• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kamu sendikaları görevde yükselme için sınav zorunluluğu istiyor

16 Eylül 2020 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

Kamu sendikaları görevde yükselme için sınav zorunluluğu istiyor

   ► Kamu çalışanı sayısı 4 milyonu aştı, KPDK’nın gündeminde 3600 ek gösterge var

           SEDA GÖK      
     Kamu Personeli Danışma Kurulu(KPDK), Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un başkanlığında ilk kez gündemle toplandı. Bakanlığın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya; Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı temsilcileri, Çevre ve Şehircilik, Hazine ve Maliye, İçişleri ile Sağlık bakanlıklarının yetkilileri, Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK temsilcileri ile hizmet kollarında yetkili sendikaların genel başkanları katıldı. Toplantıda söz alan kamu sendikalarının temsilcileri, görevde yükselme için sınav zorunluluğu getirilmesini talep ederken, 3600 ek gösterge için görüşlerini paylaştılar.

     KPDK toplantısında konuşan ve sonrasında basına yazılı açıklama yapan Bakan Selçuk, “Hedefimiz mutlu birey, uyumlu aile, güçlü ve müreffeh toplum” dedi. Son yıllarda memurların sendikalaşma oranında artış yaşandığını belirten Selçuk, “Son 18 yılda memur sendikacılığına bakıldığında 2012’de yapılan yasal düzenleme önemli basamaklardan birisi oldu. 2002 yılında yüzde 48 olan memur sendikacılığı oranı bugün yüzde 60’u aşmış durumda” dedi.

     “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın temel felsefemiz” diyen Bakan Selçuk, “Hızlı, etkin güvenilir hizmet sunmak önemli. 2002 yılında 2,5 milyon olan kamu personeli sayımız bugün 4 milyonu aşmış durumda. Son 18 yılda doktor sayımızı %175, hemşire  sayımızı %365 artırdık. Bu artışlar sayesinde kamu hizmetlerini daha etkin yaygın şekilde vatandaşlarımıza ulaştırmış durumdayız” açıklamalarında bulundu. Selçuk, hem istihdamın arttığını hem de sosyal ve mali haklarda iyileşmeler yaptıklarını vurguladı. Bu arada, Bakan Selçuk, COVİD-19 salgını döneminde yapılan nakdi yardımların 35 milyar TL’ye yaklaştığını açıkladı.  Selçuk, “3600 ek gösterge olacak ama zamanı konusunda imkanlara bakılacak” dedi.

     Toplantıdaki önemli gündem maddelerinden bir diğeri ise başta sağlık personeli olmak üzere, COVİD-19 salgınıyla doğrudan mücadele eden personelin ücretinin artırılması ve “salgın tazminatı” verilmesi oldu. Toplantıda 2018’den bu yana gündemde olan, öğretmen, polis, hemşire, din görevlilerinin en düşük maaş ek göstergesinin 3600’a yükseltilmesi ana tartışma konularından biri olarak ele alındı. Toplantıda konuşan sendika başkanları bu konuda taleplerini dile getirdiler. Toplantı sonrasında edinilen bilgiye göre, Memur Sen Başkanı Ali Yalçın, görevde yükselmenin sınav ile olmasını talep etti.

     Kasım toplantısında görüşülmesini istedikleri 6 gündem maddesini toplantıda önedri olarak ifade eden Yalçın, liyakate dayalı görevde yükselme için sınavı gerekli gördüklerini paylaştı. Memur Sen’in toplantıda bu konuda sınav yapmanın kurumların inisiyatifine bırakılmasına yönelik değerlendirmelerini de paylaştığı belirtildi. Okullara yönelik ilave önlemler de talep eden Memur Sen, Kasım toplantısı için ise sözleşmeli istihdam kaynaklı sorunlar, derece-kademe sınırının kaldırılması, yardımcı hizmet çalışanlarının tabi olduğu sınıf, kılık-kıyafet konusunda danışma kurulunun bir tavır alması, görevde yükselme sınavının zorunlu olması ve toplu iş sözleşmesi kanunun düzenlenmesini önerdi. Toplantı kapsamında Kamu-Sen’in ise 3600 ek gösterge kararının hemen yürürlüğe girmesini talep ettiği öğrenildi.


+ Benzer Haberler
» Gaziemir pazarlarında HES kodu denetimi
» Başkan Soyer Aliağa’da muhtarları dinledi
» Gültepe Planlarında yola devam
» “Kadınlar yönetime katılmadan kalkınma hedeflerine ulaşmamız mümkün değil”
» Köylü borç içinde inekler kesim hanede...
» İyileşen sayısının yeni vak’aya göre fazlalaığı devam ediyor
» Toplu taşımaya ‘sistemli’ teşvik geliyor
» YEP’in 3 yıllık yol haritası: V tipi büyüme, finansal istikrar
» Elazığ ve Malatya’daki işletmelere ek süre
» "Aliağa’nın gelişmesi için çalışacağız"


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni