• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Karabağlar’da 160 araç kapasiteli otopark hizmete açıldı

10 Şubat 2020 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

Karabağlar’da 160 araç kapasiteli otopark hizmete açıldı

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Karabağlar’da inşa edilen 160 araç kapasiteli Selvili Yeraltı Otoparkı açıldı.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Karabağlar’da inşa edilen 160 araç kapasiteli Selvili Yeraltı Otoparkı’nın açılış töreni gerçekleştirildi. Açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir milletvekilleri Ednan Arslan ve Kani Beko, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ve İzmirliler katıldı. İzmir’de otopark yatırımlarının devam edeceğini belirten Soyer, “Selvili otopark projemiz ile iki katlı yeraltı otoparkımızda 160 araç, 38 motosiklet kapasiteli otopark haricinde, Karabağlar’a ayrı bir renk katacak bir meydan yaptık” ifadelerinde bulundu.

“62 bin araçlık otopark kapasitesini artıracağımızı söylemiştik”
     Göreve gelirken, İzmir’deki otopark sorununu en kısa sürede çözmek için gerekli adımları atacağını vaat ettiğini belirten Soyer, “İzmir genelinde 62 bin araçlık otopark kapasitesini en kısa sürede en az 100 bin araca çıkaracağımızı söylemiştik. Katlı veya yeraltı, otomatik ve modern otoparklar oluşturacağımızı; bunu da kent merkeziyle beraber İzmir’in tüm ilçelerinde yapacağımızı ifade etmiştik. Karabağlar’da açtığımız Selvili otoparkı ile Karabağlar ilçemiz ve İzmir; yepyeni, modern bir otoparka kavuşuyor. Selvili Yeraltı Otoparkı ve Meydan Projesi, Karabağlar Belediyesi’nin tören meydanı ve otopark talebi üzerine İzmir Büyükşehir Belediyemizce gündeme alınarak projelendirilmiş ve yapımı gerçekleştirilen bir proje. Yapım bedeli 18 milyon 892 bin Türk Lirası olan projemiz, toplam 13 bin 230 metrekarelik inşaat ve peyzaj alanı içerisinde; 6 bin 960 metrekarelik inşaat alanında gerçekleşmiştir” açıklamalarında bulundu.

“Otopark 160 araç, 38 motosiklet kapasiteli”
     Selvili otopark projesi ile iki katlı yeraltı otoparkında 160 araç, 38 motosiklet kapasiteli otopark haricinde, Karabağlar’a ayrı bir renk katacak bir meydan yaptıklarını ifade eden Soyer, “Yeraltı otoparkımız, alanın zorlu üçgen formunu maksimum kapasite ile kullanacak şekilde kurgulandı. Projede gerçekleştirdiğimiz meydan ise, yeşil doku ile Karabağlar’daki hemşerilerimize dinlenme olanağı sunuyor” dedi.
     Meydanın, açık alan kullanımının yoğun olduğu yaz aylarında, İzmir’in sıcak ve nemli iklimine uyumlu olacak şekilde tasarlandığını belirten Soyer, “Meydan ile birlikte yeşil alan olarak düzenlenen yeşil amfi, dere ve meydan arasındaki kotu yükselterek iklim dirençli kent stratejileri doğrultusunda meydanı korunaklı bir hale getiriyor. Meydanın aydınlatmaları için kullanılacak elektrik enerjisi de, otopark giriş modülü üzerinde planlanan güneş enerjisi panellerinden sağlanacaktır. Gün batımında, üç boyutlu aydınlatma sistemi ile bir enerji animasyonu gerçekleştirilip, başta çocuklar olmak üzere tüm hemşerilerimizin, yenilenebilir enerji kullanımı ile ilgili farkındalığının artmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

“Dünya’nın örnek alacağı şehirlerden biri olmayı hedefliyoruz”
     Dünya’nın örnek alacağı şehirlerden biri olmayı hedeflediklerini dile getiren Soyer, “Yaptığımız her projeyi; kaynaklarımızı etkin kullanma, doğayla uyum ve sürdürülebilir bir kent vizyonu çerçevesinde yürütüyoruz. Selvili Otopark projemiz de görüldüğü gibi sıradan bir otopark projesi değil. Bununla beraber, İzmir’in iklim krizine dirençli, doğa ile uyumlu olmasına katkı sunan ve sürdürülebilir bir şehircilik anlayışını temsil eden bir proje. İzmir Büyükşehir Belediyesi; bir taraftan İzmir’in trafik, otopark vs. gibi mevcut sorunlarına çözüm bulmayı hedeflerken, öte yandan bu sorunları orta ve uzun vadede en aza indirmek için kapsamlı bir ulaşım stratejisiyle hareket ediyor” dedi.

“Doğaya saygılı toplu ulaşımın yaygınlaşması için çaba gösteriyoruz”
     İzmir’in yaşam kalitesini artırmak için ulaşımla ilgili iki temel hedefle hareket etiklerini söyleyen Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlki; sağlıklı, güvenilir, erişilebilir ve ucuz toplu taşıma. İkincisi ise, akıllı trafik sistemini aktif bir şekilde İzmir’in her yerinde yaygınlaştırmak. Ulaşıma ilişkin temel yaklaşımımız; her geçen gün daha da büyüyen şehirlerde bireysel araç kullanımı yerine toplu taşımayı yaygınlaştırmak. Çünkü biliyoruz ki; daha fazla bireysel araç, daha fazla trafik, daha fazla otopark sorunu demek. Bunun yerine İzmir’de; enerji verimliliği yüksek, kaynaklarımızı daha az tüketen, güvenilir, sağlıklı, doğaya saygılı ve erişilebilir toplu ulaşımın yaygınlaşması için çaba gösteriyoruz.”

“Karabağlar metrosu için çalışmalarımız başlatıldı”
     İzmir’in en uzun metro hattı olacak Karabağlar metrosu için çalışmaların başlatıldığını ifade eden Soyer, “İzmir’in tarihteki en büyük yatırımı Buca metrosu, Narlıdere metrosu, Çiğli tramvayı, her geçen gün filomuza kattığımız elektrikli otobüslerimiz ve ilçelere seferlere başlayan İZTAŞIT gibi toplu ulaşım çalışmalarımız, tam da bu hedefimiz kapsamında yürüttüğümüz çalışmalar. Ayrıca İzmir’in nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu ilçelerimizin başında gelen Karabağlar’ın ulaşım sorununa çözüm bulacak ve İzmir’in en uzun metro hattı olacak Karabağlar metrosu için çalışmalarımız başlatıldı. 2020 sonunda Halkapınar-Karabağlar hattı projesinin tamamlanmasını, sonrasında başvuru, onay süreçleri ile birlikte bu hattın yapım ihalesine çıkmayı hedefliyoruz. Eğer onay süreçlerinde gecikme olmazsa; inşaatımızı, iki yıl sonra başlatmayı hedefliyoruz. Bu vesileyle, Selvili Otoparkımızın Karabağlar ve İzmir’e hayırlı olmasını temenni ediyor, projede emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Projeyi başlatan sayın Aziz Kocaoğlu’nu sevgi ve saygıyla anıyorum” diye konuştu.

“Karabağlar hizmete muhtaç bir ilçe”
     Karabağlar’ın hizmete muhtaç bir ilçe olduğunu söyleyen Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Ne yapsanız, hangi işi yapsanız Karabağlar ondan büyük ölçüde yararlanmakta. Bugün de 160 araçlık katlı otoparklı meydan düzenlemesi Karabağlarda önemli bir ihtiyaca cevap veriyor. Karabağların meydanı yok. Bu meydan da bu ihtiyaçlardan özellikle bu semtteki ihtiyaçları giderecek. Karabağlarda meydan projesi var onu da büyükşehir belediye başkanımızla dönem içerisinde gerçekleştiririz diye çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Özellikle bulvarın üst geçitle ilgili proje hazırlığını biliyorum. Büyükşehir belediyesi bunu program içinde değerlendirecektir. Bu bölgedeki bir diğer ihtiyaç 4012’nin fuar alanına bağlanması. Bu büyükşehrin stratejik planında da var.  Bundan sonrada Karabağlarda birçok hizmeti İzmir Büyükşehir Belediyesi ile el ele kol kola birlikte gerçekleşiriz. Belediye başkanı olarak görevim bu konularda büyükşehir belediyesine destek olmaktır her zaman bu konuda elimizden gelen çabayla destekler projelerin gerçekleşmesinin yanında olacağız. Bu projeler kentin ihtiyacıdır kentin ihtiyaçları önünde başka şeyleri düşünmemiz doğru olmaz” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Başkan Soyer Aliağa’da muhtarları dinledi
» Gültepe Planlarında yola devam
» “Kadınlar yönetime katılmadan kalkınma hedeflerine ulaşmamız mümkün değil”
» Köylü borç içinde inekler kesim hanede...
» İyileşen sayısının yeni vak’aya göre fazlalaığı devam ediyor
» Toplu taşımaya ‘sistemli’ teşvik geliyor
» YEP’in 3 yıllık yol haritası: V tipi büyüme, finansal istikrar
» Elazığ ve Malatya’daki işletmelere ek süre
» "Aliağa’nın gelişmesi için çalışacağız"
» Henkel’de Hasan Alemdar’a yeni görev


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni