• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’in gözde ilçeleri fuarda ziyaretçilerini bekliyor

11 Eylül 2018 Salı 14:00
12
14
16
18

İzmir’in gözde ilçeleri fuarda ziyaretçilerini bekliyor

   ► İzmir’in gözde ilçeleri fuardaki stantlarında ziyaretçilerine ilçelerinin turizm, tarım ve doğa güzelliklerini anlatıyor.

           DUYGU GÖKSU / NURETTİN BAKİ     
     87’nci kez düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. İzmir’in gözde ilçeleri fuardaki stantlarında ziyaretçilerine ilçelerinin turizm, tarım ve doğa güzelliklerini anlatıyor. Stantlarını ziyaret ettiğimiz Urla, Seferihisar ve Dikili ilçe belediyeleri fuarda yaptıkları etkinlikleri hakkında bilgi verdi. İlçe belediyelerin stantlarında görev alan yetkililer, fuara gelen ziyaretçilerin mutlaka ilçe belediyelerin stantlarını da ziyaret etmelerini istiyor.

“Enginar ekim alanları iki katına çıktı”
     Urla standında ziyaretçileri Urla ile ilgili bilgilendiren Urla Belediye yetkilisi Melis Başak Bıyık, fuarda öncelikle Urla’nın tarihi ve doğal güzelliklerini, geleneksel değerlerini katılımcılara anlattıklarını dile getirdi.  Bıyık, “Bizim için en önemli geleneksel değerlerden bir tanesi Enginar Festivalimiz. Geçtiğimiz Nisan ayında Enginar Festivali 4’üncü kez düzenlendi.  Enginar festivaline yurt içinden ve yurt dışından bizim de tahmin etmediğimiz kadar çok büyük bir rağbet oldu.  3’üncü Enginar Festivali’nden sonra ekim alanları iki katına çıktı. Onun dışında en değer verdiğimiz konulardan bir diğeri de yerelde ve tarımda kalkınma. Urla’da 15 tane köyümüz var.  Fuar’a özel bu köylerimizi ayrı ayrı anlatan broşürler hazırladık. Çünkü köylerimizin her birisinin kendine özgü özellikleri var. Örneğin Barboros Köyümüzde Oyuk Festivali düzenleniyor. Bu festivalimiz Türkiye’nin ilk tematik festivali. Normalde ‘Korkuluk’ denen bu festivale Barboros köylüleri Oyuk Festivali diyor. Bu festivalde renkli görüntüler ortaya çıkıyor. Fuara gelen ziyaretçilerimizi bu festival hakkında da bilgilendiriyoruz” dedi.

“Ziyaretçilerimizi köylerimize davet ediyoruz”
     Urla için en önemli turizm destinasyonunun Gastronomi turizmi olduğunun altını çizen Bıyık, bununla beraber yaz turizminde de söz sahibi oldukları alanlarının çokça olduğunu söyledi. Bıyık, “Yaz turizminde de belli başlı denize girilecek alanlar var; Çeşmealtı, İskele, Balıklıova, Gülbahçe, Demirci, Bağcılar bu alanların başında yer alıyor. Biz bu yerlerin de tanıtımını fuardaki standımızda yapıyoruz ama dediğim gibi en çok önem verdiğimiz turizm gastronomi” ifadelerini kullandı.
     Son olarak Urla’nın doğa güzellikleri olan köylerini de fuarda ziyaretçilere anlattıklarını vurgulayan Bıyık, “Köylerimizin hepsi de birbirinden güzel. Doğası, yemekleri, ziyaret edilecek, gezilecek birçok özellikleri bulunuyor. Urla mübadil bir ilçe, mübadele döneminin özelliklerini hala taşıyor. Arnavut, Boşnak başta olmak üzere birçok farklı kültürü bir arada barındırıyor. Bu yüzden Urla’nın yerli yemekleri çok güzeldir. Kınalı Bamya Urlamıza özgü bir yemek türüdür. Kısacası, gerçekleşen İzmir Enternasyonal fuarlarıyla Urla’nın görünen ve görünmeyen bütün özelliklerini ziyaretçilerimize anlatıyoruz. Dolayısıyla fuarların Urlamıza katkısı çok fazla oluyor. Urla’nın farklı yerlerini keşfediyorlar” diye konuştu.

Mandalinanın anavatanı ‘Seferihisar’
     Fuarı gezerken gözümüze mandalinanın turuncusuyla Seferihisar karşılıyor. Her fuarda olduğu gibi ziyaretçilerine mandalina kurusunu ikram ederek karşılayan Seferihisar standı, bizi de aynı şekilde karşıladı. Stant yetkilisi; sessiz ve sakinliğiyle bilinen ilçeye son zamanlarda özellikle yabancı turist sayısında artış yaşandığını söylüyor.
     Fuarda gizli kalan keşfedilmeyi bekleyen doğa güzelliklerini ziyaretçilerine anllatıklarını söyleyen Belediye yetkilisi, “Seferihisar’a yabancı turist son yıllarda arttı, bu turistlerin ilçemize çok yoğun talepleri var. Hem yurt içinden hem de yurt dışından turistlerin ilgisinin en önemli sebebi ilçemizin sakin ve sessiz olmasının yanında insanlarımızın misafirperverliğinin güzel olması. Fuar bize çok fazla şey katıyor. Bu yüzden bu fuarı kaçırmamak için özel bir önem gösteriyoruz. Fuarda mandalinamızı ön plana çıkartıyoruz. İlçemizin sakinliği son zamanlarda bu özelliğini kaybetmeye başladı. Bu yüzden fuarda bu özelliğimizin hala var olduğunu da anlatıyoruz. Tarım alanında da çok güçlü bir ilçeyiz. Zeytinyağımız, Karakılçık buğdayımız rağbet görüyor. Bu buğday tamamen dedelerimizin sandıktan çıkardığı bir buğdaydır. Zeytinyağımız ise bilge ağaçtan alınıyor. Geçen seneki müzayede litresini 22 bin liraya aldık. Denizimiz, doğamız son derece ilgi çekici. Bütün fuara gelen ziyaretçileri bu köylerimize davet ediyoruz” dedi. 
    Fuarın diğer gözde ilçelerden Dikili ise ziyaretçilerine “Dikili, gezginlerin tercihi oluyor. Krater Gölü yolu hem yürüyüş için oldukça güzeldir hem de yürüyüş sonrası göle ulaştıktan sonra eşsiz bir Midilli manzarası eşliğinde kamp yapılabilir” mesajı veriyor.

“Gezginlerin tercihi Dikili”
     Dikili Belediyesi de deniz turizmini öne çıkaran tasarımı ile fuarda yerini aldı. Dikili Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Yetkilisi Ethem Uğur Celep, “Fuara katılma amacımız tamamen burada ilçemizin tanıtımını yapmak. Özel olarak ilçemizin bütün özelliklerini burada sergilemeye çalışıyoruz. Örneğin, Çandarlı Kalesi gibi ilçemizin turistik alanlarından bahsediyoruz. Deniz alanlarından, tarım alanlarından bahsediyoruz, jeotermal turizminden bahsediyoruz. Standımıza ilgi gösteriyor yerli ve yabancı turistler. Dikili’de ne yapabileceklerini öğrenmek istiyorlar. “Dikili’ye gelmemiz için cezbedici neler var?” şeklinde sorular alıyoruz. Deniz turizminden, dalış organizasyonlarımızdan, koylarımızın eşsiz güzelliklerinden, adalarımızdan, tekne turlarından güzellikleri aktarıyoruz. Genel olarak ilçemiz turizme yönelik olduğu için, tarım sektöründen çok misafirlerimizin güzel vakit geçireceği turizm alanları ön plana çıkarıyoruz” ifadelerini kullandı.

“İEF otellerde doluluk oranını artırıyor”
     Celep, “Fuarda yapmış olduğumuz çalışmalar bir nebze olsun ilçe turizmine katkı sağlıyor, otellerdeki doluluk oranına olumlu etkiler yapıyor. Ayrıca ilçemizde otelden çok ev turizmi var. Yazlık evler çok fazla. Mümkün olduğunca faydalandıklarını düşünüyorum. Yabancı turistlerin ilgisi de gayet güzel, yerli turist sayısı daha fazla. Gezilebilecek alanları özetlemek isterim; Bademli’de görülebilecek eşsiz koylarımız var, Pisa Koyu, Hanımın Koyu gibi güzel yerler. Tekne turları ile adalara geçilebiliyor. Kalem Ada’mız ve Çandarlı’ya doğru devam ettiğinizde eşsiz koylar var. Yol üzerinde aynı zamanda jeotermal oteller bulunuyor. Kış aylarında rağbet görüyor. Şehir merkezinde çok fazla yapılabilecek etkinlik yok. Şehir merkezinde indikten sonra turistler çevre koylara seyahat ediyorlar. Her yerden denize girilebilecek bir ilçe olması Dikili için önemli bir avantaj olmakla beraber denizi de oldukça berraktır” diye konuştu.

     Tarım alanında da Dikili’nin faaliyetlerine değinen Celep, “Bamyamız oldukça meşhurdur. 2 yıldır İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte festivalini yapıyoruz. Deliktaş Köyü’müzde bu festivali gerçekleştiriyoruz. Çilek oldukça meşhurdur. Yol kenarlarında, Çanakkale yolu üzerinde bunu çok net görebilirsiniz. Onun haricinde, zeytin ön plandadır. Dikili, gezginlerin tercihi oluyor. Çadırlarını alıp gelebilecekleri eşsiz yerlerden bir tanesidir. Dağ yürüyüşü sevenler, Krater Gölü’ne mutlaka gelmeliler. Krater Gölü yolu hem yürüyüş için oldukça güzeldir hem de yürüyüş sonrası göle ulaştıktan sonra eşsiz bir Midilli manzarası eşliğinde kamp yapılabilir” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» “2. elde satış artışı bekliyoruz”
» İzmir tarihinde İtalyan mimarlar tanıtıldı
» Organik kum kedilerin yaşam kalitesini arttırıyor
» Türkiye’nin köpek ırkları korunuyor
» Et ve sütte enflasyon riski kapıda
» Vade uzayınca geri ödeme zorlaşıyor
» “GES yatırımları 5 milyar $’ı aştı”
» Serter’den başarının anahtarı ‘Vazgeçmemek’
» Damacana suda fiyat anarşisi
» Türk Hava Yolları’nda taşınma karmaşası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni