• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’in 5 yıllık yol haritası belirlendi

14 Eylül 2019 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

İzmir’in 5 yıllık yol haritası belirlendi

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2020-2024 dönemi Stratejik Planı oy birliği ile kabul edildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi eylül ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirildi. Toplantıda İzmir Büyükşehir Belediyesinin 2020-2024 dönemi Stratejik Planı ve ESHOT Genel Müdürlüğünün 2020-2024 dönemi Stratejik Planı oy birliği ile kabul edildi. Stratejik planının oy birliğiyle geçmesinin İzmir ve İzmir Büyükşehir Belediyesi için gurur verici bir tablo olduğunu ifade eden Soyer, Türkiye’de en yüksek katılımla gerçekleşen stratejik planın kabul edildiğini dile getirdi.

5 yılda 50 milyar TL’lik yatırım yapılacak
     Stratejik Planda yer alan 13 adet alt ve üst geçit sayısının, 6 otoparkın az olduğunu ifade eden AKP Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “Stratejik planda 2020-2024 yılları arasında toplamda 50 milyar civarında yatırım planlaması yapıldığını görüyoruz. Belediyemizin yıllık yaklaşık 8, 8 buçuk milyar geliri olduğunu düşünürsek 2024 yılı sonunda borçlanma öngörülüyor” dedi.
     Bütçe ve yatırım eleştirilerine cevap veren Soyer, “Kampanya döneminde 3 alt geçitten bahsetmiştik, stratejik planda 13 alt geçitten bahsediyoruz. Yeni metrodan bahsedildi Cumhurbaşkanıyla yapılan toplantıda ifade etmiştim Halkapınar otogar metrosu yatırım planından alarak uygulama geçilmesini sağlarsak çok önemli olacaktır. 50 milyar TL’lik bütçeyi çok buldunuz, fazla bulduğunuz bir yatırım yok eksik bulduğunuz yatırımlar var. Onları da koyarsak rakam çok daha yükselir. Bu rakamın kaynağını nasıl ulaşacağımızı birlikte çözeceğiz. Sizin eleştirirken fazla bulduğunuz başlık değil eksik bulduklarınız vardı. Paydaş analiz noktasında gerçekten Türkiye’de en yüksek katılımla gerçekleşen stratejik planı onaylayacağız” dedi.

“Hükümet desteğinin olmadığını görmemek mümkün değil”
     Hükümet desteğinin olmadığı gerçeğini görmemenin mümkün olmadığını dile getiren Soyer, “Hükümet desteğinin olmaması Stratejik Planda risk analizi olarak ortaya kondu. Hükümet desteğinin olmadığı gerçeğini görmemek mümkün değil. İlgili bakanlığa sunduk her biriyle ilgili her bakanlığın ciddi eksikleri var. Ben belediye başkanı olarak onların eksikliklerini söylemekle yükümlüyüm. Ben dilimi istediğim kadar başka türlü kullanayım nazik ifade edeyim bu gerçeği görmemek mümkün değil. Bu bir realite. Biz çiğli tramvayının niye bu kadar onayını almadık balıkçı barınağının neden tahsisi yapılamadı bunu görmeyecek miyiz? Ama bunun bir vaka olduğunu ifade etme mecburiyetindeyiz” dedi.

Pier’den Kadifekale’ye destinasyon merkezi olacak
     “Göreve geldiğimden beri artık 5 6 ay oldu cümleleriyle karşı karşıyayım. 6 ay oldu ama kimse boş durmuyor, olağanüstü bir tempoyla çalışıyor” diyen Soyer, “Kemeraltı esnafı bir toplantı yaptık. Kemeraltı bu şehrin mücevheri tek taşıdır.  Kemeraltını öyle hayal ediyoruz. Konak Pier’den başlayarak saat kulesi, Kemeraltı, Havra sokaktan Agora, Agoradan İkiçeşmelik, Amfi tiyatrodan Kadifekale’ye olan güzergahı turizm destinasyonu haline getirmek bizim önümüzdeki 5 yıl içinde en çok gayret edeceğimiz şey. İzmir’in merkezini pırıl pırıl yapabilirsek o zaman bütün dünyanın ilgisini çekecek cazibe haline getireceğiz. Kemeraltı toplantısında Sığacık bizim için neyse Kemeraltı odur dedik. Sonuçta Sığacık’tır Seferisar’ı marka haline getiren. Kemeraltına da hep birlikte bu perspektifte bakabilirsek buradan doğacak bir pırıltı İzmir’in dünya markası haline gelmesinde kaldıraç olacaktır. Sizlerin iyi niyetli olduğunuzu biliyoruz bunların arkasından sonundan anlam çıkartarak birbirimizi üzmeyelim” diye konuştu.

“İzmir’in gayri safi mutluluk hasılasını yükselteceğiz”
     Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen belediye başkanları buluşmasına değinen Soyer, “Cumhurbaşkanıyla yaptığımız toplantıda kimse kimseyi incitecek cümle kurmadı.  İçerikten çok daha kıymetli olan formattı. 30 büyükşehir belediye başkanı, cumhurbaşkanı, hükümetin bütün kabinesi iki bakan eksikti olağanüstü güzel bir iletişim kurduk. Tek tek taleplerimizi açık yüreklilikle söyleme fırsatı bulduk. İlgili bakanlar te tek cevap verdiler. Kast ettiğim şey bu. Bu iletişim devam ederse bundan Türkiye de İzmir de faydalanır. Bizim İzmirliye örnek olmamız lazım birbirmize kullandığımız dille çünkü insanlar bizi örnek alıyorlar. Biz sadece İzmir’in gayri safi milli hasılasını yükseltmekle kalmayacağız gayri safi mutluluk hasılasını da yükselteceğiz. Tüm İzmirlilerin bu kentte yaşamaktan çok daha fazla gurur duyacağı bir İzmir olacak bu stratejik plan onun planıdır” açıklamalarında bulundu.


+ Benzer Haberler
» 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2.257 TL, yoksulluk sınırı 7.353 TL
» Küresel ticarette canlanma yok
» Ege’nin ihracat şampiyonu yine Petkim
» İzmir kışa festivalle veda ediyor
» Gıda denetim seferberliği kapsamında 6 günde 82 bin 623 işletme denetlendi
» Turizm gideri 2019 yılında %10,1 azaldı
» İzmir’de 5.851 işletme denetlendi
» Sabancı Holding, teknoloji ve dijitalleşmeyi odağına aldı, gelirde %10 büyüdü
» “Ege’yi birlikte pazarlayalım”
» Galericiler sınava girdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
  Ticaret 21.02.2020
  Ticaret 20.02.2020
  Ticaret 19.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni