• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmirliler kent yönetimine Bizİzmir’le katılabilecek

19 Şubat 2020 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

İzmirliler kent yönetimine Bizİzmir’le katılabilecek

   ► İzmirlileri belediye yönetimine dahil eden ve birçok belediye hizmetlerine erişimlerini sağlayan Bizİzmir adlı dijital platform açıldı.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi bugün İzmir’in en büyük meydanının açılışını yaptı. Bizİzmir adı verilen dijital platform İzmir’de yaşayanların kentteki tüm etkinlikleri takip edebilmelerini, belediyeden haber almalarını, önemli konularda görüş ve önerilerini kolaylıkla paylaşabilmelerini sağlıyor. Platforma bizizmir.com adresinden erişilebiliyor ve dijital platformun uygulaması Apple store ve Android store’den indirilebiliyor. Bizİzmir platformunun açılışını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “En önemli hedefimiz olan şeffaf katılımcı demokratik yerel yönetim anlayışımızı dijital platformda da hayata geçirmek ve kenti hep birlikte yönetmek için artık yeni bir zeminimiz var. Bizİzmir ile kentimizde dijital demokrasi dönemi başlatıyoruz. Bu nedenle iletişim çalışmalarımızda Bizİzmir’i kentin dijital meydanı olarak tanımladık. Hedefimiz 4,5 milyon İzmirlinin yolunun geçtiği, sesini duyurduğu bir meydan yaratmak” diye konuştu.

“İzmirliler Bizpuanlarla fidan ve hayvanla mama bağışı yapabilecek”
     Bizİzmir platformunun ‘duy, paylaş, katıl ve şeffaf İzmir’ ana başlıklarıyla oluşturulduğunu ifade eden Soyer, “Bizİzmir’in duy bölümünde İzmirlilerin şehrimize ve İBB’nin yürüttüğü çalışmalara dair her türlü bilgileri alacağı çeşitli bölümler var. Stratejik hedeflerimizden ulaşım bilgilerine, kültür sanat ajandalarından, afet toplanma alanlarına her bilgiye buradan ulaşılabilecek. Paylaş bölümünde İzmirliler anket uygulamaları ve İzmir buluşmaları gibi başlıklarla görüşlerini paylaşıp kent yönetimine katılabilecek. Bu sistemle İzmirlilere mahallelerde nerelere park yapabileceğinizden, sokaklar ya da vapurların isimlerine kadar yaşamlarını doğrudan ilgilendiren konularda sorular sorup katılım sağlayabileceğiz.

     Katıl bölümünde yerel yönetimler alanında ilk kez uygulanan BizPuan sistemi var bu sistem başka örneği olmayan bir dayanışma platformu. Bu konuda öncü olmaktan gurur duyuyoruz. Bu sistemde kent dayanışmasına katılan gönüllü çalışmalarımızda yer alan İzmirliler BizPuan kazanacaklar. Bu puanları fidan bağışı, sokak hayvanlarına mama bağışı ya da ihtiyaç sahiplerine eşya bağışı gibi dayanışma amaçlı kullanabilecekler ya da isterlerse puanlarıyla konser tiyatro bileti, eğitimlere katılım hakkı elde edebilecekler. Modern imece ve değiş tokuş sistemini yeni nesil yönetim anlayışında önemli bir değer alacağını düşünüyoruz. Kısacası gönüllünün hizmetiyle kamunun hizmetini takas ettiriyoruz. Şeffaf İzmir bölümünde yerel yönetimde şeffaflığı hayata geçirmek için somut adımlar atıyoruz. Gizlisi saklısı olmayan belediyemizin tüm ihalelerine, bütçelerine, meclis kararlarına doğrudan ulaşılabilecek” açıklamalarında bulundu.

“Yerel yönetimlerin değişimleri iyi okumalı”
     İzmir’i Türkiye’nin diğer kentleriyle ve dünya kentleriyle ilişki kuran, insanlarla doğa arasındaki bağları güçlendiren, uygar ve barış içinde bir kent olarak gördüklerini söyleyen Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yerel demokrasiyi evrensel boyutlarda yeniden tanımlayan bir vizyonla hareket ediyoruz. Toplum siyasete ve yönetim anlayışına kıyasla çok daha hızlı değişip dönüşürken bu değişimin karşısında halka en yakın yerde duran yerel yönetimlerin bu değişimleri iyi okuması ve bu çerçevede bir yönetim anlayışı ortaya koyması gerekiyor. Bizİzmir platformuyla amaçladığımız bu değişimi görmek, halkımızın taleplerini doğru okumak ve demokrasinin pratikte yaşam bulmasını günümüzün avantajlarını kullanarak sağlamak. Çünkü demokrasi 5 yılda bir sandığa gitmekten ibaret değildir.

     Demokrasi birlikte yaşamanın hukukudur, kültürüdür. Bizİzmir bu kültüre ve hukuka bir tık daha hizmet sağlamayı sağlayacak.” Soyer, Bizİzmir uygulamasının Android telefonlara aplikasyon olarak da yüklenebildiğini, Apple store’da onay sürecinde olduğunu ve bir haftaya kadar indirilebileceğini ifade etti.
     Soyer, İBB Meclis Salonunda basın mensuplarına uygulamayı tanıttıktan sonra Konak meydanında Bizİzmir’i İzmirlilerle sistemi test etti. Uygulama aracılığıyla Kültürpark, Havagazı Fabrikası, Toros Masal Evi’nde bulunan İzmirlilerle canlı bağlantı kurdu. Vatandaşlarını projeye ilişkin görüşlerini dinledi. 

Bizİzmir ‘duy, paylaş, katıl’ üzerine inşa edildi
     Üç ana eylem üzerinde inşa edilen Bizİzmir sitesi, bilgi edinmeyi ‘duy’, İzmirlilerin beraber hareket etmesini ‘paylaş’ ve katılımcılığı ‘katıl’ öne çıkarıyor. İzmir’deki tüm kültür sanat etkinliklerinden Bizİzmir aracılığıyla haberdar olmak, kentte yapılması düşünülen bir yatırımla ilgili görüş belirtmek veya anketlere katılmak mümkün.  Bizİzmir sitesine kaydolan İzmirliler, buradaki bilgileri paylaşmakla kalmıyor, aynı çatı altında istek ve önerilerini iletebiliyor, sonuçlarını takip ediyor, ulaşım kartına yükleme yapabiliyor veya nöbetçi eczaneden boş otoparkların yerlerine kadar kentte yaşayanların hayatını kolaylaştıran çok önemli bilgilere ulaşabiliyor.

     Bizİzmir platformuna üye olanlar BizPuan uygulamasına da erişiyor. Yaptıkları gönüllü çalışmalardan topladıkları ‘BizPuan’larla konser, tiyatro gibi etkinliklere ücretsiz gidebildikleri gibi, kurslara katılabiliyor ya da bu puanlarla bağış yapabiliyor. Bizİzmir’in en önemli özelliklerinden biri de şeffaf yönetimi öne çıkarması… Başkanın mal varlığından belediye bütçesine kadar her şey bu platformdan erişime açılıyor.


İzmirliler Bizİzmir ile neler yapıyor?

 • Kentteki otoparklarda park yeri olup olmadığını görüyor.
 • İzmirim kartının bakiyesini görüyor, kartına para yüklüyor.
 • BizPuan toplanıp, puanlarla konser veya kurslara ücretsiz gidiyor ya da bir sosyal kampanya bağışlıyor.
 • Nöbetçi eczaneler, kameralar aracılığıyla yol durumunu görüyor.
 • Acil durumlarda toplanma alanları listesine ulaşıyor.
 • Sebze ve meyve halindeki fiyatları görüyor.
 • Ulaşım araçlarının tarifelerine ulaşıyor.
 • Kentteki bisiklet istasyonları ve boştaki bisiklet sayısını öğreniyor.
 • Su kesintisi, arıza gibi konulardaki duyurulara ulaşıyor.
 • Anketlere katılıp, fikirlerini söylüyor.
 • Gönüllü çalışmalara katılıyor.


+ Benzer Haberler
» İyileşen 1.003, yeni vak’a 995
» İki gündür yeni vak’a sayısı iyileşen sayısının üzerinde
» Bilişim Vadisi’ne TOGG aşısı
» Üreticinin elinde kalan kurbanlıkları ESK alacak
» Bakan Pakdemirli’den yangın açıklaması
» Ağustos’un ilk gününde yeni vak’a sayısı iyileşeni geçti
» Gıdaya sıkı takip
» Temmuz’un son günü vaka’ların %92,92’si iyileşti
» Yeni vak’a ve iyileşme rakamları 900-1000 arasına takılı kalmış gibi
» "İtalya ile işbirliği fırsatlarını arttıracağız"


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
  Ticaret 29.07.2020
  Ticaret 28.07.2020
  Ticaret 27.07.2020
  Ticaret 25.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni