• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzQ’nun ilk inovasyon liderleri sertifika aldı

15 Temmuz 2021 Perşembe 00:00
12
14
16
18

İzQ’nun ilk inovasyon liderleri sertifika aldı


           HABER MERKEZİ      
     İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezleri’nin inovasyon odaklı faaliyetleri kapsamında, T.C.Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ofisi (UNDP) işbirliği ile düzenlenen ‘İzQ İnovasyon Liderliği’ ve ‘İzQ Girişim Mentorluğu’ programlarının sertifika töreninin açılış konuşmasını yapan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İzQ A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Emre Kızılgüneşler; “İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezlerimiz’in fiziki olarak hayata geçmesine ilişkin çalışmalarımıza paralel olarak eğitimler, uzun süreli programlar, hackathon ve zirve benzeri etkinliklerimiz  tüm hızıyla devam ediyor. Bugün, sertifika törenini gerçekleştirdiğimiz ‘İzQ İnovasyon Liderliği’ ve ‘İzQ Girişim Mentorluğu’ programları, bu merkezlerimizin kilit taşları olarak hazırlandı. Bu programlar ile İzmir ve ülkemizdeki inovasyon ve girişimcilik farkındalığının artırılmasını amaçlıyoruz” dedi.

“İzQ girişimcilerin ekosistemine katkı sağlıyor”
     Şirket içi inovasyon liderleri yetiştirme ve kurum içi girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılma anlayışının iş dünyasında hızla yayıldığının altını çizen Kızılgüneşler, “İzQ olarak, gerek kurum içi gerek kurum dışı girişimcilerin her biri ekosisteme önemli katkı sağlıyor. Her girişimcinin projesi, yeni bir düşünme tarzının yolunu açıyor. Bu nedenle her fikrin dikkatle dinlenmesi ve gelecek vaad eden projelerin olgunlaştırılması gerekiyor” dedi. Kızılgüneşler, İzQ etkinlikleri kapsamında, 1,5 yıl içinde pandemi koşullarına rağmen 5 binin üzerinde dinleyici ile buluştuklarını, 84 mentor yetiştirildiğini, 17 mentee için inovasyon yol haritası hazırlandığını ve 10 girişimcinin büyüme hızlandırıcı programına alındığını sözlerine ekledi. Kızılgüneşler, ayrıca 200’ün üzerinde girişimcinin düzenlenen hackathon ve ideathonlara katıldığını ifade etti.

“İzQ inovasyon ekosistemini güçlendiriyor”
     İzQ İnovasyon Liderliği ve İzQ Girişim Mentorluğu programlarının sertifika töreninde bir konuşma gerçekleştiren UNDP Türkiye Muhkim Temsilcisi Louisa Vinton, UNDP olarak İzQ’nun girişimcilik ve inovasyon ekosistemini güçlendiren bütüncül yaklaşımını, sürdürülebilir kalkınma gündeminin hayata geçmesi adına çok önemli bulduğunu ifade etti. Vinton, “Hem kamu hem de özel sektörün inovasyonu konuştuğunu, yaptığımız görüşmelerde inovasyonun gerçekte ne olduğunu, özellikle gençlerin yeni fikirlerine dayanan dünyayı değiştirecek ürün ve hizmetlere dönüşmesinin önemine tanık olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi. Pandemi sürecinin inovasyonun ne kadar önemli olduğunu gösterdiğinin altını çizen Vinton, “Pandemi, global hareketliliğin kısıtlandığı, hepimizin evlere kapandığı bir dönem oldu. Özellikle özel sektör ve iş dünyasının, yenilikçi ve kapsayıcı, kimseyi geride bırakmayan iş fikirlerini ortaya koyma fırsatı yakaladığı önemli bir süreç yaşandı” dedi.

İzQ İnovasyon Liderliği ve Girişim Mentorluğu Programı gerçekleştirildi
     3 Mayıs – 2 Temmuz 2021 tarihlerinde 21 katılımcıyla yürütülen İzQ İnovasyon Liderliği programında, Kurumsal İnovasyon ve Girişimci Kurumlar, İş Model Analizi, İnovasyon Stratejisi, İnovasyon Portföy Yaklaşımı, Kurum içi Girişimcilik, Açık İnovasyon ve Teoriden Uygulamaya konularında teorik eğitimler düzenlendi. Teorik eğitimlerin yanı sıra; mevcut durum değerlendirme: yenilikçi bir şirket miyiz?, mevcut ve gelecek iş modeli, odak alanları belirleme, inovasyon portföy haritalaması, fikir üretimi mentor senaryoları, ihtiyaç alanı ve poc tasarımı, mentor senaryoları ve bir sonraki adımlar konularında atölye çalışmalarının yapıldığı program kapsamında, her hafta MasterClass konuşmacılarının katılımcılara deneyimlerini aktardığı görüşmeler de gerçekleştirildi.
     3 – 29 Haziran 2021 tarihlerinde 22 katılımcıyla yürütülen İzQ Girişim Mentorluğu programında ise yeni iş modelleri ve trendler, teknolojiler ve krizlerin etkisinde günümüzde inovasyon ve girişimciliğin önemi, mentorluğun ve inovasyonun tanımları, girişimcilik ve inovasyon ekosistemi, Startup fonlaması, yatırımcı beklentileri ve yatırım hazırlığında mentora düşen roller, yenilikçi iş fikirleri üretmek ve geliştirmek, değer önerisi oluşturma, yalın kanvas ve iş modeli kanvası konularında eğitimlerle birlikte bire bir mentorluk seansları düzenlendi.


+ Benzer Haberler
» Balçova Teleferik Tesisleri bir hafta süreyle kapatıldı
» Bal Merası’nda ilk üretim
» İzmir Skal Kulübü’nden Başkan Soyer’e teşekkür ziyareti
» Bilişim 500 için geri sayım başladı
» Karşıyaka Çarşı Tasarım Maratonu başladı
» 150.000 TL ve üzeri araç ilanları revaçta
» Astro Dijital, İzmir’den dünyaya kurumsal çözümler sunuyor
» İklim krizine karşı ‘enerji yaşam tarzı’ projesi
» Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü okul onarım işi yaptıracak
» “Dünya harikası doğasıyla Çeşme’yi korumalıyız”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.08.2021
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
  Ticaret 27.07.2021
  Ticaret 26.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni