• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kamu Yönetimi’nde ‘Ortaklık Vurgusu’

11 Haziran 2019 Salı 15:00
12
14
16
18

Kamu Yönetimi’nde ‘Ortaklık Vurgusu’

   ► İzmir Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz, “Günümüz kamu yönetiminin geleneksel kamu yönetiminden farklı olarak ‘ortaklık’ olgusu”

           EZGİ ÜTKÜR     
     İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından “Kamuda İnovasyon Çalıştayı” düzenlendi. Kentteki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileriyle çalışanların katıldığı çalıştayda açılış konuşmalarını yapmak üzere İzmir Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz da hazır bulundu. Etkinliğin açılışında konuşan Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz, bugün birçok ülkenin karşılaştığı problemlerin, kamu kurumlarının kapasite yetersizliğinden kaynaklandığını belirtti.

     Başlıca iyi yönetilemeyen kamu kurumları ve hizmetlerinin kamu kesimi insan kapasitesinin bilgi, yetenek, motivasyon yetersizliği; kamu mali kaynaklarının yetersiz toplanması ve iyi yönetilememesi bilgi, inovasyon ve teknoloji eksikliği olduğunu ifade eden Kolsuz, günümüz kamu yönetiminin geleneksel kamu yönetiminden farklı olarak ‘ortaklık’ olgusunu vurguladığına değindi. Kamu yönetiminin bütün vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılamak için sorumlu bir araca dönüşme ihtiyacı gösterdiğinin ve aynı zamanda vatandaşlarına hesap verebilir bir nitelik taşımakta olduğunu belirten Kolsuz, Bu dönüşümü başarmak için kamu yönetimi organizasyon yapısını, uygulamalarını, kapasitesini inove etme ihtiyacı duymaktadır.

     Kamu yönetiminde inovasyondan bahsedebilinmesi için vatandaşa faydalı sonuçları olmalı. Hizmet sunum maliyetini düşürürken; hizmet kalitesini sürdürmeli veya yükseltmeli. Ayrıca kamu yönetiminde inovasyonun başarılı olabilmesi için siyasi irade, zaman, mali kaynaklar, vatandaş desteği ve bilgi iletişim teknolojileri yatırımı gerekir. Her reformun başarısı sosyal ve ekonomik gelişimi harekete geçirmesi kamu yönetiminde inovasyona teşvik eden, değişimi kucaklayan, vizyon sahibi liderlerin varlığına bağlıdır” şeklinde konuştu.

“Kendini geliştirenler, beyaz yakaya evirildi” 
     Etkinliğin ilk oturumu olan ‘İnovatif İletişim’ başlıklı sunumunda konuşan İzmir Valiliği YİKOB Eğitim Koordinatörü Gamze Erdoğrul ise inovasyonun iletişim ve etkilerinden bahsetti. Erdoğrul, teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesiyle birlikte artık yeni ve çok farklı mesleklerin hayatımıza gireceğini söyledi. Bu süreçte bazı mesleklerin yok olmaya mahkûm olduğunu söyleyen Erdoğrul, kendini ve yaratıcılığını geliştiren, teknolojiye uyum sağlayan bir iş hayatına adapte olunması gerektiğini vurguladı.

     Erdoğrul, “Yapay zeka geliyor, robotlar işimizi elimizden alacak gibi karamsar bir bakış açısı var. Ben buna çok katılmıyorum, geleceğin daha güzel geleceğine inanıyorum. Sanayi Devrimi’nde de bu süreçler yaşandı, insanlık bunu da tecrübe etti ama kendini geliştirenler mavi yakadan beyaz yakaya doğru evirilerek iş hayatına devam etti.  Bu nedenle iletişim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeleri yakından takip etmek, gündemin gerisinde kalmamak gerekiyor” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» İzmir’in 5 yıllık yol haritası belirlendi
» İlk kez yurt dışına açılacak KOBİ’lere 300 bin TL destek
» ABD ile kimya ticaret hacmi hedefi 15 milyar $
» Lösev Bağış Kumbaraları Efes Selçuk’ta
» Başkan Batur’dan Konak’a aşure ikramı
» Pir Sultan Abdal Güzelbahçe’de sahnelendi
» Palandöken, “İşsizlik artınca sosyal medya yeni iş kapısı oldu”
» Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi kadın sorunlarının çözümüne katkı sağlıyor
» VakıfBank e-teminat mektubu ile gümrük işlemleri kolaylaştı
» Halkbank’tan TLREF’e endeksli dört farklı bono ihracı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.09.2019
  Ticaret 13.09.2019
  Ticaret 12.09.2019
  Ticaret 11.09.2019
  Ticaret 10.09.2019
  Ticaret 09.09.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni