• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İZTO, İzmir’i inovasyon ve girişimcilikte iki merkez ile aydınlatacak

05 Ekim 2019 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

   ► Mahmut Özgener: “Yakın gelecekte hayata geçireceğimiz iki önemli; İzmir Girişimcilik Merkezi İzQ ve İnovasyon Merkezi projemiz var.”

     İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Oda olarak “İzmir’i Girişimcilik ve İnovasyonun Başkenti” olarak konumlandırdıklarını ve bu hedefe ulaşmak için önümüzdeki süreçte dev projeleri peş peşe hayata geçireceklerini açıkladı. Bu projeler arasında en çok önem verdikleri ikisinin “İzmir Girişimcilik Merkezi İzQ” ve “İnovasyon Merkezi” olduğunu aktaran Özgener “İZTO olarak inovasyon ve girişimciliğin İzmir’de önünün açılması önem verdiğimiz en büyük projelerimiz arasında. Ülkemizin girişimcilik ve inovasyonda gücünü artırmak hedefiyle İzmir’in lider kent olmasında öncülük yapacağız. İzmir’in İnovasyon ve Girişimcilik Kentine Dönüşümüne yönelik 10 yıllık yol haritamız hazır” diye konuştu.

İki dev proje
     İZTO olarak 2 önemli projeyi hayata geçireceklerini ve çalışmaların son hızla sürdüğünü anlatan Özgener, “İzmir’i “girişimciliğin ve inovasyonun başkenti” olarak konumlandırdığımız takdirde, büyük bir ekonomik değişim yaşanacağını hepimiz görüyor ve biliyoruz. Dünyanın dört bir tarafından girişimcileri, inovatif beyinleri İzmir’e çekmek istiyorsak, öncelikle onlara uygun ortamlar sunmalıyız. Yakın gelecekte hayata geçireceğimiz iki önemli; İzmir Girişimcilik Merkezi İzQ ve İnovasyon Merkezi projemiz var. Odamıza ait Pasaport’ta yer alan iki binamızı bu merkezlere tahsis ediyoruz. Deniz tarafında olan binayı İnovasyon Merkezi, kara tarafındaki binayı da Girişimcilik Merkezi olarak hayata geçireceğiz. İzmir’in nitelikli insan kaynağının ortaya koyduğu zekayı, İzmir’in gücü ile birleştirdik ve sonuçta İzQ markası böyle doğdu. Kolay ulaşılabilir bir lokasyonda bulunan merkezlerimizin, yeni merkezler için itici bir güç olacağını düşünüyoruz. İzmir’deki 8 üniversite, 13 osb, 2 serbest bölge, 4 teknoloji geliştirme bölgesi ve STK’lar arasında koşturan tüm girişimcilerimizi doğru yere bir seferde yönlendirecek bir ekosistem ağı yaratmak istiyoruz. Girişimcilik merkezimiz, ekosistem kurumları arasında bir üs olacak ve girişimciler ile bu kurumlar arasında bir köprü vazifesi görecektir” dedi.

İzmir Girişimcilik Merkezi İzQ
     İzmir Girişimcilik Merkezi İzQ hakkında bilgi veren Özgener, “Aday girişimcilere yönelik eğitimler, proje pazarları, koçluk ve mentorluk hizmetleri, proje yarışmaları yoluyla üniversite öğrencilerinin girişimcilik bilincinin gelişmesine katkıda bulunacağız. Ekosistemin en önemli sorunlarından biri olan ürünlerin ticarileşmesi, şirketleşme, büyüme ve uluslararası pazarlara açılma konusunda girişimcilere sürecin başından itibaren danışmanlık hizmetleri sağlayacağız. Girişimcilerin yurtiçi ve yurtdışı finans kaynaklarına erişimine yardımcı olunacak, ulusal ve uluslararası teşvikler konusunda bilgilendirilmeleri sağlanacak” diye konuştu.

İnovasyon Merkezi Projesi
     İnovasyon Merkezi çalışmaları hakkında da bilgi veren Özgener, “Bu merkez, uluslararası inovasyon ağlarına İzmir’i özel bir merkez olarak anlatacak ve bu alandaki şirketlerin burada bulunmasını sağlayacak. Girişimcilik ekosisteminin en büyük eksikliği olarak gördüğümüz büyük firma-yeni girişimci etkileşimini yaratmayı, büyük şirketlerin sorunlarına girişimcilerin projeleri ile çözümler üretilmesi modelini hayata geçireceğiz. Bunun için bir dashboard (İlan Tablosu) oluşturacağız, tüm firmalar yaşadıkları sıkıntıları bu dashboarda girecek, girişimcilerimiz de bu dashboard üzerinden sorunları görüntüleyerek projeleriyle çözüm sunacak. 3D yazıcılar, hafif CNC tezgahları ve diğer tasarım birimlerinin yer alacağı FabLab, tasarım fikirlerinin prototipe ve somut ürünlere dönüşmesinde önemli katkılar sağlayacaktır. Girişimcilerin projelerine yönelik teknolojilerini ve tasarım konulu ürün ve hizmetlerini geliştirebileceği, gerçek yaşam ortamında, gerçek kullanıcılar ile test edebileceği bir konsept sunacak olan Design Lab'ı da Kemeraltı’nda yer alan Yusuf Rıza Okulu'nda TARKEM bünyesinde hayata geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

     İki dev projenin 18 ay içinde tamamlamayı hedeflediklerini belirten Özgener, “Amacımız iki projemizi de 18 ay içinde tamamlamak. Ayrıca, İzmir’in inovasyon ve girişimcilik kentine dönüşümü vizyonumuz kapsamında, Dijital Göçmenlerin İzmir’e çekilmesi projemiz de söz konusu. Bu kapsamda girişimci vizesi uygulanması, İzmir İnovasyon ve Girişimcilik Ekosistemi tanıtım kitapçığının hazırlanması,  İzmir’in uluslararası tanıtımının yapılması, inovasyon turizmi stratejilerinin geliştirilerek dünyanın önde gelen startup ve turizm fuarlarında stand açılması, girişimcilik bilinirliğinin arttırılması, girişimci değişim programlarının uygulamaya konulması, girişimcilik kasabalarının kurulması, dijital göçmenlerin seyahat organizasyonlarını yapan tur şirketlerinin İzmir’e yönlendirme yapmasını sağlamak gibi birçok projemiz de bulunuyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Sanayici enerji fiyatlarında düzenleme bekliyor
» Takside ödeme kredi kartıyla da yapılacak
» İzmir’de 888 bin kişi uçağı tercih etti
» Lösemiyi anne karnında önlemek için doğru beslenin
» Müze gelirlerinde yüzde 48,46’lık artış
» Dağıtım bedelinin faturaya yansıması aylık 98 milyon TL
» 14 Şubat’ta kuyumcuların yüzü gülmedi
» Türkiye, ROP tedavisinde köprü olacak
» Pest kontrolde de çevre ile entegre mücadele yükseliyor
» Doğal katkılı solucan gübresi sektörü canlandıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
  Ticaret 21.02.2020
  Ticaret 20.02.2020
  Ticaret 19.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni