• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Kapışmak, “Yavaşla, oku ve üret”

13 Ocak 2018 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Kapışmak, “Yavaşla, oku ve üret”

   ► Aşkım Kapışmak, toplumsal cinsiyet eşitsizliği aşmak için kadınlara tavsiyelerde bulunurken, eşitsizlik savaşının erkeklerle değil sistemle verilmesi gerektiğini ifade etti.

           DUYGU GÖKSU     
     İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde çalışmalarını yürüten TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu’nca düzenlenen, Davranış Bilimleri Uzmanı ve Yazar Aşkım Kapışmak ile TV Programcısı, Gazeteci ve Yazar Aynur Tartan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Hayat ve Kadın” konulu sahne röportajı gerçekleştirildi.
     İTB Yeni Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte açılış konuşmasını yapan TOBB Kadın Girişimcileri İcra Kurulu Başkanı Aysel Öztezel, “Bugün kadını konuşacağız, kadını konuşurken dinleyici erkekler de katkıda bulunacaklar.

     Erkeklerle bir arada yaptığımız toplantılar her zaman bakış açmızı değiştiriyor. Bugün kü etkinliğimizde kadınların nasıl daha mutlu olacağını konuşacağız. Amacımız eşit şartlara ve eşit haklara kavuşmak. Kadınların ekonomik olarak güçlenmesini engelleyen zorlukların azaltılması şarttır. Türkiyede kadınlarımızz iş hayatına yeterincee dahil olamamaktan dolayı şikayetçi. Kadın girişimciler Türkiye’de yüzde 8’dir. Kadıların kurduğu işletmelerin ömrü kısa, yüzde 85’i üç yıl içerisinde kapanıyor. Kadınlar yaşadıkları toplumun ve ülkenin yapısını değiştirecek güce de sahipler. Biz kadınlar birlik ve beraberlik içerisinde olursak herşeyin üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz” dedi.

     Öztezel’in konuşmasının ardından Davranış Bilimleri Uzmanı ve Yazar Aşkım Kapışmak ve ile TV Programcısı, Gazeteci ve Yazar Aynur Tartan sahne röportajı gerçekleştirdi. Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitsizliğini kadınların kendisinin de yarattığını söyleyen Kapışmak, “Bizim ülkemizde cinsiyetçilik kadın üzerinden yapılıyor. Dil kültürümüzde, ekranda, medyada ne yazık ki kadın bir üründür. Eğitim sistemizde büyük bir problem var. İlk kadın ve erkek kavramı bir çocuk için anne ve babadır. Bu eğitimin verilmesi gerekiyor. Dilimizde herkese insanoğlu denilir. Mitolojide,  ilk tanrı toprak ana Gaia’dır. Fakat onu değil Gaia’nın oğlu tanrı olarak kabul edilir. Türkiye’de toplumsal eşitsizliğin giderilmesi ve bu değişimin başlangıcı her zaman kadından bekleniyor fakat erkeklerde de bu değişimin başlaması gerekiyor. Eşitsizliğin savaşını, erkekle vermek doğru değildir. Kadına erkek niteliği yüklenerek kadın yüceltilmez, aşağı çekiliyor. Kadınların bana göre üstünlükleri iletişim becerileridir” diye konuştu.

“Mahalle kültürünü kadın yaratıyor”
     Mahalle kültürünün acilen hayatımızdan çıkarılması gerektiğine vurgu yapan Kapışmak,  “Mahalle kültürü kadınların üzerinden işledi her zaman. Apartmanının içine yabancı erkekle giren kadınlar günümüzde öldürülebiliyor. Erkeğin nazarında kendini güçlü hissetmeye çalışan kadınlar, günümüzde mahalle kültürünü kendileri yaşatıyor. Aile içerisinde, düşünme üzerine birlikte hayata dair sohbet edilmiyor. Emek ile zengin olunmaz, zeka ile zengin olunur. Toplum bunu yapmazsa gerçek akıl sahipleri ikinci planda kalacaklar” diye konuştu.

     Kapışmak, “Şehir kadınınn olanakları fazladır ama kullanamaz. Şehirliysen, çalışmasan da koşturmak zorundasın. Köylerde işbirliği ile işler çabuk biter ve kendilerine vakit kalır. Fakat şehirde böyle değildir, kadınlar her zaman bir şeylere yetişmek zorundadır. Kendini geliştirmek için vakit bulamayabilir. Astroloji, reiki gibi etkinlikler şehir insanının etkinliğidir, dinlenmek gerektiği için. Kadınlar günde yaklaşık 9 farklı kişiliğe bürünebiliyor, erkekler ise öyle değil. Fikir yoğunluğu bu nedene kadınlarda çok fazla. Kadınların biraz yavaşlaması gerekiyor. Durma eylemi yapmaları gerekior. Kadın paylaştıkça çoğalan bir varlıktır, bu nedenle erkekler kadınlar ile ilgili çok konuşuyorlar derler. Kadınlarımız okuyor gibi görünüyor, ama okumuyorlar.

“Önce dilimizi erillikten kurtarmalıyız”
     Tartan’ın kadınların nasıl daha mutlu olabileceeğine dair Kapışmak’a yönelttiği soru üzerine kadınlara üç tavsiye veren Kapışmak, “Önce kesinlikle dilimizi düzeltmemiz gerekiyor. Hem kadınlar hem de erkeklerin birlikte toplumdaki eşitsizliği aşabilir. Kadınlar kendilerini evlenmek zorunda hissediyorlar fakat herkesin evlenmek zorunda olmadığını kabul etmek gerekiyor. Kadınlar yavaşlamalı ve okumalıdır. Aynı zamanda çok fazla kavram ortaya konuluyor fakat bu kavramların içi boş. Neler yapılması gerektiğini toplumda dile getiren kadınların kendi hayatlarında da bunları uygulaması gerekiyor. Kadında üretme arzusu vardır. Kadınlar üretmelidir, kadına teknoloji ile birlikte oldukça boş vakit kaldı. Kadınlar kendilerine dışarıda alan yaratsın” dedi.

     Tartan’ın son dönemlerde kadına yönelik şiddete karşı çıkan haberlerin çoğaldığını ifade etmesi üzerine Kapışmak, “Teknoloji ilerlediği için son dönemlerde yaşanan olaylar daha fazla gün yüzüne çıktı. Şiddet, toplumda yüzyıllardır yaşanılan bir şey. Dünya erillikten dişiliğe doğru yöneliyor. Erkek çocuklarına aileden nezaket eğitimi verilmelidir. Kadının zerafeti, erkeğin nezaketinden çıkar” dedi.
     Kapışamak’ın sözlerini yazdığı müziğini Gülden Mutlu’nun yaptığı şiir dinleyiciler ile paylaşıldı.

 


+ Benzer Haberler
» Politik istikrar lojistik sektörüne katkı sağlayacak
» 2018 hedefimiz 17 milyar dolar makine ihracatı gerçekleştirmek
» İzmir’de sürdürülebilir büyümenin fotoğrafı çekildi; İşte rakamlar!
» Çizgilerle farklılığa saygıyı anlattılar
» Geri dönüşüme 103 tonluk katkı
» Başarılı öğrencilere Buca’dan destek
» Karneyi getir, Nutuk’u götür
» Konak Tramvay hattına elektrik veriliyor
» Kartpostallarla anılarda kalan İzmir
» Mate 10 Pro yüksek performanstan ödün vermiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.01.2018
  Ticaret 23.01.2018
  Ticaret 22.01.2018
  Ticaret 20.01.2018
  Ticaret 19.01.2018
  Ticaret 18.01.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni