• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmirli kadınların kemikleri ‘yüksek riskte’

10 Mart 2018 Cumartesi 09:00
12
14
16
18

İzmirli kadınların kemikleri ‘yüksek riskte’

   ► Türkiye Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı, anket çalışmasında osteoporoza bağlı kırıklarda en büyük riskin İzmir’de çıktığına dikkat çekti.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Osteoporoza bağlı kırıkların önüne geçmek ve farkındalık yaratmak amacıyla “Sağlam Kemikler Güçlü Kadınlar” sloganıyla 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü başlatılan “Kırılmayan Kadınlar” kampanyası sona erdi.
     Kırılmayan Kadınlar” Kampanyası kapsamında Türkiye Osteoporoz Derneği’nin Amgen’ın katkılarıyla İzmir, Antalya ve İstanbul’daki on ayrı noktada 50 yaş ve üzeri toplam 1.454 kadının kemik ve mineral yoğunluğunun ölçüldü.

     Kampanya boyunca 7 bin 983 kişiyle de on-line anket yapıldı. Ölçümler sonucunda risk altında olduğu tespit edilen kadınlar fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimine yönlendirildiler. Kampanya ve yapılan anket çalışmasının sonuçlarına yönelik olarak Türkiye Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı ile bir araya geldik.
     Kirazlı, anket çalışmasında osteoporoza bağlı kırıklarda en büyük riskin İzmir’de çıktığına dikkat çekti. Genç nüfusta farkındalığı artırılması gerektiğinin altını çizen Kirazlı, “Üç ay süren kampanya ile veriler toplandı. İzmir, Antalya, İstanbul’da on ayrı noktada 22 gün boyunca ölçümler yapıldı. İnternet üzerinden yapılan testlerde kadınlar arasında osteoporoz riskinin yüksek olduğu tespit edildi.

     Toplam 5 bin 973 kadının verdiği yanıtlar doğrultusunda 4 bin 231’inin, “Annen ne kadar kırılgan?” testine yanıt veren 1.973 kadından 1.119’unun risk altında olduğu görüldü. İlk etabı İzmir’de gerçekleştirilen ücretsiz taramalar sonucunda çarpıcı sonuçlara da ulaşıldı. İzmir’deki ölçümlere katılan 604 kişinin yüzde 70’i “osteoporozun ne olduğunu bildiğini” söylerken, Antalya’daki 170 katılımcının yüzde 91’i, İstanbul’daki 504 katılımcının yüzde 86’sı bu soruya “evet” yanıtını verdi. İnternet üzerinden yapılan anket sonuçları ise biraz daha farklı oldu. Soruya İzmir’den yanıt veren 2 bin 732 internet katılımcısının yüzde 20’si, Antalya’daki 1.728 katılımcının yüzde 47’si, İstanbul’daki 4 bin 283 katılımcının yüzde 82’si bu soruyu olumlu yanıtladı.

     Ölçümleme sırasında yapılan anket çalışmasında “osteoporoza bağlı kırık oluşumu” konusunda bilgi sahibi olma oranının da hayli yüksek olduğu görüldü.  İzmir’de oran yüzde 91 iken Antalya ve İstanbul’da yüzde 90 düzeyinde. İnternet üzerinden yapılan anket sonuçları yine bundan biraz daha düşüktü ancak oran üç kentte de yüzde 70’ten fazla oldu. “Osteoporozun sık görülen bir hastalık olduğu” konusunda da iki anket mecrası arasındaki fark dikkat çekiciydi.

     İzmir’de soruyu internet üzerinden yanıtlayan katılımcıların yüzde 32’si, ölçümleme sırasında yanıtlayan katılımcıların yüzde 80’i soruya “evet” yanıtını verdi. Antalya’da bu oran sırasıyla yüzde 63 ve 81 düzeyinde kaldı. İstanbul’da ise sonuçlar sırasıyla yüzde 71 ve 79 olmak üzere birbirine daha yakın çıktı. En fazla farkındalığın İstanbul’da olduğunu gördük.  Ama genel olarak farkındalık çok düşük bunun yukarılara çekilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Yılda 24 bin kalça kırığı
     Türkiye Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı, kemik ve mineral ölçümü taramasının yanı sıra kampanya filmi, internet sitesi, sosyal medya bağlantıları ve açık hava reklam panolarıyla da farkındalık çalışması yapılan projeyle ilgili olarak, “Ülkemizde yılda 24 bin kalça kırığı gerçekleşiyor ve vakaların yüzde 75’ini kadınlar oluşturuyor,” dedi.

Devlete maliyeti 2050 yılında 205 milyon dolar olacak
     2050 yılında kalça kırığının ülke ekonomisine maliyetinin 205 milyon dolar olacağını kaydeden Kirazlı, dünyada osteoporoza bağlı olarak yılda 9 milyon kırık oluştuğunu ve bu sayının çok sık görülen meme kanseri, kalp krizi ve inme hastalığının üçünün toplamından daha fazla olduğunu açıkladı. Kirazlı, “Özellikle 50 yaş ve üzeri kadınlarda menopoz sonrası osteoporoz risk faktörlerinin olup olmadığı belirlenmeli, risk altındakilerde kemik dansitometri tetkiki yapılmalıdır. Ayrıca bir kez kırık geçirildiyse ikincil kırığın oluşmaması için önlem alınması çok önemlidir. Biz de bu konuda bir farkındalık yaratmak amacıyla yola çıktık” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Rehabilitasyon sistemi çocuklar açısından revize edilmeli
» Üretim soğanda artacak, patateste azalacak
» Annelerin cezasını ‘bebekler’de çekiyor
» Bütçenin %10 ’u faize, %2’si tarıma
» Elma üreticisinin yeni umudu; ‘Tanzim’
» Buğday üreticisi yüzünü arpaya döndü
» Beyaz eşya sektöründe umutlar marta kaldı
» Müze gelirinde yüzde 32,04’lük düşüş
» Savunmanın anahtarı ‘yerli’ yüksek teknolojide
» Tuval ve çamura ‘sevgili’ için dokunuyorlar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni