• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İzmir’i marka şehir yapacağız”

14 Mart 2019 Perşembe 14:00
12
14
16
18

 

 

 

 

 

 

 

“İzmir’i marka şehir yapacağız”

   ► CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, ortak aklı esas alan yönetim anlayışı ile çalışacaklarını söyledi.

           SELDA AK     
     Ege Sanayicileri ve İş insanları Derneği (ESİAD) yaklaşan yerel seçimler öncesinde ESİAD Dernek Merkezi’nde, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer’i ağırladı İzmir ile ilgili projelerini anlatan başkan adayı Tunç Soyer, ESİAD üyelerinin sorularını yanıtladı.
     ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, toplantıda yaptığı açılış konuşmasında İzmir’in uluslararası marka kentler arasında yer almasını ümit ettiğini belirtti. 
    Rekabetçilik artık şehirler üzerinden gerçekleştiğini ifade eden Başkan Sivri, “Yerel koalisyonlarla bölgeyi sürükleyen, öncülük eden, hinterlandını destekleyen; küresel olarak ise, çevresindeki lider kentlerle işbirliği içinde dünyayla entegrasyonu ile gündeme gelen, etki alanı giderek genişleyen bölgesel bir şehir olması için el birliğiyle çalışmamız gerekiyor.

     Lider kentler bilime ve sanata katkılarıyla, kültürel zenginlikler anlamında içerik yaratan, bilgi üreten her türlü paylaşım ortamını destekleyen, ürettiği bilgiyi katma değere dönüştüren akıllı şehirler. Akıllı şehir fikri, bireyin verimliliğini artıran, ilham veren, inovasyona temel girdi teşkil eden ortamları kapsıyor. Yeni ekonominin itici gücü yaratıcılık olduğu için, yaratıcı yeteneklerin tercih etmediği kentler gerilemeye mahkûm oluyor. Bugünün koşullarında ekonomik büyüme; teknoloji, yetenek ve hoşgörünün bir araya gelmesiyle gerçekleşiyor. Eğer İzmir’i marka şehirler arasında görmek istiyorsak, öncelikle bakış açımızı bu vizyona göre tekrar tasarlamalıyız. Kentsel dönüşüm projelerinin yeşil alan ve sosyal donatılara kültürel aktivitelere bilgi paylaşım ve teknoloji inovasyon geliştirme merkezlerine ve bunların çokluğuna hizmet eden yeni bir bakışla hizmet edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu amaçla İzmir’imizin yürünebilir, yüzülebilir bir kent olması gerektiğini hayal ediyoruz” diye konuştu.

İzmir’e yatırım için öneriler
     Her yıl sonunda üyelere yönelik yaptıkları beklenti anketinde İzmir’e dair sorular yönelttiklerini hatırlatan Sivri, İzmir’e yatırım çekilmesinin önündeki başlıca engellerin şehre ulaşımın zorluğu, firma ölçeklerinin yetersizliği ve altyapı sorunları olarak sıralandığını; 2. Çevreyolu, özel ulaşım alanları ve kentsel dönüşümün öncelikli yatırım alanları olarak belirlendiğini söyledi. Kent planlarının da bu doğrultuda mega yatırımlara ve yeni kümelenmelere olanak sağlayacak şekilde oluşturulması gerektiğini ifade etti.

“Küçük dokunuşlar ile büyük sonuçlar alınabilir”
     ESİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı ise yaptığı konuşmada, yaşanan sıkıntılarla ilgili değerlendirme yaparak; özel imar, kent yoğunluğu ile kişi başına düşen yeşil alan, park, sosyal donatıların eksikliği ve kentin kongre merkezi ihtiyacına değindi. İzmir Körfezi’ne yönelik de değerlendirmelerde bulunan Kasalı, “İzmir Körfezi için küçük dokunuşlar ile büyük sonuçlar alınabilir. Örneğin, Göztepe-Karşıyaka rekabeti çok kıymetli. Körfezimizi bir spor alanı olarak tanımlayarak İzmir’i Türkiye’nin yelken merkezi yapabiliriz” dedi. Soyer’in projelerini hayata geçirirken ortak akıla önem vermesinin çok güzel bir düşünce olduğuna işaret eden Kasalı, sivil toplum örgütleri olarak bu konuda ellerinden gelen destek ve çabayı da göstereceklerini kaydetti.

“Brüksel’de İzmir’in lobisini yapan bir ofis olacak”
     CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, katılımcı, sürdürülebilir ve ortak aklı esas alan yönetim anlayışı ile çalışacaklarını belirterek, İzmir’in tanıtımına özel önem vereceklerini kaydetti.
     Göreve geldiğinde, Brüksel’de İzmir Tanıtım Ofisi açacaklarını dile getiren Soyer, “Sadece İzmir’in lobisini yapan bir ofis olacak. Bu konuda ESİAD’ın deneyimlerine ihtiyacımız var. ESİAD kent ve sektörel diplomasi adına çok değerli çalışmalar gerçekleştiriyor. İzmir’in turizm, tarım, sanayi başta olmak üzere her alanda büyük potansiyeli var. Biz, hem bu potansiyeli açığa çıkaracağız hem de tanıtım faaliyetleri ile İzmir’e turist ve yatırımcı getirmek için çalışacağız. Film, sinema, müzik endüstrisinin İzmir’e gelerek yatırım yapmasını ve kente katma değer sağlamasını hedefliyoruz. Bu konudaki projelerimizi hayata geçireceğiz. Daha birçok projemiz var. 1 Nisan sabahından itibaren bu projelerimizi İzmir’e kazandırmak için var gücümüzle çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Rotamız ‘sürdürülebilir kalkınma’
     ESİAD’ın kent ve sektörel diplomasi adına kente çok büyük katkıları olduğuna değinen Soyer, bu birikimden ve tecrübeden yararlanacaklarını dile getirdi.
Kentin sorunlarını birlikte çözme sözü veren Soyer, şöyle konuştu: “En çok ihtiyacın olduğu Alsancak Bölgesi’nden başlayarak yer altı ve asansörlü otoparklarla kentin bu sorununu çözeceğiz. Şu anda 62 bin 500 olan otopark kapasitesini kısa sürede 100 bine çıkaracağız. Yağmur kanallarına 100 kilometre daha ek yapacağız. Tarımsal destekleri ve alımları daha da artıracağız. Kentin her kesimin refahını artırmak için çalışacağız. Biz rotamızı sürdürülebilir kalkınma olarak belirledik. Kriterlere uygun olarak yalpalama ve yanılma fırsatı olmadan sürdürülebilir kalkınma hedefini gerçekleştireceğiz. Kavga etmeden, bütün kurum ve meslek odaları ile işbirliği içinde olarak ortak akılla bu kenti yöneteceğiz. Başkanlık süremin sonunda da İzmir’i dünyadaki 100 marka şehirden biri yaparak, herkesin refah içinde ve kardeşçe yaşadığı bir kent haline getirmeyi hedefliyorum.”

 


+ Benzer Haberler
» Savunma sanayi sektöre ivme kazandırıyor
» Bahçıvan: “Nitelikli ve sürdürülebilir büyüme için yüksek teknoloji kaçınılmaz”
» Jeoloji mühendislerinden çağrı: Fay hattında güçlendirmeyin, dönüştürün
» “İzmir turizminde yurtiçi pazar payı düştü”
» TİM, Türkiye logosu için düğmeye bastı
» PÜİS ve Solaray enerji’den dev işbirliği
» Bakan’ın “Yasak”dediği pestisitler ürünlerde çıktı
» Başkentgaz’dan dağıtıma 300 milyon TL yatırım
» Uğur Mumcu ölüm yıl dönümünde Narlıdere’de anılacak
» 2020 değişimin yılı olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.01.2020
  Ticaret 22.01.2020
  Ticaret 21.01.2020
  Ticaret 20.01.2020
  Ticaret 18.01.2020
  Ticaret 17.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni