• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İzmir’i yönlendiremezsiniz”

29 Kasım 2018 Perşembe 14:00
12
14
16
18

“İzmir’i yönlendiremezsiniz”

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 bütçesi 5 milyar 995 milyon lira olarak kabul edildi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısının son birleşimi Başkan Aziz Kocaoğlu idaresinde gerçekleşti. Birleşimde Büyükşehir Belediyesi 2019 mali yılı bütçe tasarısı ve performans programı görüşüldü. 2019 mali bütçesi AK Parti’nin ret oylarına karşılık oy çokluğu ile 5 milyar 995 milyon TL olarak kabul edildi. Ayrıca kabul edilen İZSU ve ESHOT bütçeleriyle birlikte İzmir’in yerel yönetiminin 2019 yılında kent için yapacağı harcamaların toplamı 9,5 milyar TL olarak resmiyet kazandı. Büyükşehir bütçesi geçen yıla göre yüzde 10 büyüdü. Birleşimde AK Parti Gurubu’nun Başkan Kocaoğlu’na yönelik sert eleştirilerde bulunması üzerine Kocaoğlu, “Son bütçe toplantımızdır. 14 yıllık belediye başkanlığım sürecinde Adalet ve Kalkınma Partili arkadaşların tavır, davranış ve konuşmalarından memnun olmadığımı söylemek istiyorum. Manyelli laflarla, hakaret ima eden, hakaretvari laflar söyleyerek İzmir Büyükşehir Belediyesini ve İzmir’i yönlendiremezsiniz. Yazıktır, iyi söz de kötü söz de adamlık da şahsın kendisine aittir” dedi.,

Modern kentlerin gerisinde kaldık
     Oturumda 2019 yılı bütçe tasarısı ve performans programı ilgili eleştirilerde bulunan AK Parti Grup Başkan Vekili Ali Kökoğuz, “2019 yılı bütçe tasarısının gider bütçesinin 5 milyar 995 milyon TL olduğunu görmekteyiz. Buna karşın hedeflenen gelir bütçesi düşük olduğundan dolayı, bütçedeki net finansman açığının 893 milyon TL borçlanma tutarı kadar bütçe açığı oluşacaktır. Kentimizde yaşayan, tüm vatandaşlarımız için büyük önem taşıyan İzmir’imizin modern kentlerin gerisinde kaldığını görmek bizleri üzmektedir. ‘Kazmalar elimizde, Biz gideriz orman’ der gibi, plansız, programsız iş ve işlem yapmanız İzmir Büyük Şehir Belediyesi’ne hiç yakışmamaktadır” dedi.

Seyirci kaldınız
     İzmirlilerin deniz ve körfezden sınırsızca faydalanması gerekirken denizi, İzmirli için sadece uzaktan görülen duruma getirdiklerini ileri süren Kökoğuz, büyük kanal projesi ve arıtma tesislerinin sağlıklı bir şekilde yapılıp çalıştırılmaması nedeni ile körfezin kirlenmesi ve kokar hale gelmesine seyirci kalındığını öne sürdü. İzmir’i yüksek yoğunluklu, yaşanılması çok zor olan bir kent haline getirildiğini dile getiren Ali Kökoğuz, yüzde 60’ı gecekondu olan İzmir’in 10 yıldan beri kentsel dönüşüm projelerini gerçekleştirmediklerini söyledi.

Şaka gibisiniz
     Kent içinde ve ilçelerde otopark bedellerine sürekli zam yapıldığını ileri süren Kökoğuz, “Otopark ücretlerinde, otopark mafyası ile yarışmaktasınız. 5 yıl önce 16 adet katlı otopark yapmayı taahhüt etmiştiniz. 5 yıl sonra yapabildiğiniz, bitirilebilen 4 adettir. Vatandaşların ceplerinden ödedikleri otopark bedelleri ile 12 adet katlı otopark niçin yapılamaz, anlaşılır bir durum değildir. Kıyı tasarımlarında yap-boz, makyaj yapmaktasınız. Sait Altınordu Meydanı ile Şair Eşref Bulvarı arasında derin tünel inşaatını niçin yapmadınız? Maltepe karayolu köprüsü 360 metre uzunluğundaki alt geçit inşaatını niçin yapmadınız? Tramvay ve sahil yolunda yapılan düzenlemelerle vatandaşların, denize ulaşımını engellediniz. Şehrin kaldırımlarında yürümeyi bir zulüm haline getirdiniz, ne engelliler ne de engelsizler rahat hareket edememektedirler. Sonra ‘İşimiz İzmir, gücümüz İzmir’ sloganı atıyorsunuz. Bilboardlarda ‘Her yer İzmir gibi olsun’ diyorsunuz. Vallahi şaka gibisiniz. Aklınız fikriniz siyasette, yalnızca iktidarınızı sürdürmek için uğraş veriyorsunuz” şeklinde konuştu.

Geçmiş yılların kopyası
     2019 Mali performans programı ve yatırım programının geçmiş yılların kopyası olduğunu dile getiren Kökoğuz, “2015-2019 stratejik plana uygun değil. Ya stratejik planınızı revize etseydiniz yahut performans ve yatırım programınızı doğru yapsaydınız. Yapılmasını taahhüt ettiğiniz projeler, hayallerde palavra olarak kalmıştır. Palavra şampiyonası düzenlense birinci olursunuz, kupayı siz alırsınız. Zamanında kusursuz tamamladığınız bir tek iş yok, fiyat farkı vermeden, iş artışı vermeden, yama yapmadan, yaptığınız tek bir işiniz yok. 14,5 yıldır yönettiğiniz İzmir’de ulaşımı entegre edemediniz, geliştiremediniz. Görüşmekte olduğumuz 2019 Mali yılı bütçe tasarısı ve performans programında buna ilişkin yeterli iyileştirme maalesef yoktur. İzmir Körfezi’ndeki deniz ulaşımı, toplu taşıma içindeki payı minimum ölçekte yok denecek kadar azdır. Süratle bu durum değiştirilebilmeliydi, yeni deniz araçları gemileri, dünyaya en güzel en modern deniz aracı üreten Türk mühendis ve sanayisine yaptırılarak hizmete sunulmalıydı. Deniz ulaşımı özendirmeliydi, modernize edilmeliydi. Ne yazık ki körfezdeki deniz ulaşımını fonksiyonel ve entegre hale getiremediniz” dedi.

Kocaoğlu’ndan eleştirilere yanıt
     Mecliste AK Parti grubunun kentsel dönüşüm, Körfez, Kemeraltı düzenlemesi ile ilgili eleştirilerine yanıt veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  körfez kokusu ile ilgili sözler üzerine, “Ben size bir kayık alayım, bir dwolaşın bakayım; Körfez’in neresi kokuyor?” ifadelerini kullandı.
     Deniz ulaşımının güçlenmesi için 10 yıla yakın süredir kıyı planlarının onaylanmasını beklediklerini belirten Başkan Kocaoğlu, “Mavişehir’e İskele yapmak istiyorum. Yapamıyorum. Siz iktidar partisinin meclis üyesisiniz. Onaylatın planları da Mavişehir İskelesi’ni yapalım. AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül ile  Ankara’ya gittiğimizden bu tarafa hiçbir şey olmadı. ‘Dosyada eksik vardır’ diyorsunuz. Dosyada eksik yok. 10 senedir dosyada eksik olmaz. ‘Kemeraltı ile ilgili bir şey yapılmadı’ diyorsunuz. Kemeraltı’nda yağmur suyu hattı yapıyoruz. Tarihi  bölgeye İzmir kurulduğundan beri,  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde  bizim gösterdiğimiz hassasiyeti, harcadığımız parayı bir Allah’ın kulu harcamadı. Düşünmedi bile. Kadifekale’de sur duvarlarını restore ettik;  tiyatronun yerini kamulaştırdık. Bu bölgedeki evleri kamulaştırdık; herkese konut verdik. Agora’da 35 milyon liralık kamulaştırma yaptık. Şimdi yap maya kalksanız 350 milyon liraya yapamazsınız. İzmir vilayeti sınırlarındaki bütün kazıların bedelinin yüzde 90’sını biz karşılıyoruz. 6 milyon liradır.  Bizim her sene verdiğimiz destek, Kültür Bakanlığı’nın Türkiye genelinde kazılara ayırdığı para kadardır” dedi.

“İzmirli bizim yaptığımıza da bakar”
     İzmir’deki kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili eleştiri karşısında herkesten elini vicdanına koymasını isteyen Başkan Kocaoğlu, “Kentsel dönüşüme konu geldiği zaman burada burada bir nokta koyacaksınız.  Çünkü Türkiye’de bunun örneği yok. Uzundere’de ve Örnekköy’de hayata geçirdik. ‘5800 tane kentsel dönüşüm yaptık’ diye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıkladığı çalışmaların bir tanesi bile kentsel dönüşüm değildir.  Aynı alana yoğunluk verilerek belirli miktarda bina yenilenmesidir.  Biz bina yenilenmesinden bahsetmiyoruz.  Kentsel dönüşümde sosyal donatı alanlarını artırarak kent yaratmaktan bahsediyoruz. Uzundere ve Örnekköy öyledir. Bir de sizin Yenitepe heyelan b&ou ml;lgesi var. Yeni  bir jeoloji raporuyla heyalan bölgesinden çıkartıldı. Bu bölgeye yüksek yapılar yapmak ve kamuyu bulaştırmak için İller Bankası’nı yüzde 25 ortak etmek midir kentsel dönüşüm?  Orada insan yok. Örnekler ortada görülüyor. İzmirli bizim yaptığımıza da bakar, Yenitepe’ye de. Kentsel dönüşümün nasıl yapıldığını toplum değerlendirir” diye konuştu.
     Kocaoğlu sözlerini “Son bütçe toplantımızdır. 14 yıllık belediye başkanlığım sürecinde Adalet ve Kalkınma Partili arkadaşların tavır, davranış ve konuşmalarından memnun olmadığımı söylemek istiyorum. Manyelli laflarla, hakaret ima eden, hakaretvari laflar söyleyerek İzmir Büyükşehir Belediyesini ve İzmir’i yönlendiremezsiniz. Yazıktır, iyi söz de kötü söz de adamlık da şahsın kendisine aittir” diyerek tamamladı.

 


+ Benzer Haberler
» İzmir, e-ihracatta da öne çıkmak istiyor
» 8. Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı
» Üreticilere 1 milyar 432 milyon TL ödenecek
» İhracat hedefi Ortadoğu pazarının kapılarını araladı
» Türkiye dünyanın en mutlu 79’uncu ülkesi
» 10. Alaçatı Ot Festivali yine dopdolu geçecek
» Garanti Bankası’ndan 103 milyon 220 liralık ihraç
» BİST, ATPET hisselerini kottan çıkardı
» Dagi Yatırım Holding brüt takasa alındı
» Emlak Konut bir projesini tasfiye etti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni