• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’in bitkileri Çin yolcusu

20 Haziran 2019 Perşembe 15:00
12
14
16
18

İzmir’in bitkileri Çin yolcusu

   ► Tıbbi aromatik bitkiler alımı yapmak için Çin’den gelen alım heyeti EBSO’yu ziyaret etti.

           SELDA AK     
     Tıbbi aromatik bitkiler alımı yapmak için Çin’den 39 firmadan 45 kişilik heyet, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nı (EBSO) ziyaret etti. Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği, Çin Gıda ve Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Odası ile Çin Baharatçılar Birliği işbirliğiyle gerçekleştirilen organizasyonda, dünyada tıbbi aromatik bitkilerde karar merciinde olan CEO düzeyindeki isimler, İzmirli firmalarla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.
     EBSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Eyüp Sevimli’nin ev sahipliği yaptığı ziyarette, ticaret hacmimizin 23 milyar dolar seviyesine ulaştığı Çin ile baharat, aromatik ve tıbbi yağlar ile şifalı bitkilerde yeni işbirlikleri ve ticaret olanaklarının köprüleri kurulacak. Çinli alım heyetinin bulunduğu toplantıya Çin Gıda ve Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Rong Weidong ve Türk Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Beşer de katıldı.

“Ortak geleceğimizin başlangıcı olacak”
     Türk ürünleri hakkında pek bilgi sahibi olmadıklarını ama bu tarz etkinliklerin kendileri için bir fırsat olduğunu kaydeden Çin Gıda ve Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Rong Weidong yaptığı konuşmada, “Bu etkinlik bizim için fırsat olacak, birbirimizi daha iyi tanıyacağız. Bu doğrultuda firmaları daha iyi tanıyacağız ve bu etkinlikler sayesinde daha fazla Türk dostumuz olacak. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ortak geleceğimizin başlangıcı olacağına ve daha sonra buna benzer organizasyonlar düzenleyeceğimize inanıyorum” dedi.

“Çin pazarı bizim için önemli”
     Çin’in 2018 yılında 2.1 trilyon Dolar ile dünyanın 2. büyük ithalatçısı konumunda olduğunu dile getiren EBSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Eyüp Sevimli, “Sadece bir önceki yıla göre toplam ithalatı yaklaşık 300 milyar Dolar artmıştır” dedi. Bu rakamın Çin pazarının bizler için ne kadar büyük ve önemli bir pazar olduğunun göstergesi olduğunu vurgulayan Sevimli, “Dolayısıyla ihracatının yüzde 60’ına yakınını Avrupa ülkelerine yapan Türkiye’nin Çin pazarına da ilgisini yoğunlaştırması gerektiği çok açıktır. Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında 2018 yılında 23 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleşmiştir. TÜİK verilerine göre 2018 yılında Türkiye, Çin Halk Cumhuriyeti’ne 3 milyar dolara yakın ihracat yapmıştır. Çin’den Türkiye’ye ise 20 milyar dolarlık ithalat yapılmıştır. Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye’nin ticari ortakları arasında dünyada üçüncü ve Doğu Asya’da birinci sırada yer almaktadır” dedi.

“Çin’den gelen turist sayısında artış bekleniyor”
     Doğaltaş, zeytinyağı, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, hububat, bakliyat, tütün, yaş meyve sebze, meyve sebze mamulleri sektör temsilcilerinin ağırlandığı kaydeden Sevimli, baharat ve aromatik bitki ve yağlar sektörlerinin Çin’e ihracatını arttırma potansiyelinin yüksek olduğunu söyledi.
     2018 yılı Çin’de “Türkiye Turizm Yılı” olarak kabul edildikten sonra, 2018’de Çin’den Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 60 artışla 390 bine ulaştığı bilgisini hatırlatan Sevimli, “Bu yıl 6-15 Eylül 2019 tarihleri arasında 88. gerçekleştirilecek olan Türkiye’nin ilk ve tek genel ticaret fuarı  İzmir Enternasyonal Fuarı’nın partner ülkesinin Çin Halk Cumhuriyeti olması da iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi açısından ayrıca memnuniyet vericidir. Geçtiğimiz yıl toplam olarak 1 milyon 782 kişi tarafından ziyaret edilen 88. İzmir Enternasyonal Fuarı ile birlikte Çin’den gelen turist sayısı oranının daha da artması beklenmektedir” diye konuştu.

     Türk Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer ise konuşmasında organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek “Amacımız Türkiye’de tıbbi ve aromatik bitkiler üreten ve bu işe devam eden tüm arkadaşlarımızın Çin’den gelen alıcılarla birlikte bir araya gelerek alışveriş yapmasıydı. Bizler bunu sağladığımızı düşünüyoruz. Herkese hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Yaş meyve sebze sektörü Antalya’da buluştu
» Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var
» Oda, Borsa ve STK’lardan destek
» TZOB ve FAO iş birliğini daha ileri aşamaya taşıyacak
» Yüzde 50 gümrük vergisi ABD’ye çelik ihracatını azaltır
» İMDER, 596 milyar dolarlık inşaat projelerine odaklandı
» Rüzgar enerjisinin merkezi Avrupa’da kapasite büyümesi risk altında
» Başkan Tugay ‘yatık bina’ sakinleri ile Vali’ye gidecek
» 2020’ye ‘bembeyaz’ başlangıç
» Çeşme’nin 2020 yılı bütçesi 202 milyon 700 bin lira


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni