• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kamu bankalarından reel sektöre yeni destek paketi

21 Ekim 2019 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

Kamu bankalarından reel sektöre yeni destek paketi

   ► İş dünyası açıklanan kredi paketlerine karşı “Finansmana erişim zor” dedi; 3 kamu bankası da finansmana erişimde üzerinde çalıştıkları yeni modelleri açıkladı.

           SEDA GÖK / ANTALYA     
     Türkiye ekonomisinin büyümesine, reel sektörün güçlenmesine katkı sunan kamu bankalarından yeni bir destek paketi daha geldi. Konut ve otomobil kredilerinde faizleri aşağı çekerek piyasayı canlandırmaya odaklanan kamu bankaları, bu kez Yeni Ekonomi Programı (YEP) hedefleri doğrultusunda üretimin artırılmasına ve istihdam hedeflerine katkı sunacak. Bu kapsamda 10 ve üstü işçi çalıştıranlara düşük faiz ve vade avantajıyla kredi sağlanacak. Yeni istihdam sağlanması durumda oluşacak maliyeti azaltacak olan kredi paketi; tekstil, ayakkabıcılık, inşaat, temizlik hizmetleri, çağrı merkezleri ve bilişim sektörü olmak üzere emek yoğun sektörleri kapsayacak.

Sanayicilerden ekonomiye güven mesajı
     Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) Antalya’da gerçekleştirilen Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’na kamu bankaları yeni dönemde hayata geçirecekleri yeni finansman paketleri ve ticari kart başta olmak üzere yeni enstrümanlar üzerinde açıkladılar.
     ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, kamu bankalarının son dönemde ticari kredilere 28 milyar TL, tüketicilere 17 milyar TL kredi desteği sağladığını anımsatarak, ticari krediler ve ticari kredi kartı limitlerinin de artırılması çağrısı yaptı. Özdebir, “Yüzde 5 büyüme hedefimiz var. Bu Türkiye’nin doğal büyüme eşiğidir. Türkiye’nin önü açık. Türkiye yatırım yapılabilir bir ülke. Tünelin sonunda ışığı ne zaman göreceğiz. Bu süreç ne kadar devam edecek. Bu gemi yüzecek ki hedefe varalım. İş yeri yoksa iş de yok” diye konuştu.

Paket ivme dışındaki sektörleri içerecek
     Toplantıda 3 kamu bankasından reel sektöre müjdeli haber geldi. Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, 3 kamu bankasının istihdama destek için yeni bir paket üzerinde çalıştığını açıkladı. Çakar, “İstihdama yönelik ‘ne yapabiliriz’ diye baktık. Hazırlıklarımızı yaptık. Kısa zaman içerisinde Bakanlığımız açıklar. Yeni kredi paketinde 10 ve üzerinde işçi çalıştıranları hedefleyeceğiz. Ödemesiz dönemler, makul vadeler ve cazip bir fiyatlama ile istihdama kredi desteği sağlayacağız. Paket, İVME dışındaki sektörleri içerecek. Emek yoğun sektörleri içermesini bekliyoruz. Ayakkabı, çağrı merkezleri, bilişim sektörü, turizm, temizlik hizketleri ve yarım kalmış inşaatların tamamlanmasına yönelik de kredi desteği verilecek. Kapasitenin tam olarak kullanılması ve istihdam sağlanması gibi amaçlara yönelik bir paket olacak. Paketin ayrıntılarını önümüzdeki günlerde ilgili bakanlık tarafından açıklanacak” dedi.

Düşük faizli konut kredisine rekor başvuru
     Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Çakar, düşük faizli konut ve otomobil kredisine başvuru sonuçlarını da açıkladı. Çakar, bireysel müşterilere yönelik 0.99’la kredi kullandırdıklarına anımsatarak “100 milyon lira otomobil kredisi, konut kredisine 16 milyar liralık başvuru geldi. Bunda kullandırma 13 milyar oluştu. Daha önceki konut kredilerinin düşürülmesi için çalışmalarımız oldu” diye konuştu.
     25 milyon TL’nin altında olan borçlara yönelikte yeniden finansman yapılandırmanın ayrıntıları hakkında bilgi vere Çakar, ikili modelin detayları hakkında şunları söyledi: “Müşteri en çok borcu olan 3 finansal kuruluştan birine gidip müracaat ediyor. Talebi alan banka 3 gün içerisinde diğer kuruluşlara ‘ne kadar alacağınız varsa bize bildirin’ diyor. 10’uncu günde alacaklı kurumlar konsorsiyumu kuruluyor. Müşteriye yeniden bir yapılandırma planı veriliyor. İkinci model sanayiciyi daha çok ilgilendiriyor. Borcu 25 milyon liranın altında ise en çok borcu olana gidiyor. Kabul etmezse ikincisine, o da etmezse 3’üncüsüne. Üçü de kabul etmezse yapacak bir şey yok. Başvuruyu kabul eden firma diğerlerine ‘Bu müşteri bana müracaat etti alacağınızı bildirin’ diyor. Başvuruyu kabul eden banka 15 gün içerisinde fizibilite raporu hazırlıyor diğer bankalara bildiriyor. Her iki yapılandırmada da güzel olan,45 gün içerisinde bitmek zorunda.”

Halkbank’tan 55 milyarlık kredi
     Halk Bankası’nın reel sektöre 38.2 milyar TL kredi kullandırdıklarını kaydeden Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tuncay, Paraf Esnaf Kart ile de 2 milyar TL’lik ciroyu aştıklarını söyledi. Tuncay, limitleri arttırmaya yönelik aksiyonlar almaya devam edeceklerini belirterek” Konut ve otomobil kredi fiyatları son derece cazip. YEP ile beraber kamu bankaları olarak reel sektörün en büyük destekçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Banka çeki yüzleri güldürdü
     Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Lütfü Çelebi, 2018’de yaşanan kur atağına dikkat çekti. Çelebi, “Biz kamu bankaları olarak karlılığı bir kenara bıraktık Türkiye bilançosuna odaklandık. Kur atağında faizler yüzde 35’lere çıktı. Biz de 4-5 milyar kar elde edebilirdik. Keşke bu süreçte özel bankalar da olsaydı.  Üretenin katma değer yaratanın yanında olmayı tercih etti” ifade etti. Banka çeki ile müşterilerin elini rahatlattıkları mesajı veren Çelebi, “Bu uygulamayla müşterilerimizin çekini garanti altına alarak kaydi para yitirmeden ticaretin hızlanması misyonuyla ürünü gerçekleştirdik. Bu ürünü farklı bir boyuta taşıyacağız. İş varsa banka var, aynı gemideyiz” dedi. Çelebi, kur atağı sürecinde özel bankaların tutumunu eleştirerek “Keşke o süreçte özel bankalar da yer alsaydı. Tüneldeki ışık daha büyük gelirdi” dedi. Çelebi, Türkiye ekonomisinin daha net bir büyümeye sahip olacağını belirterek artık önümüzü daha net görüyoruz vurgusu yaptı.

Reel sektöre 400 milyarlık garantili kredi
     Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli, 3 yılda 785 bin işletmeye yaklaşık 400 milyar TL’lik krediye aracılık ettiklerini söyledi. Gergerli, NEFES Kredisi ile 27 bin işletmeye 2.6 milyar TL kredi verildiğini belirtti. Tahsili gecikmiş alacak tutarının yüzde 1.8’in altında kaldığını vurgulayan Gergerli “Bu güne kadar kullandırılan kredilerin yarısı kapandı. Yata kata gitti söylemleri vardı bu kredilerin yüzde 91’i yeni kullandırılan kredilerdir. Bugün 3 milyar liralık hibe olacak. Bunun yarısı kullandırıldı yarısı da kullandırılacak. Her bankanın limiti var. 7-8 milyarlık boşluk var. Bu limitleri verebilecek durumdayız” değerlendirmesini yaptı.

Fon ticari karta destek verecek
     Kredi Garanti Fonu(KGF) Genel Müdürü Gergerli, sanayicinin dile getirdiği ticari kartı desteklemek istediklerini ve bu model üzerine çalıştıklarını söyledi. Gergerli, “Bu konuda iştahlı olduklarını görüyoruz. Bir önemli unsur da ticari alacak sigortası. Bugün 3 şirketin poliçe sayısı 1000 civarındaydı. 1 Ocak 2019’tan itibaren Halk Sigorta başta olmak üzere diğer şirketler de yapmaya başladı. Ticari sigorta KGF kadar önemli olacak. Enseyi karartmamamız lazım” dedi.  Gergerli, sanayicilerin KGF’nin fazla komisyon kestiğine yönelik eleştirilerine yanıt verirken şu anda komisyon yüzde 2 biz bunun 10 binde 3’ünü alıyoruz gerisi Hazine’nin. Bu da Bakanlar Kurulu kararıyla değişebilir” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Vaka sayısı yine binin üzerinde kaldı
» Nisanda ihracat %41,4, ithalat %25 azaldı
» 2020 yılı ilk çeyrekte yüzde 4,5 büyüdük
» İş dünyası 2020’ye iyimser bakıyor
» Gürer: “Belediye başkanları, kendi ekibini belirleyebilmeli”
» Nisanda 40 bin 171 taşıt trafiğe çıktı
» Türk Eximbank’ın sendikasyon kredisi yenileme oranı %134 olarak gerçekleşti
» Karabağlar Belediyesi kahvehane esnafının da yanında
» Turizmciler yeni yılın planlarını şimdiden yapıyor
» Dijital liderler kobi’lere rehberlik etmeyi sürdürüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni