• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İzmir’in en büyük eksikliği koordinasyon”

10 Eylül 2019 Salı 15:00
12
14
16
18

“İzmir’in en büyük eksikliği koordinasyon”

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumu gerçekleştirildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Eylül ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirildi. Toplantıda geçtiğimiz ay meclis toplantısında gündeme gelen, belediyenin ortak hizmet protokolü kapsamında İzmir Turizm Tanıtma Vakfı’na (İZTAV) aktaracağı 8 milyon 948 bin 188 TL tutarındaki kaynak konusundaki tartışmalara sebep oldu. AK Parti grubunun İZTAV’a kaynak aktarımıyla ilgili eleştirilerine ve ret oyuna cevap veren Soyer, “Biz oy birliği içinde bu kararı almış olsaydık diğer kurumlarla çok daha uyumlu çalışacaktık. İzmir’de kurumlar bu şehirle ilgili iyi şeyler yapmaya çalışır ancak aralarında koordinasyon sağlanmadığı için, iyi niyetli çabaların büyük bölümü çöldeki kum tanesi gibi kaybolup gitti” diye konuştu.

“İZTAV vakıf değil koalisyon”
     AK Partili Özgür Hızal’ın Soyer’in kardeşinin İZTAV genel sekreterliği görevinden olmasını eleştirilerine cevap veren Soyer, “Kardeşim aylardır bir kuruş almadan hizmet veriyor. Benim vicdanım kan ağlıyor vicdanım sızlıyor. Biz oybirliği içinde bu kararı almış olsaydık diğer kurumlarla çok daha uyumlu çalışacaktık. Keşke hepsine muhalefet şerhi koysaydınız da bu önerge oy birliği ile geçseydi. İzmir fırsatı kaçırdı. Valinin başında olduğu, İzmir Ticaret Odası’nın, Ege Bölgesi Sanayi Odasının yönetiminde olduğu bir vakıf neyini denetleyemeyeceksiniz. Bu bir vakıf değil ki bu bir İzmir koalisyonu, STK’lardan, belediyelere kadar bir koalisyon. Oy çokluğu ile geçireceğiz ancak içim kan ağlıyor” dedi.

“İzmir’in en büyük eksikliği koordinasyon”
     İzmir’in en büyük eksikliğinin koordinasyon olduğunu belirten Soyer, “8 Nisan’dan beri 6 aya yakındır bu görevi icra ediyorum. İzmir’de kurumlar bu şehirle ilgili iyi şeyler yapmaya çalışır ancak aralarında koordinasyon sağlanmadığı için, iyi niyetli çabaların büyük bölümü çöldeki kum tanesi gibi kaybolup gitmiştir. İzmir’in en büyük eksikliği kurumları arasındaki koordinasyon eksikliğidir. Biz bu vakfı neden büyütmek istedik. Sadece bir personeli olan o da yarı zamanlı çalışan bir vakıftı. Biz neden bu vakfı büyütmeye çalışıyoruz belediye olarak rahatlıkla yapabileceğimiz işler. Vakfı büyütmememizin tek bir nedeni var, valilik, ticaret odası, borsası hepsi içinde olsun istiyoruz” açıklamalarında bulundu.
     AK Parti grubunun önergeye siyaseti karıştırdığını vurgulayan Soyer, “Vakıf nasıl denetlenecek diyorsunuz. İzmir Ticaret Odası armut mu toplayacak, Valilik sessiz mi kalacak. AK Parti siyaseti alet etmiştir ve hiç yakışı kalmamıştır. Bu vakfın paydaşları siz kabul etmediğiniz için bu vakıfa mesafe koyacaklar ve İzmir güç kaybı yaşayacaktır” dedi.

22 Eylül’de toplu taşımada ücretsiz olacak
     Dünyanın çeşitli kentlerinde her sene 16-22 Eylül tarihleri ‘hareketlilik haftası’ kapsamında 22 Eylül günü otomobilsiz kent günü olarak kullanıldığı için, otomobilsiz kent günü kapsamında toplu taşıma araçlarının kullanımının arttırılması ve toplu ulaşımı teşvik amacıyla 22 Eylül Pazar günü İzmir Büyükşehir Belediyesine ait toplu ulaşım araçlarında ulaşımın 1 kuruş olarak belirlenmesi konuşuldu.

Işılay Saygın’ın adı Kasaplar Meydanı’nda yaşayacak
     İki dönem Buca Belediye Başkanlığı, Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanlığı görevlerini yerine getiren  geçtiğimiz ay hayatını kaybeden Işılay Saygın’ın adı Buca’da yaşatılacak. Çevik Bir Meydanı’na isminin verilmesi için veirlen yazılı önerge, Buca Kasaplar Meydanı olarak değiştirldi ve oybirliği ile komisyondan geldi. Saygın’ın adı Buca’daki Kasaplar Meydanı’na verilecek.

Smyrna Antik kenti kazıların verilen destek arttırıldı
     Kadifekale’deki Smyrna Antik Tiyatro kazısının daha hızlı ilerlemesi ve yer altında bulunan tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması, kentin turizmine ve ekonomisine katkı sağlamasını hızlandırak amacıyla, Smyrna Antik Kenti kazısına verilen maddi destek miktarı artırılıyor. 130 bin liralık destek miktarı 75 bin lira daha artırılarak, 205 bin liraya çıkarıldı.


+ Benzer Haberler
» Deprem sigortası karnemiz zayıf
» Dünya kupasının statlarını Türk mermerleri süsleyecek
» İZSU 2019’da 600 kilometrelik dere yatağı temizledi
» Elazığ ve Malatya depreminde 41 kişi yaşamını yitirdi
» Başkan Kılıç kapanışının yıl dönümünde “Köy Enstitüsü” çağrısı yaptı
» İş Dünyasında Kadın İletişim Ağı İzmirdeydi
» Dekton Trilium ile şöminelere estetik dokunuş
» Sömestr Tatilinin en tatlı eşlikçisi Kakaolu BallıMix
» Gürsel Aksel Stadyumu Göztepe Spor Kulubü’nün yeni yuvası
» “ÇATAK projesi 56 ilde uygulanıyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.01.2020
  Ticaret 27.01.2020
  Ticaret 25.01.2020
  Ticaret 23.01.2020
  Ticaret 22.01.2020
  Ticaret 21.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni