• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Kalitede taviz sektöre zarar verir”

06 Kasım 2017 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

“Kalitede taviz sektöre zarar verir”

   ► Eğitimini tamamladıktan sonra ailesinin izinden yürüyerek kendi firmasını kuran Tasarımcı Gözde Işık ile gelinlik sektörünü konuştuk.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Mimar Kemalettin Moda Merkezinde 35 yıldır tekstil sektöründe bulunan ailesinin izinden giderek moda tasarımı konusunda eğitim alan ve 3 yıl önce kendi firması Por Amor By Gözde Işık’ı kuran Gözde Işık’la gelinlik sektörünü, 2016 ve 2017’deki sektörün durumunu ve yeni trendleri konuştuk. İşi bilmeden önüne gelen herkesin bir gelinlik atölyesi açtığını ve kaliteyi düşürdüğünü belirten Işık, moda eğitimi alan insanların sektörde olması gerektiğini vurguladı.
     Evlenme çağına gelen genç kızların en büyük hayalini gerçeğe dönüştüren  gelinlik tasarımcısı Gözde Işık, “Annem ve Babam 35 yıllık Mimar Kemalletin Moda Merkezinde esnaflık yapıyor. Bende çocuktan bu yana tekstilin tozunu yutarak büyüdüm. Ben de ailemin izinden yürüdüm tasarımcı oldum. Daha çok kendi tasarımlarımı, kendi modellerimi yansıtmak için çalışmalarımı yapıyorum. Gelinlik sektöründe kaliteden ödün verilmemsi gerektiğini düşünüyorum. Kişisel olarak düşüncem, çok satış yapıp da kalitesizleşmektense daha az satış yaparak daha kaliteli ürünleri piyasaya sunmalıyız. Daha fazla ürün satabilmek için kaliteden taviz verilince sektörümüz olumsuz etkileniyor” diye konuştu.

Sezon sakin geçti
     2016-2017 yılının gelinlik sezonu hakkında değerlendirmelerde bulunan Gözde Işık, “Geçen yıla göre bu yıl daha sakin geçti. Darbe girişimi ile tüm polis ve askerlerin düğünleri iptal edildi. Birçok sorun yaşandı. Bu yıl işler daha sakindi. Çünkü insanlar ekonomiden korktuğu için daha çok tasarrufa yöneldi. Daha tasarruflu alışverişe yöneldiler. 2016 ile 2017 yılı arasında sektörümüz için farklar var. Bu durumda satışları etkiledi.  Satışlar azaldı. Satışlarda yüzde 10 azalma görüldü. Daha iyi olması beklenirken böyle bir durumla karşı karşıya kaldık Bu yıl işler çok durgundu. Esnafımızdan kiminle konuşsam durgun olduğunu söylüyor. Sadece Mimar Kemalettin Moda Merkezi değil dışarıda herhangi bir alışveriş merkezine gitsem de aynı durum söz konusu. Mesela ayakkabı almak için gittiğimde işlerin nasıl olduğunu soruyorum, durgun olduğunu söylüyorlar. Buradaki esnafımız kan ağlıyor. Gömlekçilerde olsun, yüncüsü olsun hepsinde bir sıkıntı var. Sadece gelinlik sektörü için değil birçok sektördeki insanımız aynı durumu söylüyor” dedi.

Kulaktan kulağa yayılma
     Gelinlik sektöründe kulaktan kulağa yayılmanın olduğunu söyleyen tasarımcı Gözde Işık gelin adaylarının tavsiyeler doğrultusunda gelinlik bakmaya geldiklerini söyledi. Birçok müşterinin bu tavsiye doğrultusunda kendileri ile iletişime geçtiklerini ifade eden Gözde Işık şöyle konuştu: “Aslında bu sektörde kulaktan kulağa yayılıyorsunuz. Kızlar kendi aralarında konuşurken bir birlerine tavsiyelerde bulunuyorlar. Daha çok müşteriler tavsiye doğrultusunda bize ulaşıyor. Gelinlik sektöründe tavsiye sonucunda işlerimiz ilerliyor.”

2017 yılı gelinlik trendleri
     2017 yılında gelinliklerde trend olan modeller hakkında bilgiler veren Gözde Işık, “Bu yıl daha çok ince dantelli, Fransız dantelli, parmak dantel dediğimiz kalın dantelli gelinlikler çok modaydı. Ama Ege insanı böyle daha çok ince dantelli, daha kibar daha Helenistik gelinlikler tercih etti. Fransız danteli dediğimiz komple dantel olanlar da vardı. Vintage gelinlik, daha Helenistik gelinlikler revaçtaydı. Renklerde ise yine her zamanki gibi beyaz ön plandaydı. Biz gelinliklerimizde tam beyaz kullanmıyoruz. Kırık beyaz kullanıyoruz. Ama tabi bu isteğe göre krem veya tam beyaz kullanılabiliyor ama bizim tercihimiz kırık beyaz” şeklinde konuştu.

Gelinlik daha fazla ilgi görüyor
     Gelinliklerin damatlıklara göre çok daha fazla ilgi gördüğü ve kadınların gelinlik seçmek için ayırdıkları zamanın erkeklerin damatlıklara ayırdığı zamana göre çok daha fazla olduğunu söyleyen Gözde Işık, “Erkeklerin giydikleri takım elbiselerde çok bir fark yok, hepsi neredeyse aynı. Damatlıklarda çok fazla farklılar göstermiyor ama gelinliklerde danteli farklı oluyor, modeli farklı oluyor. Her yıl farklı bir şey moda oluyor. Kol detayı, sırt detayı, göğüs detayı her şey farklı oluyor. Bunların arasında doğal olarak gelin adayımız gelinlik seçmekte zorlanıyor. Erkeklerde öyle değil. Bir pantolon, bir gömlek ve bunda da renk kartelası çok fazla geniş değil. Damatlıklarda çok fazla seçenek yok. Kadınlar daha seçici erkekler daha basit düşünüyor” diye konuştu.

Yurtdışından 3 müşteri
     İzmir’de düzenlenen IF Wedding Fashion İzmir Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı’na henüz katılımcı olarak katılmadığını belirten Gözde Işık, ziyaretçi olarak katıldığını ve özel siparişler alarak müşteriler edindiği söyledi. Gözde Işık şöyle konuştu: “Ben daha İzmir’de düzenlenen IF Wedding Fashion İzmir Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı’na katılımcı olarak henüz katılmadım. Ziyaretçi olarak katılımda bulunuyorum. Fuar zamanı Kuvey’ten, İngiltere’den ve Paris’ten üç tane müşteri edindim. Onlarla aktif olarak çalışıyorum. Onların şu anda baya bir siparişi var. Kendi iç piyasaya da toptan satışımız var. Ayrıca perakendemiz olduğu için burada da çok fazla yoğunlukta çalışıyoruz. Her yere dağılmak istemiyorum.  O yüzden yurtdışında 3 firmayla çalışıyoruz.”

Yurtdışı alıcıları kaliteye önem veriyor
     Yurtiçi piyasası ile yurtdışı piyasanın aynı olmadığını söyleyen Işık, yurt dışından gelen alıcıların çok fazla pazarlık yapmadığını, kaliteye önem verdiklerini belirterek, “Türkiye içinde iç piyasaya verdiğimiz toptan fiyat ile yurtdışına verdiğimiz fiyat aynı değil. Yurtdışındaki alıcılar açıkçası çok fazla pazarlık yapmıyor. Net bir rakam söylediğinizde hızlı bir şekilde anlaşmamızı yapıyoruz. Yurtdışındaki alıcılar daha çok kaliteye ve emeğe, işçiliğe bakıyorlar. Bizim Türkiye’de insanlarımız ‘ucuz olsun da nasıl olursa olsun’ gözüyle bakıyor. Böyle bir bakış açısı olduğu için her zaman insanlarımız kaybediyor. Yurtdışındaki alıcılar malzeme bol kullanılsın, iyi işçilik olsun ve ürünün kaliteli olmasına bakıyor. Fiyat konusunda pek takılmıyorlar” diye konuştu.

Gelinlik tercihleri bölgeye göre değişiyor
     “Yurtdışına gönderdiğiniz ürünler daha çok hangi tarz ve modellerde oluyor” sorumuza cevap veren Gözde Işık şöyle konuştu: “Paris’e gönderdiğimiz ile Kuveyt’te gönderdiğimiz modeller arasında çok büyük farklar oluyor. Çünkü birisi Arap ülkesi birisi ise modanın başkentlerinden olan bir tanesi. Paris’e daha sade daha balık tarzı, daha kibar, daha Helenistik gelinlikler tercih ediliyor. Tabi Kuveyt’te öyle değil. Daha prensesler, taş, nakış, bol dantel daha şatafatlı gelinlikler tercih ediliyor.”

Her önüne gelen bir atölye açmamalı
     Türkiye’de gelinlik dendiğinde ilk olarak İzmir akla geldiğini söyleyen Gözde Işık, gelinliğin başkenti İzmir olduğunu söyledi. Mimar Kemalettin Moda Merkezi’nde birçok gelinlikçinin olduğunu söyleyen Işık sektörü değerlendirdi: “Kayıtlı 2 bin tane gelinlikçi var. Ama bu 2 bin gelinlikçinin birçoğu önce bir atölyede çalışıyor. Daha sonra ise bir iki ay çalıştıktan sonra kendi atölyesini açıyor. Aslında gerçekten işi bilmeyip de bu işi yapmak için girişenler var. Bu çok önemli bir konu. Kimi sorsam bir atölye açmış. Bunlar kaliteyi düşürüyor. Her önüne gelen bir atölye açmamalı. Bunun eğitimini alan, bilgisini edinen insanlar bu işte olmalı. Birçok kızımız da kalite düştüğü için mağdur oluyor. Önceden sipariş verdikleri gelinlikleri düğün günü gelince baktıklarında bambaşka bir gelinlikle karşı karşıya kalıyor. O yüzden her önüne gelen bir atölye açmamalı. Çünkü bu hem kendilerine hem de sektörün paydaşlarına zarar veriyorlar. Birçok kızımız başka yerlerde mağdur olup da düğüne az bir süre kala bize geldi. Gelinlik konusunda yardımcı olmamızı istediler. Evlilik dediğimiz durum insanın başına bir kez geliyor. En önemli günlerden birisi. Kızların en özel günüdür. Kızlarımız en özel günüde prensesler gibi olmak istiyor. En güzel haliyle görünmek istiyor. İşin ehlisi olmayanlar, onların en özel gününü böyle olumsuz durumlarla karşı karşıya bırakabiliyor.

Ara malzemeler önemli
     Gelinliğin malzeme isteyen bir ürün olduğunu söyleyen Işık, “Ara malzemeler sektör için çok önemli. Ara malzemeleri yakınlık konusunda sıkıntı yaşamıyoruz. Burada 2 bin tane gelinlikçi varsa çoğu aynı dantelciden dantelini alıyor ve aynı danteli kullanıyor. Kaliteye önem göstermeyen gelinlikçilerde kalitesiz dantel kullanıyor. Onlarda kendilerini çok belli ediyor. Malzeme konusunda zengin bir yerdeyiz. Bu işin merkezi İzmir. Ama biz malzeme almak için İstanbul’a da gidiyoruz. Sadece İzmir’den alışveriş yapmıyoruz. Sadece İzmir’den alışveriş yapmaya kalkarsak buradaki çoğu firmayla aynı ürünü kullanmış oluyoruz. Gelinlikte detay danteldir.  O yüzden birbiri ile benzer ürün olmaması için İstanbul’dan da alışveriş yapıyoruz.

Kaliteden ödün verilmemeli
     Gelecek yıldan beklentilerini anlatan Gözde Işık, hedefleri konusunda açıklamalarda bulundu. Kaliteden ödün verilmemesini vurgulayan Işık, Almanya ile iş yapma istediğini belirterek, Gelecek yıldan daha iyi satışların olmasını bekliyoruz. Ama kişisel olarak düşüncem, çok satış yapıp da kalitesizleşmektense daha az satış yaparak daha kaliteli ürünleri piyasaya sunmalıyız. Herkes iyi yerlerde olmak ister, çok satış yapmak ister ama fazlası her zaman zarardır. İnsanları hüsrana uğratmamak gerek. Kalitesizleşmemek gerek, kaliteli ürünlerle insanların karşısına çıkmalıyız. İnsanların bizden istediğinin karşılığına verebilecek şekilde işlerimiz olsun. Kaliteden ödün verilmemeli. Kişisel olarak hedeflerime gelince, Almanya ile çalışmak istiyorum. Oradan müşterilerim olmasını istiyorum. Çalışmak istediğim başka ülkelerde var ama yavaş yavaş oluşmasını istiyorum. Showroom bizim sektörümüze önemli. Önümüzdeki sene için yurtdışında bir showroom düşünmüyorum” dedi.

Provaya çok önem veriliyor
     Çalışma tarzlarını anlatan Gözde Işık, “Biz provalara çok önem veriyoruz. Kızlarımız gelinlik üzerinde ilerlemeyi, her şeyi en ince ayrıntısına kadar en iyi şekilde görüyor. Onların onay vermediği hiçbir şeyi dikmiyoruz. Onlar onay verdikten sonra devam ediyoruz. Sayısız provalar yaparak ilerliyoruz. Prova olmadan gelinlik olmaz. Ayrıca gelin adaylarımızın  kilo alıp verme konusu var. Düğüne az bir süre kaldığında gelin adaylarımız sıklıkla gelip son durumlarına göre gelinlikte değişiklikler yapıyoruz. Kızlarımızın en mutlu gününe en şık halinde çıkmaları için en iyi şekilde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya farkı
     Satışlarının İzmir ve Ege Bölgesinde çok daha fazla olduğunu söyleyen Gözde Işık, sosyal medya yolu ile kendilerine şehir dışından da ulaşan ve sipariş veren müşterilerin olduğunu söyledi. Sosyal medyanın kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Işık, “Trabzon’dan perakende müşterim var. Sosyal medya hesabımızdan bize ulaştı. Bir günlüğüne İzmir’e gelip ürünü alıp gitti. Eskişehir’den, Ankara’dan aynı şekilde bize ulaşan bir çok müşterimiz var. Sosyal medya bize inanılmaz katkılar sağladı. Kendi internet sitemizde var. Şehir dışından  olup da internet sitemizi girerek, gelinlik modellerimizi inceleyerek bize ulaşan müşterilerimiz var. Yeni modelleri sosyal medya ve interne sitemizi koymuyoruz. Biz çalışarak hazırladığımız modelleri insanlar oradan görerek taklit edebiliyorlar” dedi.
     Gözde Işık sözlerini şöyle tamamladı: “Mimar Kemalettin Moda Merkezi bir gelin ve damat’ın kolaylıkla çoğu alışverişini yapabileceği bir yer. Yani kına gecesi malzemelerinden tutun, çerezine, gelinliğin kuşağına, damatlığın annesini kıyafetini her şeyi buradan alabileceği bir çarşı.”

İtalya hayali
     Tek hayalini İtalya’daki gelinlik fuarına katılmak olduğunu söyleyen Gözde Işık, “İtalya’daki fuara katılmak istiyorum. Oraya katılımcı olarak giderek gelinlik modellerimi sergilemek istiyorum. Bu da zor bir sınav. Buradan çok firma o fuara katılma istiyor ama kalitenize kullandığınız malzemeye her şeyini inceleyerek aran bir firmayı seçiyorlar ve oraya kabul ediyorlar. Benimde şu anki hayalim bu. Buradaki fuar Gaziemir’e taşındığı için pek fazla yarar göremiyoruz. Çünkü insanlar oradaki otelde kalıp fuara katılıyorlar. Havaalanına da çok yakın olmasından dolayı işleri bittikten sonra oradan ayrılıyorlar. Fuar buradayken çarşımıza çok gelen oluyordu. Fuar Gaziemir’e gittiğinden beri gelen sayısı çok azaldı” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Esnafta ‘ücretli’ poşet endişesi
» “Değerli taşlar kuyumculuğa katkıda bulunacak”
» “Sanayide su verimliliğini arttırmalıyız”
» “Kuzey Avrupa’nın gemi üretim merkeziyiz”
» Müze gelirlerinde yüzde 100,8’lik artış
» “Konaklama sektöründe kapasite arttırılmalı”
» İlmekler zamlı atılacak
» "Gıda üretirken hastalanıyoruz"
» “Piyasada soğan kalmayacak”
» Tütün ürünlerinde tek tip paket sektörü yavaşlatır


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.11.2018
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni