• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“K’ alanları şehrin geleceğini etkileyecek”

29 Mart 2021 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

“K’ alanları şehrin geleceğini etkileyecek”

   ► TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu ve Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, İBB’nin Plan Notlarına ilişkin açıklama yaptı

           HABER MERKEZİ      
     Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin Plan Notlarına esas olarak hazırladığı ilke ve usullere yönelik basın açıklaması yaptı. Yönetim Kurulu temsilcileri, 30 Ekim depreminden sonra afetler karşısında güvenli kentlerin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını belirti. İzmir’in en merkezi ve gözde alanlarından birinde, tüm yasa ve yönetmeliklere uyarak inşa edilmiş ve ilgili kurumlar tarafından ruhsatlandırılmış binalarda yaşanmış olan can ve mal kayıplarının kabul edilmeyeceğini, bu binalardaki her türlü hasarın ve yeniden yapımın devlet tarafından koşulsuz karşılanması gerektiğini söyledi. Oda temsilcileri ilçe belediyelerinde görev alan meclis üyeleri ve bürokratların korunacak alan anlamında belirleyecekleri Mevcut Plandaki Durumu Korunacak Alanların (K) seçiminde şehrin geleceğini etkileyecek kararlar aldıklarını, bu nedenle çok dikkatli hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

“Plan notlarının planın önüne geçmesi kentin planlı gelişmesine sekte vurdu”
     Oda temsilcileri, depremin tek afet olmadığını, dirençli kentler için yangın, sel gibi diğer afetlerin önemli olduğunu, dirençli kentlere ulaşmada planların ne denli önemli olduğunun tüm kentli tarafından bilinmesi gerektiğini, plan notlarının planın önüne geçmesinin kentin planlı gelişmesine sekte vuracağını ifade etti. Şu anda itfaiye ve ambulansların dahi giremediği Hatay, Karataş, Alsancak; Alaybey gibi mahalleler ile Buca, Balçova, Karabağlar vb. ilçelerdeki pek çok mahallede bu esasların uygulanması durumunda vatandaşlarımızı bir felaketten kurtarırken başka felaketlere karşı hazırlıksız bırakabileceğimizi söyledi. Plan notları ile artabilecek yoğunlukların altyapı, trafik, yeşil alanda yetersizlikler yapacağını ve tüm kentlinin bundan etkileneceğini belirtti.

“Yapı ölçeğinde yenileme politikalarına odaklanıldı”
     Deprem, sel, yangın gibi felaketlerde benzer mağduriyetlerin tekrar yaşanmaması için meslek odalarının bilgi birikimi ve uyarılarının dikkate alınmasının oldukça önemli olduğunu belirten oda temsilcileri, “Deprem sonrası yapılan değerlendirmeler ve uygulamalar dikkate alındığında, güvenli kentlerin yaratılması çabası için ihtiyaç duyulan bütünlüklü bir yaklaşım bir kenara bırakılmış, onun yerine yapı ölçeğinde yenileme politikalarına odaklanmıştır. Çevre Şehircilik Bakanlığı yıkım yaşanan bölgelere ilişkin parçacı plan değişikliklerini hızlıca onaylanarak inşaata başlanmış, İBB ise bina ölçeğinden dönüşümü yönlendirmek amacı ile hazırlanan usul ve esaslar 1 Mart 2021 tarihinde kabul edilmiş, birçok ilçe belediyesi de söz konusu usul ve esaslar çerçevesinde plan notu değişiklikleri hazırlamaya başladı” ifadelerini kullandı.  

     Yakın bir tarihte İmar Barışı adı altında, ruhsatsız ve depreme dayanıklılığı tartışmalı 800 bini aşkın yapının, İzmir’deki yapı stokunun içerisine dahil edildiğini hatırlatan oda temsilcileri, “Temel olarak oy kaygısının tetiklediği imar aflarının, depremde can ve mal güvenliğini tehlikeye attığı herkes tarafından bilinmelidir. Bugün rant uğruna görmezden gelinen ya da devletin resmi kayıtlarına geçirilen, kaçak yapıların, depremlerde bir tabuta dönüşme olasılığının sorumlusunun meslek odaları olmadığı açıktır. Bu nedenle, afetler karşısında dirençli kentler yaratılması için, konunun sadece binaların yenilenmesi ve dolayısı ile özel mülk sahiplerinin beklentileri doğrultusunda yürütülmesine karşı çıkıyor, tartışmaların doğru bir eksene yerleştirilebilmesi için öncelikli olarak aşağıdaki sorulara yanıtlar bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Beklentimiz, tüm bu soruların, sadece mülk sahipleri adına değil, İzmir halkının bütünü açısından yanıtlanabilmesidir” açıklamalarında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Vak’a test oranları iki gündür inişte
» Mart ayında kartlarla yapılan ödemeler yüzde 48 arttı
» Nüfusun % 27,2’sini çocuklar oluşturuyor
» Bilgin: Kısa çalışma süresi 3 ay uzatıldı
» Global Yatırım Holding, bedelli sermaye artırımına gidiyor
» Gelir İdaresi bazı beyannamelerin sürelerini uzattı
» Kadınlar meslek edinip, işlerine kavuşacaklar
» İzmir Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet’in 100’üncü yılını marşla taçlandıracak
» Apsiyon, 1 milyon konutun yönetimini dijitalleştiriyor
» Başkan Sengel: Gıda egemenliği için meşale yakacağız


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.04.2021
  Ticaret 23.04.2021
  Ticaret 22.04.2021
  Ticaret 21.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni