• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İZTO’dan girişimcilik atağı

10 Eylül 2018 Pazartesi 19:00
12
14
16
18

İZTO’dan girişimcilik atağı

   ► İZTO, İzmir’in girişimcilik ve inovasyon kenti olması için dünyanın en iyi örneklerini inceliyor.

           HABER MERKEZİ     
     Dünya genelindeki girişimcilik ve inovasyon fırtınasına uyum sağlamak için çalışma yürüten İzmir Ticaret Odası (İZTO), bu alanda kentin inovasyon ruhunu canlandıracak “Girişimcilik Merkezi” için çalışmaya devam ediyor. Daha önce Türkiye ve Almanya’daki en iyi örnekleri yerinde inceleyen İZTO heyeti, ayağının tozuyla bu kez de İsrail’in Tel Aviv kentinde önemli incelemelerde bulundu. Girişimcilik konusunda dünyaya örnek teşkil eden Tel  Aviv’deki merkezleri ziyaret eden  heyet, aynı zamanda alanında kilit rol  oynayan  isimlerle  de temaslarda bulundu.
     İZTO eski hizmet binalarının kara tarafında kurulacak olan Girişimcilik Merkezi için dünyanın en verimli ekonomilerinden biri olan İsrail’in inovasyon üssü Tel Aviv’e giden İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Aslanoğlu ve Genel Sekreter Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, kente heyecanla döndü.

     İzmir’in girişimcilik ve inovasyon kenti olması için dünyanın en iyi örneklerini incelediklerini söyleyen İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, “İsrail girişimcilik  konusunda tam bir başarı örneği. Biz de bu örneğin sırlarını incelemek ve İzmir’e  kazandıracağımız merkezimizi  daha ileri bir noktaya taşımak için hem bu konuda faaliyet gösteren merkezleri ziyaret ettik, hem de İzmir – Tel Aviv arasında yapılacak işbirlikleri ile hayata geçirilebilecek projeleri ele aldık. İsrail’deki başarı hikayelerinden etkilenmemek mümkün değil. Ancak biz de  İzmir olarak  birçok avantaja sahibiz. Dünyanın en iyi örneklerini inceleyip kentimizin avantajları ile harmanlayarak kuracağımız Girişimcilik Merkezi’nde birçok başarı hikayesine tanıklık edeceğiz.” dedi.

“Tel Aviv Girişimcilik Merkezi’nin kurucusunu İzmir’de ağırlayacağız”
     Geleceğin ‘girişimcilik’ ve ‘inovasyon’ başlıkları üzerine  kurulacağına dikkat çeken Kızılgüneşler, “Kentimizin ve ülkemizin  kalkınabilmesi için inovasyon ve  girişimcilik en çok üzerinde durulması gereken konular. İsrail’deki örneklerde; öncelikle bilim ve teknoloji eğitimine verilen önemle başlayan sürecin, yeni fikirler ile yaratıcılığın desteklenmesi, yatırım, üretim, teşvikler, işbirlikleri, pazarlama ve dış dünyaya açılma gibi bir çok aşamayı inceledik” diye konuştu. İsrail’in startup, inovasyon ve girişimcilik ekosisteminde kilit bir role sahip ismi olan Tel-Aviv Üniversitesi girişimcilik StarTau’nun Kurucusu Oren Simanian ile biraraya geldiklerini belirten Kızılgüneşler, Tel Aviv’de gerçekleştirilen inovasyon ve girişimcilik kenti olma dönüşümünün benzerinin İzmir’de de yapılabilmesi önerilerini almak üzere Simanian’ı İzmir’de ağırlamak üzere çalışma başlattıklarını açıkladı.

Tel Aviv’de yoğun temaslar...
     İsrail temasları kapsamında, 110 ülkeden, 4.000’in üzerinde katılımcı ile gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük inovasyon festivallerinden biri olan DLD Tel Aviv Innovation Festival’e katılan İZTO heyeti, yeni kurulacak Girişimcilik Merkezi’nde gerçekleştirilebilecek işbirlikleri için temaslarda bulunarak, 15 Türk girişimcinin de projelerini dinledi. Kitlesel fonlama amacıyla kurulan, 2500’ün üzerinde üyesiyle ilk İsrail odaklı yatırım platformu olan Our Crowd yöneticileri ile biraraya gelen ve kitlesel fonlama hakkında bilgi alan heyet ayrıca; 150 adet binada, 10.000 öğrencinin yer aldığı ve temel bilimler alanında en iyi öğrencilerin yetiştirildiği bir bilim merkezi olan Weizmann Bilim Enstitüsü’nde yeni nesil teknolojileri yerinde inceledi. Girişimciler ile büyük firmaları birbirine bağlayan The Konnekt-Volkswagen Innovation Center ve The Bridge-The Coca Cola Accelerator’ın uygulamaları hakkında da detaylı bilgi alan İZTO heyeti, İsrail-Türkiye İş Konseyi, İsrail İhracat Enstitüsü ve İsrail Ticaret Odaları Federasyonu’nda da üst düzey temaslarda bulunarak, iki kent arasındaki işbirliklerini masaya yatırdı.

Heyetin gerçekleştirdiği görüşmeler…
     Our Crowd, Weizmann Bilim Enstitüsü,  İsrail İhracat Enstitüdü, İsrail Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Adv. Uriel Lynn ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Ze’ev Lavie,  The Library,  The Bridge - Coca Cola Accelerator, Tlv Global The Platform Tel Aviv, Girişimci/Yenilikçi Oren Simanian, Konnekt – Volkswagen Innovation Center,  DLD Tel Aviv Innovation Festival, İsrail-Türkiye İş Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Menashe Carmon, İsrail-Türkiye İş Konseyi Genel Müdürü Liora Mashiach Elkies, Israil-Avrupa Araştırma ve Yatırım Direktörlüğü Genel Müdürü Nili Shalev, Tel Aviv Türkiye Ticaret Müşaviri Ahmet M. Yener.

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik oranı 2018’de yüzde 11
» MB: Ekonomide dengelenme süreci devam ediyor
» Foça turizmi acil çözümler bekliyor
» Selçuk: İşsizlik oranı tahminimizin altında
» Hizmet sektörü güven endeksi 81,6 oldu
» “İstihdam teşvikleri baştan sona değiştirilmeli”
» E-İhracat Zirvesi İzmir’de gerçekleşti
» Evinizde baharı müjdeleyen öneriler
» Paşabahçe ile bahara merhaba deyin
» Vestel’in 12 ürününe Good Design Ödülü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni