gittikleri Marmaris'te minibüsün uçuruma yuvarlanıp 24 kişinin yaşamını yitirdiği kazanın ardından Ege Turizm Taşımacılar Derneği Başkanı İsmail Cirit, EGETURDER dernek merkezinde basın açıklaması bulundu. Cirit, turizm taşımacılığındaki hatalı uygulamalara karşı yıllardır mücadele ettiklerini kaydetti.

     “Ulaştırma Bakanlığı tarafından gerekli düzenlemeler doğru olarak çalışmazsa maalesef kazalar geliyorum diyor” diyen Cirit, Cumartesi günü Marmaris’te  kaza yapan aracın gerçek bir turizm aracı olamadığını aktardı. Cirit, “Araç Ödemiş ilçesinde galerici olarak kayıtlı H.K.’nin sahibi olduğu yetki belgesine (Kirli belge tabirli) kayıtlı görünüyor. Yetki sahibiyle konuştuğumuzda araç taşıt kartına işletmesi hatıra bianen olduğunu öğrendik. Herhangi bir kiralama yapılmadığı fatura kesilmediği ve kaçak olarak bireysel taşımacılık yapıldığı ve aracın herhangi bir acentesine bağlı olmadığı da ortadır. Aracın kaza yaptığı gün kaçak olarak turizm işine gönderildiği de aşikardır. Ayrıca araç sahibinin kirli D2 belgesine muamma kayıt yapıldığı görülmektedir" dedi.

     Kaçak geziler maddi ve manevi zararlara neden olur
     Yaşanan kazaya hatalar silsilesinin neden olduğu ifade eden Cirit, “Kazayı yapan sürücü şehir içi servis taşımacılığı yapan biri olarak bilinmektedir. Ayrıca kendine ait servis aracı vardır. Turizm taşımacılığı ile alakasının olmadığı açık ve nettir. Turizm taşımacılığı yapan sürücüler kazanın meydana geldiği Sakar rampasında aracın ağır inmesi gerektiğini ve virajlı yollarda fren balatalarının şişebileceğini, sürat yapılmaması gerektiğini bilmektedir.

     Maalesef bu deneyimlere sahip olmayan sürücülerin turizm turlarında şoförlük yapması çok yanlıştır. Daha üzücü olansa kazayı yapan arkadaşımızın hatırla o geziye gitmesidir. Böyle kazaların yaşanmaması için bu işi tabandan yapan turizm taşımacılığını kurumsal olarak yapan şirketlerden araç kiralanması gerekiyor. Bu kiralanan araçlarından TÜRSAB belgesinin olması ve tur düzenleyecek şartlarının taşımasına dikkat etmeliyiz. Turlara çıkmadan önce tutulan aracın belgeleri faturaları kontrol edilmezse böylesi kaçak geziler maddi ve manevi zararlara neden olur” diye konuştu.

     Bilgisi olmayanın başka kolda iş yapması kazalara neden olmakta
     Taşımacılık sektöründe yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini dilen getiren Cirit, “Ulaştırma Bakanlığı'ndan talebimiz sürücü okullarının açılmasıdır. Meslek liselerinde sürücü bölümünün açılması ve bu mesleğin diplomalı hale gelmesini istiyoruz. Deneyimli ve bilgili sürücülerin yetişmesi kazaların önüne geçecektir. Ayrıca taşımacılık sektörünü kendi içinde otogar taşımacılığı, servis taşımacılığı ve turizm taşımacılığı olarak sınıflandırabiliriz. Birbiriyle alakası olman bu üç koldaki yolcu taşımacılığının birleştirilerek belgelendirmesi, bunların denetimini zorlaştırırken, bilgisi olmayanın başka kolda iş yapması kazaların da artmasına neden olmaktadır. Önerimiz Karayolu Taşıma Yönetmeliği taslağının tekrar düzenlenmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» “Ekonomide seferberlik devam ediyor”
» İzmir’e 3 milyarlık “fuar dopingi”
» “Yerli ilaç sanayinin babayiğitleri de çıkacaktı”
» İşverenler, milyarlarca liralarını SGK’da unutuyor
» Bankaların gayrimenkul sektörüne duyduğu güven azaldı
» “Seçimler öncesi emeklilerin maaşlarına düzenleme şart”
» “İzmir fuarları ile dünyaya açılıyoruz”
» Çimentaş Grup’ta Yönetim Kurulu Başkanlığına Taha Aksoy getirildi
» Aşkın, “İzmir, Avrupa’dan daha güvenli”
» Hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatçılarında Terci dönemi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.04.2018
  Ticaret 26.04.2018
  Ticaret 25.04.2018
  Ticaret 24.04.2018
  Ticaret 23.04.2018
  Ticaret 21.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni