• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Kadın istihdamı milli geliri arttırır

10 Haziran 2017 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Kadın istihdamı milli geliri arttırır

   ► Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Yapılan çalışmalara göre kadın istihdamının 10 puan artması halinde milli gelir 3 puan artıyor" dedi.

           HABER MERKEZİ     
     Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Yapılan çalışmalara göre kadın istihdamının 10 puan artması halinde milli gelir 3 puan artıyor" dedi.
     Aziz Sancar Vakfı tarafından düzenlenen GIS Projesi 2017 Uluslararası STEM Panelinde konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Afrikalıların "Bir erkek çocuğunu eğitirseniz bir bireyi eğitmiş olursunuz, bir kız çocuğunu eğitirseniz ailenin tamamını, hatta ülkenin tamamını eğitmiş olursunuz." atasözünü aktararak, “Kızların bilim alanında eğitim alması ülkenin geleceği için olmazsa olmaz bir girişimdir. Türkiye'de nüfusun yüzde 49,8'ini kadınlar oluşturuyor. Tek motorla uzun süre uçuş yapan bir uçak düşünülemez. Kadınların eğitimde, iş hayatında ve diğer bütün alanlarda aktif olmadığı bir ülke, tek kanatlı bir kuş gibidir, tek motorlu bir uçak gibidir. Kadınların eğitimde yer almasını çok önemsiyoruz.” diye konuştu.
     Şimşek, bunun aynı zamanda dinin de bir vecibesi olduğuna dikkati çekerek, "İlk emir 'oku' ve bu emir bütün insanlık için söz konusu. Peygamber Efendimiz de 'Eğitim herkese farzdır' diyor." diye konuştu.

     Kadın istihdamı 10 puan artınca, milli gelir 3 puan artıyor
     Yapılan çalışmalara göre kadın istihdamının 10 puan artması halinde milli gelirin 3 puan arttığını söyleyen Mehmet Şimşek, “Bir kız okuyup iş sahibi olursa, elde ettiği gelirin yüzde 90'ını ailesine harcıyor. Erkek çocuklarda bu oranın yüzde 30 civarında. Okullaşmaya verdiğimiz önem sayesinde bugün kızlarda okullaşma oranını yüzde 95'lere kadar çıktı.Ayrıca iş gücüne katılım oranı da arttı. Türkiye'de eğitimli kadınlar arasında iş gücüne katılım oranı yüzde 70'in üzerindedir. Bu anlamda Türkiye'nin Avrupa'dan, gelişmiş ülkelerden pek bir farkı yok” dedi.
     Mehmet Şimşek, ancak okula gitmemiş ya da sadece ilkokul mezunu olan kadınlar arasında iş gücüne katılım oranının yüzde 15-18 arasında olduğunun altını çizdi. Bütçenin 5'te birini eğitime harcadıklarını vurgulayan Şimşek, özellikle kızların eğitime kazandırılması için şartlı nakit yardımı getirdiklerini anımsattı. Şimşek, Türkiye'nin kadınlar olmadan sürdürülebilir yüksek büyümeyi başaramayacağını ifade etti. Türkiye için tek seçeneğin olduğunu aktaran Şimşek, bunun da daha çok kızın okuması olduğunu dile getirdi.

     "Türkiye'de okuma çağında olan 900 bin Suriyeli çocuk var"
     Türkiye'de eğitime erişim konusunda bir sorun kaldığına inanmadığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Türkiye'de okuma çağında olan 900 bin Suriyeli çocuk var. Hedefimiz bir iki yıl içinde okuma çağındaki bütün çocukları eğitime kazandırmak. Yoksa kayıp bir nesil ile karşılaşabiliriz” ifadelerini kullandı
Türkiye'nin Suriyelilere 25 milyar dolar harcadığını dile getiren Mehmet Şimşek şöyle konuştu: “Bilginin artık her yerde. Önemli olanın analiz yapabilmek, analitik düşünmek ve sorunları çözebilmektir. Eğitim sistemi sık sık değişse de ilerlemeler de kaydedilebiliyor. Şimdi belki diyeceksiniz; 'PISA sınavlarında arzuladığımız yerde değiliz' diye. Doğru… Fakat o son değerlendirmede Suriyelileri de kattılar. Gerilemişiz gibi bir kanı oluşabilir. Bunları ayırdığınız zaman aslında gerileme yok. Türkiye, eğitim kalitesinde genel anlamda ilerliyor. Eğitime erişim de ilerliyor."

     "Sanayide kadın oranı yüzde 17"
     Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ise artık iş hayatının birden fazla disiplinlerin bir arada çalıştığı bir ortam olduğunu, bu nedenle tek bir alanda iyi olmanın yetmediğini söyledi. Eğitimin bir vizyon açmak ve farkındalık yaratmak adına kritik olduğunu ama hayat boyu eğitimin daha ön plana çıkacağını belirten Okyay, tutkulu ve meraklı olmanın her şeyin temeli olduğunu dile getirdi. Okyay, sanayide kadın oranının yüzde 17 olduğunu, bu oranın artırılması gerektiğinin altını çizdi.

     Türkiye'deki profesörlerin ancak yüzde 20'si kadın
     Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Demirköz de kadınların haklarını en başta erkeklerin savunmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.Kurulların devletin halkla etkileşen kısmı olduğuna işaret eden Demirköz, “Bir çok kurulda kadın sayısı ya az ya da hiç yok. Türkiye'deki profesörlerin ancak yüzde 20'si kadın. Çocuklara soru sorarken ne olacaksın diye sormayın. İstirham ediyorum. Ne yapmak istiyorsunuz diye sorun?" ifadelerini kullandı.
     UNESCO Uluslararası Eğitim Direktörü Mmantsetsa Marope ise UNESCO'da hangi alanda olunursa olunsun kadın erkek eşitliğine inanıldığını söyledi.
     Başbakan Yardımcısı Şimşek’in "uçaklar tek motorla uçamaz" benzetmesine atıfta bulunan Marope, "Kadınlar sadece ikinci motor değil, kadınlar aslında motorun ta kendisi…" dedi.
     Hedefe Psikoloji Kurucusu Nurten Sancak da ergenlikten itibaren çocukların rol model aradığını kaydetti.
     İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök ise kızları sürdürülebilir kalkınmanın en tepesine koyduğunu bildirdi.

 


+ Benzer Haberler
» Limanlar ‘tek pencere’ çatısında
» Siyasi partilerin İzmir milletvekili adayları belli oldu
» Palandöken, “Benzine teşvik getirilmeli”
» ASELSAN ücret toplama sistemi Makedonya’da
» Ramazan ayı harcamaları arttırdı
» Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık %4 arttı
» Dolar yeni rekorunu kırdı
» İş dünyasından teşviklere yönelik platform çağrısı
» Otokar Kazakistan’da 3 aracını sergileyecek
» Turkcell İzmir’de 2750 kişiye iftar verdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2018
  Ticaret 21.05.2018
  Ticaret 19.05.2018
  Ticaret 18.05.2018
  Ticaret 17.05.2018
  Ticaret 16.05.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni