• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İzmirliler Teknoloji Üssü Yönetim Kurulu’nda temsil edilmeli”

15 Kasım 2021 Pazartesi 10:00
12
14
16
18

BASİFED Başkanı Kasalı’dan Teknoloji Üssü uyarısı:

İzmirliler Teknoloji Üssü Yönetim Kurulu’nda temsil edilmeli


           HABER MERKEZİ      
     Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı, İzmir Teknoloji Üssü’nün Urla’da kurulmasının bölge için çok önemli bir gelişme olduğunu belirterek, “Bununla birlikte İzmir Teknoloji Üssü Yönetim Kurulu’nda da İzmirli temsilcinin olmasını istiyoruz” dedi.

URLA’DAKİ TEKNOLOJİ ÜSSÜ’NDE İZMİRLİ YÖNETİCİ YOK
     İzmir Teknoloji Üssü’nün yönetiminde 6 bürokrat olduğunu diğer 3 ismin ise Kocaeli Belediye, Gebze Ticaret Odası ve Kocaeli Sanayi Odası başkanlarından oluştuğuna dikkat çeken Kasalı, “İzmir Teknoloji Üssü, ilk kurulan ama kuruluşunun üstünden uzun yıllar geçmesine rağmen aktif hale gelemeyen Gebze Bilişim Vadisi şirketine bağlı, ikinci bir Bilişim Vadisi şirketi olarak kuruldu. Bilahare 2 şirket birleştirildi. Yeni oluşan şirketin Yönetim Kurulu 6’sı bürokrat olmak üzere 9 üyeden oluşuyor. Bürokratların dışında Kocaeli Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler ile Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu şirkette yer alan isimler. Görüldüğü gibi, İzmir’de kurulmuş olan Teknoloji Üssü Yönetim Kurulu’nda, ne yazık ki İzmirliler temsil edilmiyor. Bölgedeki faaliyetini daha etkin ve verimli yürütebilmesi ve bölgenin dinamizminin çalışmalara aktarılabilmesi için Yönetim Kurulu’nun, İzmirlilerin de yer alacağı, yeni bir yapıya dönüştürülmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

BÜYÜK OYUNCULARI İZMİR’E GETİRECEK
     Günümüzde teknolojinin geldiği noktada toplumların teknolojiyi yapanlar ile teknolojiyi ithal edip uygulayanlar olarak ikiye ayrıldığını düşündüğünü vurgulayan Kasalı, bizim toplumumuzun da ithal edip uygulayanlar konumundan, teknolojiyi yapanlar konumuna geçmesi için, 30 yıllık rüyamız olan İzmir Teknoloji Üssü’nün, Urla İYTE kampüsü içinde kurulma kararını alkışladığı kaydetti. İzmir’in Avrupa’nın en eski ve önemli liman kenti oluşu, Yüksek eğitim düzeyi ve nitelikli insan kaynağı, sektörel zenginliği, 9 üniversite, 155 Araştırma ve Uygulama Merkezi, 90 Ar-Ge Merkezi, 30 Tasarım Merkezi, 4 Teknopark’a sahip altyapısı ile en doğru seçim olduğunu anlatan Kasalı, “Teknoloji Üssü kararı beklenenin de üstünde bir sonuç gösterecektir. Ayrıca, Global Zincir’de yeri olan büyük oyuncuların İzmir’e gelmesi ve yatırım yapmasında da büyük bir çarpan etkisi yaratarak bölgemizin bu yöndeki eksiğini de giderecektir” dedi.

“TEDARİK VE LOJİSTİK MERKEZİ OLABİLİRİZ”
     Türkiye’nin ucuz ve nitelikli iş gücü, dış yatırımcıyı cezbedecek bir iç piyasa dinamizmi ve hacmi , Sanayi geleneği ve kalite anlayışı, Endüstri 4.0’a henüz ulaşılamadıysa da en azından endüstri 3.0’da iyi olunması, Dünya’da teslim zamanının öne çıkması ve bu noktada Türkiye’nin ve özelde İzmir’in çok stratejik bir konumda olmasının büyük avantaj olduğuna işaret eden Kasalı, yapılması gerekenler konusunda da şu değerlendirmeyi yaptı: “Ancak tüm bu avantajların fırsata çevrilebilmesi için, son dönemde Demokrasi ve Hukuk alanında oluşan olumsuz algının süratle düzeltilmesi gerekiyor.  Bu algıyı daha da koyulaştıran ülkemizin “Gri Liste”ye alınması olmuştur. Bu listeden çıkmak için zaman kaybetmeden gerekli adımların atılması gerekmektedir.
     Bu ön koşuldan sonra, Türkiye bir tedarik ve lojistik merkezi olmak için gerekli altyapı yatırımlarını süratle tamamlamalıdır. Bunların başında, limanların rehabilitasyonu, demiryolları ile liman bağlantılarının sağlanması, liman ve demiryollarının entegrasyonu için bağlantı noktalarına “Lojistik Köyler” yapılması gerekiyor.Asıl önemlisi, pandemi döneminde ortaya çıkan deniz taşımacılığı sorunu ve bağlı olarak yüksek navlunlar nedeniyle dış ticaretimizin sıkıntıya girmesi olmuştur. Bu nedenle, Yerli Deniz Filomuzun güçlenmesi için teşvik edilmesi ve daha önce var olan fakat kapanan container üretiminin tekrar önünün açılması gerekmektedir.”


+ Benzer Haberler
» “MESS metal işçisinin hakkını korumalı”
» Eylül’de sigortalı çalışan sayısı 802 bin kişi arttı
» “Müteahhittin 15 milyar TL kredi borcu var”
» İMSAD: İç ve dış talep eylül ayında da devam etti
» Havacılıkta motorların hidrojen yakıtları ile uyumluluğu hedefleniyor
» EİB’den Hollanda ve Belçika atağı
» Çevre kirliliğine karşı yönetmelik yürürlüğe girdi
» İzmir’de satış ve kira bedelleri yüzde 20-25 arttı
» Serter: Işılay Saygınlar çoğalsın
» “Turizmin gelişmesi için her türlü desteği vereceğiz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni