• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Japonya’dan Ankaralı İş Adamlarına davet

10 Ağustos 2018 Cuma 13:00
12
14
16
18

Japonya’dan Ankaralı İş Adamlarına davet

   ► Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, Ankaralı iş adamlarının pazarda olmayan yeni ürünlerle tüketicinin beğenisini kazanabileceklerini bildirdi.

           ANKARA TİCARET     
     Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ı ziyaret eden Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, “Japonya ile Türkiye ve Ankara arasındaki iş ilişkilerinin daha da ileri taşınması için elimden geleni yapacağım” dedi.
     Türkiye ile Japonya arasında serbest ticaret anlaşması imzalanmasına yönelik çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini söyleyen Miyajima, “Serbest ticaret anlaşması yürürlüğe girdiğinde hem ticaret hem de yatırımlar karşılıklı olarak büyük ivme kazanacak” diye konuştu. Miyajima, G-20 Zirvesi’nin Japonya‘da yapılacağı 2019 yılının iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceği bir yıl olacağını bildirdi.
     Japon pazarının büyük ve rekabetçi bir pazar olduğunu hatırlatan Miyajima, Ankaralı iş adamlarının pazarda olmayan yeni ürünlerle Japon tüketicinin beğenisini kazanabileceklerini bildirdi.

Ankara’da yaşamaktan keyif alıyorum
     2018 yılı Ocak-Haziran döneminde Türkiye’yi ziyaret eden Japon turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80 arttığını belirten Miyajima, Ankara’ya gelen Japon turist sayısının da artmasını istediğini söyledi. Kendisini “Ankara’da yaşayan bir Ankaralı” olarak tanımlayan Büyükelçi Miyajima, “Birlikte çalışarak Ankara’nın tanıtımını yapmamızın iyi olacağını düşünüyorum” diye konuştu. 
     Büyükelçi Miyajima, belirterek, “Ankara’da yaşamaktan büyük keyif alıyorum. Ankara’da deniz yok ama deniz mahsulleri çok lezzetli. Bana son derece kibar davranan Türkler sayesinde Ankara’daki hayatım güzel devam ediyor” dedi. 

Yenilenebilir enerji ve dondurulmuş gıdada işbirliği
     ATO Başkanı Gürsel Baran ise konuşmasında Japonya ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasının bir an önce imzalanması temennisinde bulunarak, G-20 Zirvesi’nde iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğine inandığını belirtti. Ankara’dan Japonya’ya 40 milyon dolarlık ihracat ve Japonya’dan Ankara’ya 150 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirildiğini anlatan Baran, “Türkiye ile Japonya arasındaki ihracatta Ankara’nın payı yüzde 10, ticaretteki payı ise yüzde 5 civarında. Ankara’nın payını artırmak istiyoruz. Bazı alanlarda iş birliği yapabiliriz” dedi. Türk ve Japon müteahhitlerin üçüncü ülkelerde birlikte projeler yürütebileceklerini kaydeden Baran, yenilenebilir enerji ve dondurulmuş gıda sektörlerinde de iş birliği yapılabileceğini bildirdi.

“Japonları sağlık turizmi için Ankara’ya bekliyoruz”
     Baran, Ankara Ticaret Odası ve Ankara ekonomisi hakkında da Büyükelçi Miyajima’ya ayrıntılı bilgi verdi. Uzun yıllar önce memur kenti olarak anılan Ankara’nın kabuğunu kırdığını anlatan Baran, ”Ankara, sanayi ve ticaret şehri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Son yıllarda savunma sanayi alanında çok önemli adımlar attık. Dünyanın 100 büyük savunma sanayi şirketi arasında 3 Türk şirketi var ve bunların üçü de Ankara’da” dedi. Ankara’nın sağlık turizminde iddialı olduğunu hatırlatan Baran, Japonya’daki yaşlı nüfusa sağlık turizmi hizmeti verebileceklerini vurguladı. Baran, 2015 yılında 100 bin civarında olan Japon turist sayısının son iki yılda yarıya düştüğünü vurgulayarak, “Japonların gezmeyi sevdiklerini biliyorum. Şehrimizde gezilebilecek çok önemli turistik bölgelerimiz mevcut. Japon dostlarımız bu şehirden keyif alacaklardır” diye konuştu. 
     Büyükelçi Miyajima’nın ziyareti sırasında ATO Yönetim Kurulu Üyesi Halil İlik de hazır bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» Fortinet Güvenlik Zirvesi, siber güvenlik gündemine yön verecek
» AB Horizon 2020’den Tüpraş’a teşvik
» Çimento fiyatları düştü, kriz çözüldü
» Bayraklı’nın parklarına yeni oturma gurupları
» Karşıyakalılara ‘homeopati’ semineri
» Doğanın içinde muhteşem merkez; 28 bin doğaseveri ağırladı
» Ege Bölgesi’nin ihracatı 21 milyar dolara dayandı
» “İstihdamda yüzde 5 büyümeyi hedefliyoruz”
» Çiftçiye 1.000 TL’lik mazot ve gübre desteği
» Yerli turist yurtdışında 4,9 milyar $ harcadı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni