• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Jeoloji mühendislerinden çağrı: Fay hattında güçlendirmeyin, dönüştürün

23 Ocak 2020 Perşembe 19:00
12
14
16
18

Jeoloji mühendislerinden çağrı: Fay hattında güçlendirmeyin, dönüştürün

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Jeoloji Mühendisleri Odası fay hatları, heyelan bölgeleri, sel ve çığ yatakları üzerinde bulunan konut ve işyerlerini güçlendirilmeyip hızla boşaltılması gerektiği uyarısında bulundu. Bolu fay hattı özelinde çalışma yaptıklarını açıklayan Oda Başkanı Hüseyin Alan, Türkiye genelinde 17 il, 80 ilçe, 512 köyde sadece fay hattı üzerinde 100 bine yakın bina olduğuna dikkat çekti. Alan, “Fay hatlarının yanı sıra heyelan kütleleri, sel yataklarındakilerle birlikte bu sayı 300 bin civarında. Bu binaların güçlendirilmesi teknik olarak mümkün değil, ne kadar kazık çakarsanız çakın depremde, heyelanda ayakta kalamaz, yıkılır, insanlar ölür” dedi.

BOŞALTIN, DÖNÜŞTÜRÜN
     Jeoloji Mühendisleri Odası, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında gündemdeki konularla ilgili kritik uyarılarda bulundu. TBMM Genel Kurulunda görüşülecek olan ve İmar Yasası Değişiklik teklifine işaret eden Alan, teklifin 17.maddesiyle afet riski altındaki alanlarda bulunan ve İmar Barışıyla yapı kayıt belgesi alan konut ve iş yerlerine ‘güçlendirme’ hakkı verildiğini söyledi. Alan, “Teknik olarak afet alanlarında güçlendirme yapmak mümkün değilken buna izin verdiğinizde  insanlar güvenli konutlarda oturduklarını zannederler. Oysa teknik olarak bu tür yerlerde güçlendirme mümkün değildir. Bunu yapmak hem insanların can güvenliğini riske atmaktır hem de ülke kaynaklarını israf etmektir. Bunun yerine afet bölgelerindeki yapılar hızla boşaltılıp, dönüşüm sağlanmalı. Buralar da şehirlerin yeşil alanları olarak düzenlenmelidir” dedi.

FAY HATTINDA 100 BİN BİNA
     Bu nedenlerle 17.maddenin yasa teklifinden çıkarılması gerektiğini belirten Alan, oda olarak Bolu özelinde yaptıkları çalışmayı ise şöyle anlattı:
“Biz Bolu iline özel bir çalışma yaptık. Bu ilimiz geçen Kasaplar, Dağkent ve Bürnük fayları üzerinde 936 bina bulunuyor. Bolu’yla birlikte Türkiye genelinde 17 il, 80 ilçe, 512 köyde 100 bin civarında bina direkt fay hattı üzerinde. Heyelan kütleleri, sel yatakları, çığ ve kaya düşme tehlikesi olan yerdekilerle birlikte bina sayısı 300 bine ulaşıyor. Bu binaları ne kadar güçlendirseniz güçlendirin, hangi yöntemi uygularsanız uygulayın ilk depremde, heyelanda yerle bir olur. Güçlendirme kararı büyük hata.”

KANAL, MARMARA’NIN KIYILARINI YUTACAK
Kanal İstanbul’a ilişkin özel bir çalışma yaptıklarını da belirten Alan, kanalın yapılması halinde Karadeniz ile Marmara Denizi arasındaki kot farkı nedeniyle kıyı erozyonu oluşacağını anlattı. Alan, bunun da Bandırma, Erdek başta olmak üzere Marmara kıyılarının tamamının zaman içinde yok olacağını söyledi.

OBRUK TEHLİKESİNE DİKKAT
Yapımı devam eden Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının Eskişehir-Sevrihisar güzergahında obruk riski oluştuğuna dikkat çeken Alan, Profesör Can Ayday ile birlikte hazırladıkları raporu yetkililerin dikkatine sunduklarını söyledi. Raporda, son yıllarda Konya Karapınar-Aksaray Eskil arasında obruk oluşumunun arttığı, sadece 2019’da 20 yeni obruk oluştuğu belirtildi. Konya Havzasında çapları birkaç metreden 1 kilometreye; derinlikleri 30-40 santimetreden 110 metreye kadar değişen 350 obruk oluşumu tespit edildiği anlatıldı. Eskişehir Sivrihisar, Karaman, Aksaray, Sivas, Çankırı, Kahramanmaraş, Afyonkarahisar, Manisa, İzmir gibi bir çok bölgede obruk oluştuğu, bundaki artışın en önemli nedeninin ise aşırı ve kontrolsüz yer altı suyu kullanımı olduğu vurgulandı.


+ Benzer Haberler
» Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü %52,4 azaldı
» Sanayi kapasite kullanım oranında artış
» Güven endeksi hizmet sektöründe yükselirken perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü
» Linyit üretimi Aralık ayında 6 milyon 811 bin 105 ton olarak gerçekleşti
» Bakan Selçuk, "Koruyucu Aile Temelli Çocuk Koruma Sistemi Çalıştayı 25-26 Şubat’ta düzenlenecek"
» 4,54 milyar insan aktif internet kullanıyor
» IMF: Çin ekonomisi ikinci çeyrekte normale dönecek
» Sanayi kapasite kullanım oranında artış
» Ayakkabı ve saraciye sektörü Rusya atağında
» Palandöken, “Esnafa verilen hazine teşviki yükseltilmeli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
  Ticaret 21.02.2020
  Ticaret 20.02.2020
  Ticaret 19.02.2020
  Ticaret 18.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni